З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Перевірки в медзакладі: права ревізора та план дій

 • 24 листопада 2017
 • 508

Дізнайтеся, що має право вимагати від керівника посадова особа-перевіряльник, як подавати документи на перевірку та загалом підготуватися до контролю.

Права та обов’язки посадових осіб

Посадові особи Державної аудиторської служби України під час проведення ревізій мають дотримуватися норм:

 • Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939­XII (далі — Закон № 2939);
 • Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550 (далі — Порядок № 550).

Аби керівнику установи та головному бухгалтеру впевнено почуватися під час проведення ревізій, радимо ознайомитися з правами та обов’язками ревізорів, наведеними у зазначених документах. Це допоможе захиститися від незаконних дій ревізорів, якщо такі матимуть місце.

Перевірки в медзакладі: права ревізора та план дійЧитайте: "Порядок прийому та перебування пацієнтів у диспансерно-поліклінічному відділенні"

Зазвичай ревізори під час ревізій безпідставно просять посадових осіб установи:

 • дозволити винести за межі установи оригінали первинних фінансово­господарських та бухгалтерських документів без рішення суду;
 • обрахувати суми встановлених ревізією порушень;
 • складати та заповнювати таблиці, які є додатками до актів ревізії, з сумами отриманого установою фінансування та проведених касових видатків тощо.

І бухгалтер, аби коректно відмовити ревізору та запобігти конфліктним ситуаціям, має запитати, яким нормативним документом передбачено, приміром, вилучення оригіналів первинних фінансово­господарських та бухгалтерських документів без рішення суду.

У такій ситуації ревізор зрозуміє, що має справу з обізнаним бухгалтером, який добре орієнтується в законодавстві, і надалі не перевищуватиме надані йому повноваження.

Не варто також забувати, що дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку (ст. 13 Закону № 2939).

Перевірки в медзакладі: права ревізора та план дійЧитайте: "Санепідрежим у хірургічному відділенні: вимоги до приміщень та працівників"

План дій під час ревізій

Посадові особи установи мають бути ознайомлені з алгоритмом дій у разі проведення в установі ревізії. Вони повинні:

 • перевірити обгрунтованість візиту ревізора і наявність всіх необхідних документів;
 • надати ревізору Журнал реєстрації перевірок для запов­нення;

 • надати ревізору окрему кімнату (бажано подалі від приймальні керівника закладу та бухгалтерії, де він зможе отримати багато додаткової інформації про роботу установи);
 • передавати ревізору документи за описом.

Аби не допустити непорозумінь у спілкуванні з ревізором і зняти відповідальність з бухгалтера та інших посадових осіб установи за збереження документів, радимо видати наказ по установі, який регламентуватиме порядок дії посадових осіб установи під час проведення ревізій органами державного фінансового контролю в установі та особливості документообігу (далі — Наказ).

Обумовити в Наказі, приміром, що ревізори мають надавати щоденно заявку з переліком документів, які їм мають надати для ревізії. Видаєте документи ревізорам — робіть опис та нумеруйте документи. Зразок Наказу наведено в Додатку.

Найкраще видавати документи вранці, а забирати ввечері. Документи надавайте на руки ревізору  тільки під його підпис. У кінці дня під підпис приймайте документи назад, а зранку видавайте за наступною письмовою заявкою чергову партію документів.

І так щодня — аж до закінчення ревізії. По­перше, так уникаєте ризику втратити документи. І бухгалтери не перейматимуться проблемою, чи не виніс бува ревізор за межі установи документи без дозволу (якщо, приміром, не встигає перевірити певні питання в робочий час чи бажає порадитися з більш кваліфікованими фахівцями). По­друге, після ревізії установа матиме письмове підтвердження, які документи перевірялися.

Перевірки в медзакладі: права ревізора та план дійЧитайте: "Газовая стерилизация — краткий гид по процедуре"

Практика проведення ревізій показує, що за відсутності Наказу посадові особи установи на вимогу ревізора надають у перший день ревізії всі бухгалтерські документи за увесь період, який підлягає ревізії. А це може бути і рік, і два, і п’ять років. Окрім того, дозволяють виносити документи за межі установи аж до закінчення ревізії. Звичайно, це зручно ревізорам, а бухгалтеру за певних обставин може завдати неприємностей та збільшити кількість виявлених порушень.

Тож радимо посадовим особам установи документально і юридично підготуватися до ревізій, критично та обмірковано ставитися до вимог ревізорів і в разі необхідності завжди бути готовими себе захистити.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся