Профілактика гемоконтактних інфекцій: правила

726
При гемоконтактному механізмі поширення інфекції збудник передається за допомогою зараженої крові або іншої біологічної рідини через ушкоджені ділянки шкіри та слизові оболонки. Інфекція може поширюватися через усі маніпуляції, що супроводжуються виділенням крові. А значить, медсестри — перші, хто може постраждати. Читайте, як запобігти гемоконтактним інфекціям у медзакладі.

Гемоконтактні інфекції росповсюджуються під час проведення внутрішньовенних/внутрішньом’язових маніпуляцій, забір крові, оперативні втручання, проведення трансфузії тощо.

Заразитись гемоконтактним шляхом можна як під час виконання простих маніпуляцій (взяття крові, ін’єкції тощо), так і складних (венесекція, катетеризація судин, біопсія, трансплантація тканин, органів, кісткового мозку тощо). Через кров може передаватися велика кількість потенційно небезпечних інфекцій. Тому, якщо медична сестра неправильно виконує медичні маніпуляції чи порушує правила техніки безпеки, є високий ризик зараження.

Профілактика гемоконтактних інфекційЧитайте: "Розбився ртутний термометр: алгоритм дій"

Як запобігти зараженню гемоконтактними інфекціями 

Для профілактики зараження інфекціями, що передаються гемоконтактним шляхом, важливо дотримуватися правил дезінфекції повітря та поверхонь, що контактують з кров’ю, а також стерилізувати інструментарій і перев’язувальний матеріал, який використовують під час виконання маніпуляцій. До протиепідемічних заходів, що запобігають поширенню інфекції, належать:

 • своєчасна та правильна дезінфекція і стерилізація інструментарію багаторазового використання й обладнання;
 • використання засобів індивідуального захисту.

Профілактика гемоконтактних інфекційЧитайте: "Схемы обращения с медицинскими отходами"

Профілактика гемоконтактних інфекцій: ключові правила

 • Завжди використовуйте захисні рукавички. Вони не запобігають проколам, але суттєво знижують кількість інфікованої крові, що потрапляє у місце проколу: при ін’єкційній голці — на 50%, при хірургічній голці — на 85%.
 • Заклеюйте садна і рани на руках водонепроникним пластиром.
 • Використовуйте маски та захисні окуляри, щоб запобігти потраплянню крові на слизові оболонки.
 • Мийте руки й інші поверхні шкіри одразу після контакту з кров’ю або іншими біологічними рідинами. Важливо змити біологічну рідину, що потрапила на шкіру (кров, сеча тощо), струменем проточної води. Після цього ділянку шкіри вимийте з мийним засобом і ще раз промийте під струменем води.
 • Промивайте слизову під рясним струменем води після контакту з бризками крові. Очі промивайте у напрямку від внутрішнього куточка до зовнішнього, щоб заражений біологічні матеріал не потрапив у друге око.
 • Поводьтеся обережно з гострими предметами (голки, ножі тощо) як під час їх використання, так і після.
 • Промийте слизову оболонку ока, на яке потрапила кров, чистою водою або фізіологічним розчином. Можна також закапати око розчином Сульфацилу натрію, що має міститися в операційній аптечці.

Профілактика гемоконтактних інфекційЧитайте: "Дезинфицирующие средства в медицине: как выбрать?"

При проникаючому пораненні шкіри промийте місце ушкодження під струменем води, не натискаючи на ділянку рани. При цьому кров має вільно витікати з рани. Після цього місце ушкодження промийте з мийним засобом, а потім — знову під струменем води.

Якщо ви контактували з інфікованою кров’ю чи іншими біологічними рідинами пацієнта, негайно повідомте про це керівництву. Це може врятувати ваше життя.

Отже, щоб знизити ризик зараження інфекціями, що передаються гемоконтактним шляхом, під час роботи з біологічними рідинами дотримуйтеся правил техніки безпеки, протиепідемічних заходів, правил асептики й антисептики.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Спробуйте безплатно

Читайте безплатний презентаційний номер е-журналу «Управління закладом охорони здоров’я». Ознайомтеся із функціоналом і сервісами. Оцініть переваги е-журналу в дії!

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.

Книжкова полиця
«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «ЗБІРНИК посадових інструкцій лікарів та керівників ЛПЗ»

для передплатників е-журналу «Управління закладом охорони здоров'я»

Читати книгу
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


 • Ми в соцмережах

Спочатку завжди...

А потім уже:
 • дочитуйте статтю
 • скачуйте зразки документів
 • користуйтеся нормативкою
 • дізнавайтеся новини

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль