text
Медична справа

Телемедицина в Україні: як зміниться надання медичних послуг віддалено?

 • 12 грудня 2017
 • 760

Телемедицина наблизить якісні медичні послуги "до ліжка хворого" навіть у найвіддаленіші населені пункти. Тому сьогодні розвиток телемедичної мережі — пріоритет реформування медицини. Читайте, що вже зроблено для цього в Україні і як впровадження телемедицини відбувалося у світі.

Розвиток телемедицини в Україні знаходиться на початковому рівні, хоча потреба в телемедичних послугах є нагальною. Це особливо очевидно, якщо згадати показники захворюваності та смертності серед населення і значний дефіцит медичних кадрів в сільській місцевості. Саме тому, в новому законопроекті про сільську медицину № 7117, що вже прийнятий в другому читанні і чекає підпису Президента, питанню впровадження телемедицини присвячена окрема Стаття 35.

Телемедицина суттєво підвищує можливість надання медичної допомоги в будь-якому селі чи селищі, адже часто відстань є критичним фактором. Її впровадження в Україні дасть змогу не лише своєчасно виявляти різноманітні захворювання, але й зробити медицину доступнішою, оскільки жителям невеликих сіл не доведеться витрачати кошти на дорогу, щоб отримати медичні послуги вищого рівня. Надавати послуги консультування на відстані можуть  державні медичні заклади і фахівці галузі охорони здоров’я, які займаються приватною практикою.

Телемедицина: перспективи в УкраїніЧитайте: "Тестирование медсестер: приказ и правила проведения"

Телемедицина у світі

Неофіційним початком впровадження телемедицини у світі вважають початок минулого століття, коли була передана перша електрокардіограма через телефон. В Монголії на початку двотисячних постала гостра потреба налагодити надання медичної допомоги новонародженим та їхнім матерям і знизити рівень  смертності. Ситуацію ускладнював той факт, що монгольські поселення малонаселені та розташовані на досить великих відстанях одне від одного.  Проте поступово, в країні зафіксували значне зниження материнської смертності. Звичайно, для впровадження телемедичної мережі було організоване навчання медпрацівників усіх рівнів. 

Надалі телемедицина продовжила просуватися Мексикою. Запровадили її з метою покращення діагностики раку молочної залози у жінок — захворювання, яке посіло перше місце в країні як причина смертності жінок віком від 50 до 69 років. Не залишився осторонь і Китай – країна з найбільшою чисельністю населення у світі. Тут пішли далі та розробили спеціальний пристрій, здатний допомогти пацієнту отримати консультацію у лікаря за будь-якого погіршення стану їхнього здоров’я. Пристрій має датчики, які під’єднані до звичайного планшету. За їх допомогою  пацієнт фіксує фізіологічні параметри свого організму та може передати їх своєму лікареві, щоб отримати якісне консультування на відстані. За таких умов вдасться поліпшити надання медичних послуг населенну.

Телемедицина: перспективи в УкраїніЧитайте: "Бельевой режим в ЛПУ: основные принципы и обязанности персонала"

Законодавство про телемедицину

Законодавець працює зокрема над питаннями покращення доступності до якісної медичної допомоги сільських жителів та ефективності надання медичної допомоги. Прийнятий Верховною Радою закон № 7117  (і найближчим часом буде підписаний президентом) гарантує  той факт, що жителю сільської глибинки не доведеться долати шалені відстані щоб отримати консультацію вузького спеціаліста. Законом передбачено, що лікарські амбулаторії та ФАПи отримають оснащення, за допомогою якого їхні пацієнти отримають доступ до телемедицини та телеметрії зокрема. 

Наказом Міністерства охорони здоров’я України 19.10.2015 № 681 прописаний Порядок організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини. Цим нормативним документом в тому числі затверджені:

 • Положення про кабінет;
 • форму первинної облікової документації № 001/тм «Запит на телемедичне консультування»;
 • форму первинної облікової документації № 002/тм «Висновок консультанта» ;
 • форму первинної облікової документації № 003/тм «Журнал обліку телемедичних консультацій». 

Після проведеного консультування, лікар, який здійснював цю процедуру, свої рекомендації оформляє у вигляді висновку. До нього він зокрема вносить побажання стосовно подальшого лікування пацієнта чи зазначає медичний заклад, в якому він може отримати необхідні йому медичні послуги.

Телемедицина: перспективи в УкраїніЧитайте: "Карточки-раскладки блюд лечебного питания" 

Види телемедичних послуг

Нормативними документами передбачені наступні види консультування на відстані:

 • телеметричне консультування – проведення консультації, діагностики, призначення та корекція лікування, корекція процесу реабілітації, рекомендації стосовно напрямків профілактики захворювань на відстані від пацієнта;
 • телемедичний консиліум – метод консультування на відстані, під час якого до процесу залучають одночасно декількох (двох та більше) фахівців;
 • телеметрія – допомагає контролювати показники життєдіяльності організму пацієнта та моніторити зміну основних фізіологічних параметрів на відстані;
 • домашнє телеконсультування – консультування пацієнта, який знаходиться поза межами лікувального закладу.

Телемедичні послуги можуть надавати як фахівці державних лікувальних закладів, так і фізичні особи-підприємці, що одержали ліцензію на право займатись господарською діяльністю в галузі медицини. В медичних закладах з метою проведення дистанційного консультування можуть створювати окремі кабінети чи центри, що входять в систему охорони здоров'я України.

Телемедицина: перспективи в УкраїніЧитайте: "Як кваліфікаційна категорія медичних працівників визначає розмір посадового окладу?"

Згода на проведення телеметричного консультування

Надання телеметричних послуг провадиться лише після попереднього оформлення відповідних документів. Насамперед варто зауважити, що всі послуги надаються лише у повній відповідності з законодавчою базою України, дотриманням протоколів лікування, оформленням інформованої згоди від пацієнта чи його законного представника, дотриманням лікарської таємниці, нерозголошення персональних даних пацієнта. Перед отриманням згоди лікар, який буде проводити консультування повинен роз’яснити пацієнту:

 • мету консультування;
 • методи, якими консультування буде проводитись;
 • можливі наслідки від проведення телемедичної процедури;
 • ймовірні ризики від проведення консультування, збору та передачі інформації про стан здоров’я пацієнта та медичних документів, залучених до цього процесу.

Лише після проведення такої бесіди з пацієнтом, лікар пропонує оформити згоду на проведення процедури. Документ обов’язково оформляється в письмовому вигляді власноручно пацієнтом (його представником у випадках, передбачених законодавством). При підписанні згоди на запропоноване телеметричне консультування повинні бути присутні всі учасники процесу. Проте в ситуації, коли виникла пряма загроза життю пацієнта, лікар має право провести консультацію на відстані без його згоди в режимі реального часу. 

Телемедицина: перспективи в УкраїніЧитайте: "Аккредитация медицинских учреждений в Украине"

  

Технічний супровід телемедицини

Відповідно до нормативних документів послуги консультування на відстані будуть надавати медичні заклади чи фізичні особи-підприємці в системі охорони здоров'я України. Декілька медичних закладів, фахівці яких будуть проводити консультування, об’єднуються в телемедичну мережу. Діяльність мереж можлива завдяки спеціальному програмному забезпеченню, яке дає змогу зберігати, передавати та розпізнавати інформацію про пацієнта зафіксовану з допомогою цифрових носіїв.  

Створення таких мереж дозволяє налагодити якісну взаємодію між собою та з пацієнтами, створюють умови для обміну спеціальною медичною інформацією та медичними документами, що містять дані про стан здоров’я пацієнта. Функціонування таких мереж стає можливим завдяки використанню спеціальних телемедичних порталів з високим ступенем захисту інформації. Вхід в систему можна здійснити після ідентифікації через цифровий підпис. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль