З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнювання

 • 6 листопада 2017
 • 60438

Завдяки змінам, які породила медична реформа, пацієнт більше не прив’язаний до лікаря за місцем свого проживання. Він отримав право вільно обирати собі лікаря, виходячи з власних потреб, опираючись на відгуки близьких чи знайомих. Щоб підтвердити свій вибір, пацієнт має оформити декларацію про вибір лікаря первинної медичної допомоги.

Із цієї статті ви дізнаєтеся

Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги є документом, що підтверджує вибір пацієнтом лікаря. Процес вибору лікаря вважається завершеним з моменту підписання декларації обома сторонами. На кожного пацієнта заповнюється окрема декларація. І тільки в одному випадку лікар може відмовити пацієнту у підписанні декларації.

Чому декларація про вибір лікаря - лише зразок?

Хоч проект декларації про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги розробили вже давно, лише у березні 2018 набув чинності Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, який затверджує наказ МОЗ № 503 від 19.03.2018. Це й же наказ затверджує і форму Декларації, яка проте не є паперовим бланком, адже документ заповнюють в електронному вигляді. Тому подана нижче декларація про вибір лікаря  — це зразок, затверджений МОЗ.

!Важливо: Потім документ роздруковують в двох екземплярах, погоджують з пацієнтом і якщо в ньому немає помилок — віддають один екземпляр Декларації  пацієнту, а інший залишається у закладі.

Як забезпечити працівників засобами індивідуального захисту: нові вимоги

Практичні поради
Анжела Мартинюк,завідувач відділу охорони праці Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я
Що робити, якщо ви закупили не всі засоби індивідуального захисту медпрацівників і не врахували зміни законодавства? У статті розповідаємо, якими засобами індивідуального захисту ви зобов’язаний забезпечити медсестер відповідно до нових вимог Мінсоцполітики.


Вся необхідна інформація вноситься в неї тільки українською мовою (крім пунктів, в яких прописується електронна адреса). Декларацію заповнюють у двох примірниках. В разі, коли особа вирішила змінити лікаря, вона заповнює нову декларацію. Попередній документ в цьому разі вважається недійсним і зберігається в закладі протягом трьох днів з моменту анулювання.

Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнюванняЧитайте: "Медична реформа: зміни, основні аспекти, фінансування"

Скачайте бланк Декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги

{Декларація в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 1023 від 29.05.2018}

  Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнювання

Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнюванняЧитайте: "Ротация дезинфицирующих средств: правила и средства"

Основні принципи заповнення декларації

До декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги вносять дані про:

 • пацієнта;
 • особи, яку необхідно інформувати в разі раптового погіршення здоров’я пацієнта;
 • лікаря, який буде надавати медичну допомогу пацієнту (крім прізвища, ім’я та по батькові зазначають адресу, за якою він буде здійснювати прийом пацієнта, контакти, за якими можна записатись на прийом);
 • медичний заклад, в якому пацієнт буде отримувати первинну медичну допомогу (повна назва, адреса, інформація про ліцензію).

 Покрокова інструкція щодо заповнення декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги:

 1. Всю інформацію до декларації вносить власноручно лікар з надання первинної медичної допомоги. Однак, це може зробити і інша особа, яку вповноважив на це суб’єкт надання первинної медичної допомоги.
 2. Дані вписують друкованими літерами від руки або машинописом.
 3. Декларацію заповнюють у двох примірниках. Один з них передають пацієнту, інший – залишає собі лікар.
 4. Всі пункти,  позначені зірочкою, є обов’язковими для заповнення.

Заповнений та підписаний документ суб’єкт надання медичних послуг має зберігати протягом п’яти років.

Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнюванняЧитайте: "Контроль качества медицинской помощи и повышение эффективности"

Інформація про пацієнта, яку містить декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги

У відповідні розділи декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги вносять інформацію, яка стосується пацієнта.

№ п/п

Вид інформації

Зміст інформації

1

Паспортні дані пацієнта

Зазначається прізвище, ім’я та по батькові пацієнта. Вся інформація до декларації переноситься з паспорта чи свідоцтва про народження.

2

Стать пацієнта

Підписати чи обвести колом одну з двох літер – «Ч», або «Ж».

3

Дані про народження пацієнта.

Друкованими літерами вказують країну та назву населеного пункту, де народився пацієнт. Дату народження вказують в форматі – день, місяць, рік (зазначають чотири цифри).

4

Контакти, за якими можна зв’язатись з пацієнтом за потреби

Номер телефону, за наявності вказують номер мобільного телефону. Пацієнт також визначається з кодовим словом, за яким лікар зможе його ідентифікувати в разі, якщо розмова буде відбуватись по телефону. Адресу електронної пошти бажано також вказати.

Адреса проживання

Вказують адресу, за якою зареєстрований пацієнт (область, населений пункт, вулиця, номер будинку та квартири, поштовий індекс).

Обов’язково вказують адресу, за якою фактично проживає пацієнт (за якою йому лікар буде надавати допомогу).

Документи, якими можна засвідчити особу пацієнта

Номер та серія паспорта вказують для пацієнтів, старших 16 років. Номер свідоцтва про народження зазначають пацієнтам, вік яких не досяг 16 років.

Номер картки платника податків (не вказують пацієнти, які не отримали відповідного номера з релігійних переконань).

Інші документи, в яких вклеєна фотокартка пацієнта, що дозволить ідентифікувати його особу (посвідчення водія, закордонний паспорт, посвідка біженця). До декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги заносять повну офіційну назву документа.

В разі, якщо особа не є повноправною, в спеціально відведеному місці декларації прописують дані про законного представника цієї особи (піклувальника, опікуна), а саме:

 • прізвище, ім’я та по батькові;
 • серію та номер паспорта;
 • день, місяць та рік народження;
 • номер картки платника податків.

Крім того, декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги має містити інформацію про людину (прізвище, ім’я та по батькові та контакти), з якою необхідно зв’язуватись у випадках, якщо з пацієнтом сталась екстрена ситуація.

Як підписати декларацію про вибір лікаря: алгоритм-памятка

Також пацієнт має право подати декларацію про вибір лікаря після звернення до надавача ПМД.

1. Визначити уповноважену особу

Надавач ПМД визначає особу, уповноважену приймати декларації від пацієнтів та вносити дані до електронної системи охорони здоров’я. На уповноважену особу покладають обов’язки щодо забезпечення захисту персональних даних та поширюється дія законодавства про лікарську таємницю.

2. Прийняти документи

Уповноважена особа надавача ПМД просить пацієнта надати такі документи:

 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта3;
 • один із таких документів, що посвідчують особу:
  — паспорт громадянина України;
  — тимчасове посвідчення громадянина України;
  — свідоцтво про народження — для осіб, які не досягли 14-річного віку;
  — посвідка на постійне проживання в Україні;
  — посвідчення біженця;
  — посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

3 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються прийняти РНОКПП та повідомили про це відповідний орган контролю й мають відмітку в паспорті.

Якщо інтереси пацієнта представляє його законний представник, уповноважена особа має пересвідчитися в правомірності його дій. Для цього вона просить законного представника пацієнта додатково подати документи, що посвідчують його особу та повноваження відповідно до законодавства.

3. Заповнити декларацію про вибір лікаря

На підставі документів та інформації, яку надав пацієнт, уповноважена особа заповнює бланк декларації про вибір лікаря в електронній формі. Обов’язково заповнювати всі поля, крім полів про законного представника. Їх заповнюють лише для недієздатних осіб та дієздатних осіб, які не досягли 14-річного віку.

Після введення даних пацієнт отримує СМС із кодом на вказаний номер телефону. Уповноважена особа вводить його в систему для підтвердження. Відтак — роздруковує декларацію та надає пацієнту на перевірку.

4. Виправити помилки

Якщо пацієнт виявив помилки в роздрукованій декларації, він має про це повідомити. Уповноважена особа виправляє помилки в електронній декларації, повторно роздруковує її та надає пацієнту.

Цей крок повторюють доти, доки в декларації не виправлять усі помилки.

5. Підписати декларацію

Коли в декларації не залишиться помилок, уповноважена особа роздруковує ще один примірник документа та пропонує пацієнту підписати його. Відтак в обох примірниках вона проставляє відмітку з датою отримання декларації надавачем ПМД. Один примірник уповноважена особа повертає пацієнту, а другий залишає для надавача ПМД.

Попередьте пацієнта, що в разі зміни інформації, що міститься в пунктах 1.1-1.11, 4 Декларації, він зобов’язаний уточнити змінені дані. Для цього слід звернутися до надавача ПМД, із яким пацієнт уклав декларацію.

6. Надіслати декларацію до системи

Уповноважена особа накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в установленому законодавством порядку до електронної системи охорони здоров’я.

Пацієнт має право на отримання медичних послуг, пов’язаних з ПМД, у надавача ПМД з моменту подання йому Декларації про вибір лікаря та до її припинення (п. 8 розд. ІІІ Порядку № 503).

7. Скопіювати документи

Уповноважена особа копіює документи про пацієнта та його законного представника.

Надавач ПМД зберігає копії документів та примірник декларації, який підписав пацієнт, упродовж трьох років із дня припинення (анулювання) цієї декларації з лікарем.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся