З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка

 • 26 вересня 2018
 • 1712

Чи знаєте ви, що відтепер фінансування медзакладів та лікарів відбуватиметься за капітаційною ставкою? Чи почали ви впровадження МІС у своєму закладі? Читайте, як визначили розмір капітаційної ставки та як це вплине на зарплату медиків.

Капітаційна ставка

Тариф, відповідно до якого будуть обчислюватись кошти за пацієнтів, що підписали Декларацію з конкретним лікарем. На її основі відбуватиметься фінансування первинної медичної допомоги.

Колективний договір КНП

 Як передбачити зростання зарплат в медзакладі
Світлана Пугачголова Кролевецької районної організації профспілки працівників охорони здоров’я
Наразі змінюється модель фінансування надання медичної допомоги. Невід’ємною складовою реформування галузі є перетворення бюджетних закладів охорони здоров’я на комунальні неприбуткові підприємства. Це передбачає складання нового колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом.

Розмір ставки включатиме увесь спектр видатків для надання медичної послуги:

 • працю лікаря;
 • працю медичної сестри;
 • працю іншого персоналу;
 • витратні матеріали;
 • амортизацію медичного обладнання;
 • видатки на організаційні цілі.

Капітаційний тариф буде єдиним для усіх регіонів України. Коригуватиметься ставка коефіцієнтами залежно від ризиків, обумовлених статевою та віковою структурою пацієнтів, особливостями місцевості їх проживання, що ускладнюють умови надання допомоги. Останнє стосується гірських населених пунктів.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставкаЧитайте: "Платні медичні послуги: як сформувати вартість"   

З часом до формули фінансування на основі простої капітаційної ставки додаватимуться так звані бонуси – доплати за досягнення певних результатів, передбачених у договорі про надання первинної медичної допомоги. Прикладом бонусів може слугувати доплата за високий рівень охоплення вакцинацією приписаного населення, охоплення пацієнтів з певних груп ризику передбаченими скринінговими дослідженнями (скринінгова мамографія), досягнення високих показників в роботі, спрямованій на подолання ВІЛ-інфекції та туберкульозу.

Відповідно до запропонованої МОЗ України методики розрахунку капітаційної ставки, процес її обрахунку складається з трьох етапів:

 1. На першому етапі прогнозуємо приблизний обсяг споживання послуг із розрахунку на одного пацієнта на рік.
 2. На другому етапі розрахуємо приблизну вартість одного відвідування (прийому).
 3. На третьому етапі власне і визначаємо розмір капітаційної ставки.

Пройдемось по кожному з етапів окремо.

Етап 1. Розрахунок обсягу споживання послуг на одного пацієнта на рік

Проаналізувавши показники відвідувань за три роки (з 2014 по 2016), робоча група дійшла висновку, що вартість обслуговування звернень за амбулаторною медичною допомогою та відвідування лікарями хворих за місцем їхнього проживання необхідно обраховувати окремо для дорослого та дитячого населення. Справа у тому, що вищезазначені показники значно різняться серед дорослого та дитячого населення. Окрім того, вони показали різну динаміку продовж трирічного періоду. З цього і розпочали розрахунки.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставкаЧитайте: "Повышение квалификации медработников: новые условия"  

Базовою цифрою, на основі якої надалі будується ланцюжок розрахунків капітаційної ставки, є показник обсягу споживання послуг на рік на одного пацієнта. Отримавши такі дані за 2016 рік, їх відкоригували з застосуванням декількох коефіцієнтів:

 • тенденції споживання амбулаторних послуг;
 • тенденції відвідування пацієнта вдома;
 • ефективності регульованого медичного обслуговування;
 • прихованого попиту.

Досвід зарубіжних країн показує, що на першому етапі впровадження капітаційної ставки завжди спостерігається певне зниження обсягів споживання медичних послуг. В Україні передбачають зниження такого споживання на 10%. Саме цю цифру і долучили до обрахунків.

З іншого боку за медичними послугами будуть звертатись ті пацієнти, котрі раніше не звертались до лікувальних установ, проте мали проблеми зі здоров’ям. Це, так званий, прихований попит. На нього також необхідно зважати під час обрахунку обсягу споживання послуг на одного пацієнта на рік.

Отримавши цифри обсягу споживання послуг за кожним показником (амбулаторних послуг дорослим, амбулаторних послуг дітям, відвідування дорослого пацієнта вдома, відвідування дитини вдома), звели їх воєдино та отримали середній обсяг споживання послуг на одного пацієнта на 2018 рік. Таким чином спрогнозували цей показник на рівні 3,51 відвідування/прийому.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставкаЧитайте: "Доплата за роботу з медичними відходами — коли передбачена?"

Етап 2. Розрахунок вартості кожного відвідування

Отримавши базовий показник, необхідний для розрахунку капітаційної ставки, перейдемо до розрахунку середньої вартості одного відвідування (прийому). Розрахована вартість одного відвідування станом на 2016 рік склала 71,27 грн.

Проте, щоб спрогнозувати середню вартість послуги на 2018 рік, скористались наступними показниками:

 • коефіцієнтом ефективності постачальника послуг (враховували величину заробітної плати для лікарів, середнього медичного персоналу та адміністративно-технічного персоналу з урахуванням скорочення часу, необхідного для надання того самого об’єму послуг, що надавався до запровадження капітаційної ставки);
 • коефіцієнтом інфляції (урахували рівень підвищення мінімальної заробітної плати та витрати, необхідні для модернізації обладнання).

В результаті застосування коригувальних коефіцієнтів вартість одного відвідування, котра станом на 2016 рік становила 71,27 грн, на 2018 рік склала 99,79 грн.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставкаЧитайте: "Льготные пенсии медработникам: условия начисления"  

Етап 3. Розраховуємо величину капітаційної ставки

Об’єднавши показники, отримані на першому та другому етапах розрахунків, розрахували величину комбінованої капітаційної ставки на 2018 рік на рівні 350 грн. Щоб отримати остаточну величину комбінованої капітаційної ставки, цю цифру було приведено у відповідність до бюджету та доплат за віком.

Застосувавши коефіцієнт доплати за віком, визначили розмір капітаційної ставки.

Вікова група

Коригувальний коефіцієнт

Капітаційна ставка

0-5

1,57

549

6-17

0,57

201

18-39

0,61

214

40-65

1,08

379

Старші 65

1,92

671

Окремо слід зазначити, що за послуги екстреної медичної допомоги передбачена додаткова ставка, в розмірі 4 грн. Щоправда, таку доплату отримають лише ті медичні заклади, які таку послугу будуть надавати. Розмір цієї доплати не буде коригуватись залежно від віку пацієнта.

Національна служба здоров’я (НСЗУ)

Центральний орган виконавчої влади. Є самостійною юридичною особою з власною печаткою, бланками та рахунками в органах Казначейства.  НСЗУ виступає замовником медичних послуг та лікарських засобів, що прописані в програмі медичних гарантій. Цей орган уповноважений укладати договори з надавачами медичних послуг та буде моніторити виконання цих договорів. До функцій НСЗУ входить також розрахунок вартості наданих послуг та відшкодування медичним закладам витрат за надані послуги первинної медичної допомоги.

 Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте:"Акт о проведении дезинфекции: бланк и правила заполнения"  

Автономізація

Процес перетворення медичного закладу з бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство. Лише в такому статусі заклад охорони здоров’я отримає змогу підписати угоду з НСЗУ.  Варто зауважити, що до кінця 2018 року буде діяти пільговий режим автономізації.

Статус некомерційності закріплюють в Статуті закладу на основі  Господарського кодексу. Статус неприбутковості визначений Податковим кодексом та реєструється додатково в податкових органах.

Автономізація медичного закладу передбачає такі переваги:

 • очільник підприємства здобуває значно більшу, в порівнянні з керівником бюджетного медичного закладу, можливість розпоряджатись фінансами, може вільніше формувати кадрову політику, розробляти внутрішню організаційну структуру закладу;
 • керівник здобуває право самостійно встановлювати будь-які форми оплати праці співробітникам закладу;
 • фінансування закладу буде провадитись на підставі власного фінансового плану, на противагу постатейному фінансуванню, яке не дає можливості ефективно розпоряджатись коштами;
 • медзаклади отримують змогу відкривати рахунок у будь-якому банку;
 • медзаклади отримують унікальну можливість об’єднуватись з іншими медичними закладами у статусі підприємства для перерозподілу функцій між ними та  оптимізації використання матеріальних,фінансових та людських ресурсів;
 • медзаклади отримають право укладати договори підряду з лікарями — фізичними особами-підприємцями, які є зареєстрованими та провадять ліцензовану   діяльність з медичної практики. 

Таким чином, реорганізація медустанов у комунальні некомерційні підприємства суттєво збільшує самостійність в господарських питаннях та прийнятті управлінських рішень.

Під час проведення реорганізації з усіма працівниками такого закладу трудові відносини продовжують. Щоправда, декого із співробітників можуть перевести на інші посади в межах одного структурного підрозділу чи перевести до іншого структурного підрозділу. Звільнення з займаних посад можливе лише в разі скорочення штату.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте: "Права и обязанности медсестры"

Електронна система охорони здоров’я

Електронна система складатиметься з двох компонентів:

 • центрального, який відповідає за централізоване зберігання та обробку інформації;
 • медичних інформаційних систем.

До електронної бази буде внесена інформація про усі медичні заклади, дані про кожного лікаря та пацієнта. На першому етапі реформування до електронної системи будуть внесені дані про медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу, лікарі-терапевти, лікарі-педіатри, сімейні лікарі. З часу, коли пацієнти почнуть підписувати декларації з обраними лікарями, інформація про них поступово буде вноситись до системи. Саме таким чином Національна служба здоров’я України здійснюватиме розрахунки за надані медичні послуги.

Медична інформаційна система (МІС)

Комплекс електронних сервісів, під’єднаних до центрального компоненту. В систему ввійдуть лише ті сервіси, які пройшли перевірку. Медичні заклади отримають можливість обирати з-поміж них саме ту медичну інформаційну систему, яка максимально задовольнить їх потреби.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте: "Доплата за використання у роботі деззасобів: приклади та робочі ситуації"

Лікар з надання первинної медико-санітарної допомоги (ПМД

Спеціаліст в напрямку лікувальної справи – лікар загальної практики: сімейний лікар, педіатр, терапевт.

Табель матеріально-технічного оснащення ПМД

Перелік обладнання та умов, необхідних для якісного надання медичних послуг, які надає ПМД. Наявність табеля оснащення та відповідність наявного обладнання заявленому в в цьому документі — необхідна умова для підписання угоди з НСЗУ.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаСкачайте: "Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнювання"

Практика ПМД

Практика ПМД охоплює лікаря з надання ПМД (сімейний лікар, терапевт, педіатр) та пацієнта, що підписав з ним Декларацію про вибір лікаря. Практика ПМД може бути як автономною (стосується лікаря-ФОП), так і в складі медичного закладу.

Солідарна страхова система

Система акумулювання коштів на охорону здоров’я, яка наповнюється за рахунок загальних податків. Вартість медичних послуг буде покриватись також і коштом ПДВ, який вираховується з кожної покупки. Додаткові цільові податки не будуть запроваджуватись. Окрім того, щороку на програму медичних гарантій виокремлюють кошти в Державному бюджеті України.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся