З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Доплата за використання у роботі деззасобів: приклади та робочі ситуації

  • 1 лютого 2018
  • 1753

Дізнайтеся, на які набавки має право розраховувати медсестра, яка працює з деззасобами, а також яка відповідальність покладена на адміністрацію медзакладу за нехтування цим правом своїх працівників. Перегляньте правові приклади, як вирішували конфліктні ситуації у судових випадках.

«Безоплатне» покладення на медсестер обов’язків, за виконання яких передбачена доплата —  поширене порушення прав медпрацівників. Законодавством передбачено, що працівникам (також і молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфекційні засоби, установлюють доплату у розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки). Для встановлення такої доплати не потрібно проводити атестацію робочих місць працівників за умовами праці (пп. 3.4.7 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених Міністерством охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519далі — Умови оплати праці).

Доплата за використання у роботі деззасобівЧитайте: "Форми первинної облікової медичної документації: як зберігати та заповнювати"

ПРИКЛАД 1

СИТУАЦІЯ: Медична сестра вимагала стягнути із центральної районної комунальної лікарні заборгованість по додатковій заробітній платі. Позов мотивовано тим, що позивачка працює у відповідача на посаді молодшої медичної сестри; до її посадових обов’язків належить прибирання приміщень палат, санвузлів туалетів, коридору, сходів, в тому числі миття стін, підлоги, стелі, віконних рам і шибок, дверних блоків та меблів, з використанням дезінфекційних засобів — хлорки, за що передбачена доплата у розмірі 10% посадового місячного окладу. Однак за червень 2009 року та за період з січня 2012 року по жовтень 2013 року вказані надбавки не виплачували.

РІШЕННЯ СУДУ: Задовольняючи позов, суд, врахувавши норми законодавства щодо встановлення доплат, вказав, що відповідно до ч. 2 ст. 233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Враховуючи, що право на оплату праці позивачки порушено, суд задовольнив позов і стягнув із відповідача на користь позивача 3049,05 грн заборгованості по додатковій заробітній платі за червень 2009 року та за період з січня 2012 року по жовтень 2013 року. Примітка. Матеріал розроблено на основі рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 18.08.2014 у справі № 595/1463/14-ц.

Примітка. Матеріал розроблено на основі рішення Бучацького районного суду 

Доплата за використання у роботі деззасобівЧитайте: "Санепідрежим у приймальному відділенні"

Відповідальність адміністрації медзакладу у разі порушення норм законодавства про доплату за роботу із деззасобами

Невиплата надбавки за підпунктом 3.4.7 Умов оплати праці є порушенням, відповідальність за яке несе адміністрація закладу.

ПРИКЛАД 2 

СИТУАЦІЯ: Суд, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління Держпраці у Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності головного лікаря центру первинної медико-санітарної допомоги, встановив порушення норм чинного законодавства про працю, у тому числі:

  • ч. 5 ст. 80 КЗпП: окремим працівникам центру первинної медико-санітарної допомоги, які мають право на щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, зазначені відпустки не надають протягом їх робочого року. Так, протягом робочого часу за період з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не надавали щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю сім календарних днів сестрі медичній терапевтичній на 0,25 посади та сестрі медичній по дитячому населенню на 0,25 посади амбулаторії загальної практики — сімейної медицини, зазначену відпустку працівнику передбачено надати з 22 травня 2017 року згідно з наказом № 49 від 10 травня 2017 року;
  • ст. 98 КЗпП: суд встановив, що на порушення Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519, та п. 3.23 колективного договору закладу, працівникам, в тому числі молодшим медичним сестрам, які за посадовими інструкціями використовують у роботі дезінфекційні засоби, а також працівникам, зайнятим прибиранням туалетів, не встановили доплату у розмірі 10% посадового окладу. При цьому Перелік посад працівників, які за посадовими інструкціями використовують у роботі дезінфекційні засоби, наведено у додатку 7 до колективного договору. Молодші медичні сестри, які згідно з їхніми посадових інструкціями зобов’язані проводити поточні та генеральні прибирання із застосуванням дезрозчинів, вказаних доплат не отримують.

РІШЕННЯ СУДУ: Головного лікаря центру первинної медико-санітарної допомоги визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X та призначено їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Примітка. Матеріал розроблено на основі постанови Бахмацького районного суду Чернігівської області від 30.06.2017 у справі № 728/1109/17.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся