text
Медична справа

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова система

 • 23 лютого 2018
 • 1064

Чи знаєте ви, що відтепер фінансування медзакладів та лікарів відбуватиметься за капітаційною ставкою? Чи почали ви впровадження МІС у своєму закладі? Читайте, які нові поняття впровадила медреформа, та дізнайтеся, як саме вони вплинуть на роботу кожного медпрацівника.

Солідарна страхова система

Система акумулювання коштів на охорону здоров’я, яка наповнюється за рахунок загальних податків. Вартість медичних послуг буде покриватись також і коштом ПДВ, який вираховується з кожної покупки. Додаткові цільові податки не будуть запроваджуватись. Окрім того, щороку на програму медичних гарантій виокремлюють кошти в Державному бюджеті України.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте:"Акт о проведении дезинфекции: бланк и правила заполнения"  

Капітаційна ставка

Тариф, відповідно до якого будуть обчислюватись кошти за пацієнтів, що підписали Декларацію з конкретним лікарем. На її основі відбуватиметься фінансування первинної медичної допомоги.

 Розмір ставки включатиме увесь спектр видатків для надання медичної послуги:

 • працю лікаря;
 • працю медичної сестри;
 • працю іншого персоналу;
 • витратні матеріали;
 • амортизацію медичного обладнання;
 • видатки на організаційні цілі.

Капітаційний тариф буде єдиним для усіх регіонів України. Коригуватиметься ставка коефіцієнтами залежно від ризиків, обумовлених статевою та віковою структурою пацієнтів, особливостями місцевості їх проживання, що ускладнюють умови надання допомоги. Останнє стосується гірських населених пунктів.

З часом до формули фінансування на основі простої капітаційної ставки додаватимуться так звані бонуси – доплати за досягнення певних результатів, передбачених у договорі про надання первинної медичної допомоги. Прикладом бонусів може слугувати доплата за високий рівень охоплення вакцинацією приписаного населення, охоплення пацієнтів з певних груп ризику передбаченими скринінговими дослідженнями (скринінгова мамографія), досягнення високих показників в роботі, спрямованій на подолання ВІЛ-інфекції та туберкульозу.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте: "Кадрові документи для акредитації медзакладу: повний перелік"

Національна служба здоров’я (НСЗУ)

Центральний орган виконавчої влади. Є самостійною юридичною особою з власною печаткою, бланками та рахунками в органах Казначейства.  НСЗУ виступає замовником медичних послуг та лікарських засобів, що прописані в програмі медичних гарантій. Цей орган уповноважений укладати договори з надавачами медичних послуг та буде моніторити виконання цих договорів. До функцій НСЗУ входить також розрахунок вартості наданих послуг та відшкодування медичним закладам витрат за надані послуги первинної медичної допомоги.

Автономізація

Процес перетворення медичного закладу з бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство. Лише в такому статусі заклад охорони здоров’я отримає змогу підписати угоду з НСЗУ.  Варто зауважити, що до кінця 2018 року буде діяти пільговий режим автономізації.

Статус некомерційності закріплюють в Статуті закладу на основі  Господарського кодексу. Статус неприбутковості визначений Податковим кодексом та реєструється додатково в податкових органах.

Автономізація медичного закладу передбачає такі переваги:

 • очільник підприємства здобуває значно більшу, в порівнянні з керівником бюджетного медичного закладу, можливість розпоряджатись фінансами, може вільніше формувати кадрову політику, розробляти внутрішню організаційну структуру закладу;
 • керівник здобуває право самостійно встановлювати будь-які форми оплати праці співробітникам закладу;
 • фінансування закладу буде провадитись на підставі власного фінансового плану, на противагу постатейному фінансуванню, яке не дає можливості ефективно розпоряджатись коштами;
 • медзаклади отримують змогу відкривати рахунок у будь-якому банку;
 • медзаклади отримують унікальну можливість об’єднуватись з іншими медичними закладами у статусі підприємства для перерозподілу функцій між ними та  оптимізації використання матеріальних,фінансових та людських ресурсів;
 • медзаклади отримають право укладати договори підряду з лікарями — фізичними особами-підприємцями, які є зареєстрованими та провадять ліцензовану   діяльність з медичної практики. 

Таким чином, реорганізація медустанов у комунальні некомерційні підприємства суттєво збільшує самостійність в господарських питаннях та прийнятті управлінських рішень.

Під час проведення реорганізації з усіма працівниками такого закладу трудові відносини продовжують. Щоправда, декого із співробітників можуть перевести на інші посади в межах одного структурного підрозділу чи перевести до іншого структурного підрозділу. Звільнення з займаних посад можливе лише в разі скорочення штату.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте: "Права и обязанности медсестры"

Електронна система охорони здоров’я

Електронна система складатиметься з двох компонентів:

 • центрального, який відповідає за централізоване зберігання та обробку інформації;
 • медичних інформаційних систем.

До електронної бази буде внесена інформація про усі медичні заклади, дані про кожного лікаря та пацієнта. На першому етапі реформування до електронної системи будуть внесені дані про медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу, лікарі-терапевти, лікарі-педіатри, сімейні лікарі. З часу, коли пацієнти почнуть підписувати декларації з обраними лікарями, інформація про них поступово буде вноситись до системи. Саме таким чином Національна служба здоров’я України здійснюватиме розрахунки за надані медичні послуги.

Медична інформаційна система (МІС)

Комплекс електронних сервісів, під’єднаних до центрального компоненту. В систему ввійдуть лише ті сервіси, які пройшли перевірку. Медичні заклади отримають можливість обирати з-поміж них саме ту медичну інформаційну систему, яка максимально задовольнить їх потреби.

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаЧитайте: "Доплата за використання у роботі деззасобів: приклади та робочі ситуації"

Лікар з надання первинної медико-санітарної допомоги (ПМД

Спеціаліст в напрямку лікувальної справи – лікар загальної практики: сімейний лікар, педіатр, терапевт.

Табель матеріально-технічного оснащення ПМД

Перелік обладнання та умов, необхідних для якісного надання медичних послуг, які надає ПМД. Наявність табеля оснащення та відповідність наявного обладнання заявленому в в цьому документі — необхідна умова для підписання угоди з НСЗУ.

Декларація про вибір лікаря з надання ПМД

Обираючи собі лікаря, пацієнт оформляє декларацію про вибір лікаря з надання ПМД – документ, що офіційно засвідчує вибір пацієнтом лікаря. До декларації записують:

 • дані про медичний заклад, в якому пацієнт буде отримувати первинну медичну допомогу – його повну назву, адресу розташування, інформацію про ліцензію;
 • дані про лікаря, який надаватиме ПМД – його прізвище, ім’я та по батькові; адресу, за якою лікар буде здійснювати прийом пацієнтів; номер телефону, за яким можна записатись до нього на прийом;
 • дані про пацієнта;
 • дані про особу, до якої слід звернутись в разі, коли стан пацієнта різко погіршився.

Підписана декларація підтверджує для НСЗУ вибір пацієнтом лікаря первинної медичної допомоги. Одразу після її підписання дані про пацієнта і лікаря  вносяться  до електронної системи. На підставі цих даних НСЗУ буде розраховувати кошти, які за контрактом отримуватиме лікувальний заклад за надані медичні послуги. 

Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова системаСкачайте: "Декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги: бланк і правила заповнювання"

Практика ПМД

Практика ПМД охоплює лікаря з надання ПМД (сімейний лікар, терапевт, педіатр) та пацієнта, що підписав з ним Декларацію про вибір лікаря. Практика ПМД може бути як автономною (стосується лікаря-ФОП), так і в складі медичного закладу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!