З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащення

 • 22 січня 2018
 • 243

Рутинна процедура обробки рук хірурга щоразу вимагає від медпрацівника прискіпливого виконання методичних рекомендацій МОЗ. А практика поширення ВЛІ демонструє, як часто медпрацівники недостатньо піклуються про якість обробки рук, провокуючи росповсюдження гемоконтактних інфекцій.

Проведення хірургічних процедур, крім безпосередньої користі для пацієнта, несе в собі небезпеку інфікування хвороботворними агентами як самого пацієнта, так і медичного працівника. Мінімізувати цю небезпеку покликана процедура належної обробки рук хірурга.

Чи може медзаклад самостійно знищувати наркотичні препарати

Практичні поради
Тетяна Загородна,головний спеціаліст відділу контролю за дотриманням ліцензійних умов діяльності з обігу підконтрольних речовин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Родичі померлого хворого повернули до закладу охорони здоров’я невідкриті ампули наркотичних засобів. Чи має право заклад з ліцензією знищувати їх самостійно, без залучення Нацполіції та визначення методу знищення Держлікслужбою? Адже це суперечить постанові КМУ № 589

Наказом МОЗ № 798 від 21 вересня 2010 року затверджені «Методичні рекомендації« Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу». Документ призначений для працівників ЛПУ та санітарних установ. Обробка рук хірурга проходить в кілька етапів,  методика проведення яких докладно описана в Методичних рекомендаціях.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Контрольная карта диспансерного наблюдения: форма 030/о" 

Основні правила хірургічної обробки рук

Якісно проведена обробка рук хірурга перед операцією дає змогу уникнути інфікування операційного поля мікроорганізмами, а також захистить персонал від інфікування гемоконтактними збудниками.

Рівні обробки рук хірурга

№ п/п

 Процедура

 Правила проведення

1

Звичайне миття рук

Механічно видаляють забруднення зі шкіри рук

2

Миття рук із застосуванням спеціального антимікробного засобу

Обробляють  з використанням спиртового антисептика за спеціальною схемою

3

Надягання хірургічних рукавичок

Одягати на чисті сухі руки, що не містять залишків деззасобу, щоб зменшити негативний вплив на шкіру рук

4

Обробка рук після операції

Обробка рук деззасобами

5

Догляд за шкірою рук

Застосування засобу для догляду за шкірою

Звичайне миття рук і подальша їх обробка із застосуванням антисептика входять в комплекс хірургічної обробки рук.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Форми первинної облікової медичної документації: як зберігати та заповнювати" 

Організація обробки рук хірурга

Щоб персонал мав можливість якісно і комфортно обробити руки, організуйте місце, де цей процес буде проходити, і обладнайте його необхідним оснащенням. По-перше, місце для установки умивальника вибирають так, щоб до нього було легко підійти. По-друге, до умивальника необхідно підвести холодну і гарячу воду, а змішувач повинен приводитися в дію без допомоги рук (ліктями), щоб уникнути повторного  їх забруднення. По-третє, вода з крана повинна падати рівним прямим струменем безпосередньо в сифон з лівого боку (вода в цьому випадку не буде сильно розбризкуватися). Крім того, важливо подбати, щоб медичний персонал міг проводити хірургічну обробку рук і в тому випадку, якщо виникнуть перебої з центральним водопостачанням. Для цього біля умивальника поміщають ємності з запасами кип'яченої води. Воду міняють щодня.

Біля умивальника бажано розмістити одночасно три дозатори:

 • з рідким милом;
 • з антимікробним засобом;
 • із засобом для догляду за шкірою.

Все це допоможе уникнути додаткового інфікування рук. Тут же кріплять і дозатор з одноразовими рушниками. Використання електричної сушарки для сушіння рук після їх обробки небажане.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Декларация о выборе врача первичной медицинской помощи" 

Алгоритм обробки рук хірурга

Виконують перед хірургічною обробкою рук. Процедура може відбуватися і у відділенні, і в передопераційній (перед початком першої операції). За допомогою цієї процедури виконують механічне очищення шкіри рук:

 • прибирають забруднення;
 • змивають піт;
 • частково видаляють мікроорганізми.

Миють руки із застосуванням звичайного рідкого мила. Можна застосовувати порошкове мило, лосьйон з нейтральним значенням кислотно-основного балансу. Методичні рекомендації забороняють використовувати у цьому випадку брускове мило.

Щоб персонал мав можливість помити руки якісно, ​​адміністрація лікувального закладу має забезпечити місце для миття рук відповідно до наказу № 798:

 • теплою водою;
 • м'якими продезінфікованими щітками;
 • паличками (одноразовими) для обробки піднігтьової зони.

Під час обробки рук хірурга забороняється:

 • користуватися гарячою водою – занадто сильно розширює судини шкіри, що сприяє глибокому проникненню хімічних речовин в усі шари шкіри і розвитку в подальшому хімічних дерматитів;
 • використовувати жорсткі щітки для миття шкіри кистей рук і передпліч – вони здатні механічно травмувати шкіру;
 • застосовувати брускове мило — на його поверхні можуть накопичуватися мікроорганізми і забруднювати шкіру рук під час повторного  застосування;
 • застосовувати багаторазові рушники.

Перед миттям рук медичний працівник обов'язково знімає всі прикраси (каблучки, годинник, браслети). Нігті повинні бути коротко обстрижені, що максимально спростить процедуру обробки білянігтьової зони.

Сама ж процедура обробки рук досить проста — руки змочують теплою водою, потім наносять на шкіру миючий засіб так, щоб вся шкіра перебувала під його шаром. Миючий засіб втирають не менш однієї хвилини після чого змивають теплою водою і просушують одноразовими серветками (рушниками).

Однак, простота процедури обробки рук хірурга не означає, що вона настільки ж ефективна. Під час звичайного миття рук мікроорганізми не знищуються, а всього лише змиваються з поверхні шкіри і разом з краплями води можуть потрапляти на поверхні, близько розташовані до умивальника. Крім того, сама водопровідна вода містить певну кількість мікроорганізмів, які можуть забруднювати руки під час миття.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Реимбурсация в Украине"

Хірургічна антисептика рук

На другому етапі обробки рук хірурга виконують втирання в шкіру спиртвмісного антисептика. Процедура ця вимагає дотримання декількох обов'язкових умов:

 • антисептиком обробляють  шкіру кистей, передпліч, області ліктьової западини і піднігтьової зони;
 • антисептичний засіб видавлюють з дозатора і наносять на шкіру рук порціями, кожна з  яких повинна бути в межах 1,5-3 мл;
 • шкіра рук повинна залишатися вологою упродовж усього процесу і не висихати між нанесеннями антисептика;
 • перша порція антисептичного засобу наноситься тільки на суху шкіру;
 • останню порцію препарату втирають в шкіру до її повного висихання;
 • приступити до одягання медичних рукавичок можна буде лише в тому випадку, якщо шкіра стала повністю сухою.

Послідовність етапів хірургічної обробки рук антисептиком зображена у вигляді схеми і повинна перебувати в зоні візуальної доступності. Це дозволить уникнути помилок і правильно виконати всю процедуру.

Обробка рук хірурга антисептиком проводиться також і після закінчення операції безпосередньо після зняття медичних рукавичок. На цьому етапі антисептик наносять на руки двічі і втирають його кожного разу не менше 30 сек. Якщо під рукавички під час операції потрапила кров або інші рідини хворого, забруднення прибирають ватним тампоном, просоченим деззасобом, відмивають руки з миючим засобом за стандартною схемою, і тільки після цього приступають до втирання антисептика. Якщо між оперативними втручаннями пройде менше 60 хвилин, медичний персонал проводить тільки антисептичну обробку рук.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Врачебная ошибка: виды, причины, наступление и освобождение врача от ответственности" 

Догляд за шкірою рук - важливий етап обробки рук хірурга

Постійний  контакт з агресивними миючими засобами, спиртвмісними дезінфікуючими розчинами, хімічними агентами, що містяться в медичних рукавичках, згубно впливає на шкіру рук, призводячи до розвитку контактного дерматиту. Ускладнюють ситуацію помилки під час проведення хірургічної обробки рук. Уникнути контактного дерматиту можна в разі суворого виконання рекомендацій:

 • підбирати такі дезінфікуючі засоби, які менш агресивно впливають на шкіру рук і в той же час ефективно знищують мікроорганізми;
 • мати запас деззасобів декількох видів, щоб можна було вибрати  засіб, який підійде медпрацівникам з дуже чутливою шкірою;
 • підібрати антисептики, що містять спирт і в той же час мають в своєму складі  пом'якшувальні речовини.

 Медичний персонал, який проходить процедуру хірургічної обробки рук, повинен мати можливість ознайомитися з інструкцією з використання всіх миючих і дезінфікуючих засобів, з якими він контактує. Одночасно завідувач відділенням і старша медична сестра відділення повинні періодично проводити заняття з питань обробки рук хірурга та іншого медперсоналу і робити акцент на помилках, що найчастіше при цьому трапляються. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся