З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Реімбурсація в Україні: основні проблеми та процес впровадження

  • 27 листопада 2017
  • 869
асистент кафедри фармації Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет»

Читайте, що таке реімбурсація та яка специфіка її впровадження в Україні. Також дізнайтеся, які проблеми вирішить компенсація фармацевтичної допомоги за умови взаємодії всіх учасників процесу в галузі охорони здоров'я населення.

Одна зі значущих проблем галузі охорони здоров’я — недостатнє впровадження  системи медикаментозного забезпечення населення. Особливо це актуально для соціально незахищених громадян. Зростання рівня захворюваності впродовж останніх років потребує застосування поліпрагмазії  — одночасного застосування декількох лікарських засобів. Разом з тим, платоспроможність залишається низькою через обмеженість фінансових ресурсів держави. А якраз показником ефективного функціонування системи соціальної підтримки держави є гарантування доступності медичних препаратів.

Реімбурсація в УкраїніЧитайте: "Медицинская документация стационара и поликлиники"

Для вирішення цієї проблеми  в Європі впроваджують  механізм відшкодування вартості лікарських засобів, який ефективно діє в межах медичного страхування.

Що таке реімбурсація?

Реімбурсація – загальноприйнятий процес, за допомогою якого здійснюються виплати компенсацій окремим категоріям хворих за надану фармацевтичну допомогу на умовах медичного страхування.

Завдання реімбурсації в 2018 й надалі — спонукати пацієнта перейти від самолікування до відвідування лікаря, підвищити економічну доступність ліків з доведеною ефективністю. Реімбурсація забезпечує державне регулювання діяльності фармацевтичного ринку, прогнозування цін в аптеках та є передумовою для створення ефективної страхової медицини.  Це дозволить знизити вартість ліків до рівня цін Чехії, Польщі, Словаччини, Угорщини, Латвії (ці країни були визначені для України як референтні).

Реімбурсація в Україні

Світовий досвід показує, що впровадження компенсації на лікарські засоби сприяє більш ефективному фармацевтичному забезпеченню населення та робить прозорішим застосування державних коштів. В країнах, де запроваджено реімбурсацію, діють спеціальні комісії з визначення вартості лікарських засобів та розроблені механізми відшкодування витрат на лікування.

Система впровадження реімбурсації

Ефективний механізм реімбурсації включає:

  • наявність достатньої кількості дільничих/сімейних лікарів, які повинні забезпечити надання медичних послуг  якомога більшій кількості пацієнтів;
  • електронний реєстр пацієнтів, який дасть можливість здійснити моніторинг лікувального процесу з залученням державних коштів;
  • взаємовигідні домовленості між аптечними закладами та розподілювачами коштів (органами місцевого самоврядування), які б гарантували аптечним закладам своєчасне та повне поверенення реімбурсаційних витрат.  

Одним із основних критеріїв в наданні компенсації є категорія споживача:

  • хворі, що страждають на захворювання, які супроводжуються важким перебігом;
  • хворі на хронічні патології, соціально незахищені прошарки населення.

Визначення вартості та розмір відшкодування передбачає одержання дозволу на реалізацію лікарського засобу, відповідність препарату критеріям безпеки, ефективності та якості, співпраця з закладами, що здійснюють компенсацію.

 Умовно систему впровадження реімбурсації можна поділити на дві складові:

  1. державна система медичної та фармацевтичної допомоги;
  2. недержавна система.

В державній системі компенсації (реімбурсації) лікарські засоби відпускаються в рамках первинної медичної допомоги, стаціонарного лікування та фінансуються за рахунок державного бюджету, фондів соціального страхування та обов’язкового медичного страхування. Основним завданням в цих умовах є досягнення постійних фінансових вливань та зменшення витрат на придбання переліку лікарських засобів, які включені в систему реімбурсації. Здійснюється це за рахунок відбору лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, їх раціонального використання, встановленні обсягів бюджетних асигнувань та участь пацієнтів в оплаті вартості лікарських засобів.

Реімбурсація в УкраїніЧитайте: "Медичні звіти: скачайте потрібні бланки!"

  

Реімбурсація в Україні

Відшкодування вартості ліків визначається Національним переліком лікарських засобів, до складу якого входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я препарати за міжнародними непатентованими назвами. Сьогодні в реєстр лікарських засобів, дозволених до часткового або повного відшкодування, внесені 199 препаратів 43-ох виробників, з них –  21 виробник країн ЄС, 17 – України, 4 – Індії, 1 – Ізраїлю. Щоб отримати ліки безкоштовно або ж за часткову оплату пацієнту потрібно звернутися до лікаря та отримати рецепт на потрібний препарат. Після цього він повинен  звернутись з цим рецептом до аптеки, яка бере участь у реімбурсаційній програмі, та отримати безкоштовні або з частковою доплатою ліки. З метою раціонального використання коштів державного бюджету, рецепт на лікарський засіб виписують не за торгівельною (комерційною назвою), а за міжнародною непатентованою назвою препарату. Це дає змогу пацієнту отримати безкоштовно найдешевший препарат з відповідної фармакологічної групи або вибрати препарат іншого виробника, доплативши різницю в сумі.

Щоб покрити реімбурсаційні витрати, аптечний заклад має надати відповідним державним органам фінансовий звіт та документальне підтвердження факту відпуску лікарських засобів, що підлягають відшкодуванню. Після цього він отримує повернення коштів з місцевого бюджету.

Реімбурсація в УкраїніЧитайте: "Охрана труда младшей медицинской сестры"

Кожний аптечний заклад, що бере участь реімбурсаційній програмі, зобов’язаний забезпечити наявність найдешевшого препарату та перелік цін на відшкодування. Реімбурсаційний механізм поширюється на фармакотерапію захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету ІІ типу, а також бронхіальної астми.  Саме ці захворювання – найпоширеніша причнина смертності населення. Окрім того, вони суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному етапі. Також МОЗ України оприлюднило проект щодо розширення списку препаратів, які підлягають реімбурсації.

Разом з тим, ключовим фактором успіху впровадження реімбурсації залишається подолання кадрового дефіциту на первинній ланці охорони здоров’я. Тільки за умов достатньої кількості кваліфікованих фахівців проект зможе повністю виконувати свою основну функцію – зниження захворюваності за рахунок регулярного, професійного та доступного лікування. Також для зниження фінансових ризиків необхідно коригувати регіональний розподіл коштів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся