text
З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Цивільна та матеріальна відповідальність медичних працівників

  • 27 лютого 2018
  • 875

Дізнайтеся, коли недбале виконання своїх обов'язків може призвести до цивільної чи матеріальної відповідальності, а також перегляньте приклади, коли такі випадки розглядали у суді.

Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов’язків. За наявності відповідних підстав і умов матеріальна відповідальність може бути покладена незалежно від притягнення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності (ст. 130 КЗпП).

Цивільна та матеріальна відповідальність медичних працівниківЧитайте: "Юридичні аспекти перетворення медзакладу на комунальне некомерційне підприємство" 

Порядок притягнення працівника до матеріальної відповідальності, а також її розмір регулює глава ІХ КЗпП.

Юридична або фізична особи відшкодовують шкоду, якщо їхній працівник завдав її під час виконання трудових (службових) обов’язків (ст. 1172 Цивільного кодексу Українидалі — ЦК). Відповідно, заклад охорони здоров’я чи фізична особа — підприємець виплачують компенсації, якщо суд задовольнить позов потерпілої від «дефектних» медичних документів особи. 

Приклад № 1: Позов про відшкодування майнової шкоди

СИТУАЦІЯ:

Обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, м. Запоріжжя, подало позовну заяву в суд на комунальний заклад — онкологічний диспансер. Позивач із 02.08.2016 по 05.08.2016 перевіряв обгрунтованість видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам в онкодиспансері й установив, що відповідач при цьому не дотримується установленого чинним законодавством порядку. Тимчасову непрацездатність застрахованих осіб не підтверджували записи в первинній медичній документації. Спірні листки непрацездатності були пред’явлені до оплати за місцем роботи застрахованих осіб. Отже, відповідач своїми діями завдав майнової шкоди позивачу в розмірі 5628,60 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Перевірка з боку позивача встановила, що відповідач оформлював документацію з такими порушеннями:

  • не підтверджував тимчасову непрацездатність застрахованих осіб записами в первинній медичній документації;
  • необгрунтовано продовжував листки непрацездатності, причому — не ставив відмітки про порушення режиму;
  • не визначав ознак тимчасової непрацездатності в первинній медичній документації;
  • необгрунтовано продовжував листки непрацездатності після того, як установлював групу інвалідності.

Ці порушення позивач відобразив у довідці про результати перевірки обгрунтованості видачі та правильності оформлення листків непрацездатності. Її відповідач не оскаржував. Позивач надіслав на адресу відповідача претензію від 12.09.2016 № 09-12-1849. Відповідач визнав її частково: погодився відшкодувати витрати позивача за трьома страховими випадками.

РІШЕННЯ СУДУ:

Суд задовольнив позовні вимоги. При цьому зазначив, що особа, яка зазнала збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ст. 22 ЦК).Тому онкологічний диспансер згідно з вимогами ст.1172 ЦК зобов’язаний відшкодувати шкоду, яку його працівники завдали під час виконання своїх трудових (службових) обов’язків.

Цивільна та матеріальна відповідальність медичних працівниківЧитайте: "Накази щодо ВІЛ: готуємся до акредитації"  

Склад цивільного правопорушення:

• протиправна поведінка

• шкода та її розмір

• причинний зв’язок між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою

• вина

Потерпілими особами можуть бути пацієнти, органи соціального страхування у випадку виплат на підставі підроблених документів тощо.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК). Відшкодовувати шкоду можна лише за наявності всіх елементів цивільного правопорушення.

Цивільна та матеріальна відповідальність медичних працівниківЧитайте: "Должностные инструкции медицинских работников: как разработать" 

Працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі заподіяної шкоди закладу, якщо:

  • шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку;
  • відповідно до законодавства на працівника покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов’язків (ст. 134 КЗпП).

Адміністративне правопорушення (проступок) —

це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КпАП).

Розмір шкоди, яку заподіяли кілька працівників, визначають для кожного з них з урахуванням ступеня вини, виду й межі матеріальної відповідальності (ст. 1353КЗпП).

Особа, що відшкодувала шкоду, яку завдала інша особа, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи (ст. 1191 ЦК). Тобто заклад охорони здоров’я може стягнути з лікаря, який неякісно заповнив медичну документацію, суму в розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом. Для цього необхідно:

  • притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності;
  • надати суду докази порушення працівником відповідних трудових обов’язків.

Цивільна та матеріальна відповідальність медичних працівниківЧитайте: "Дайджест: Сімейний лікар та медсестра в умовах медреформи" 

Якщо не дотриматися цих вимог, установити причинно-наслідковий зв’язок між протиправним діянням і наслідками буде дуже складно. А отже, суд відмовить у задоволенні позовних вимог, як це трапилося  в прикладі.

Приклад № 2: Позов про повернення стягнутої за рішенням суду матеріальної шкоди

СИТУАЦІЯ:

До районного суду звернувся комунальний заклад (ЦРЛ) з позовною вимогою до своїх працівників — лікарів-хірургів — повернути стягнуту за рішенням суду матеріальну шкоду.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач зазначив, що в період із 02.07.2012 до 04.07.2012 місцеве відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) перевіряло в нього організацію експертизи непрацездатності та обгрунтованості видачі й продовження листків непрацездатності. Перевіряльники встановили, що лікарі-хірурги видавали та продовжували листки непрацездатності з порушенням п. 1.3 розділу 1, п.п. 5.1.4, 5.1.5 розділу 5 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 09.04.2008 № 189, та п. 1.7, 1.14, 2.1, 2.9 Інструкції № 455. За результатами перевірки склали акт.

Унаслідок дій лікарів Фонд зазнав збитків у сумі 2681,54 грн. Щоб їх відшкодувати, відділення Фонду подало позов до Господарського суду Дніпропетровської області, і суд його задовольнив (рішення від 12.05.2014). На цій підставі позивач просив суд стягнути з відповідачів на користь позивача заподіяну шкоду та судові витрати.

РІШЕННЯ СУДУ:

Суд не задовольнив позов, адже працівника не можна притягнути до матеріальної відповідальності, якщо він не порушував своїх трудових обов’язків. До того ж позивач не довів, що прийняв рішення накласти на винних осіб один із заходів дисциплінарної відповідальності, адже службового розслідування не проводили.

Примітка. Рішення Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 18.11.2014 у справі № 188/1124/14-ц.

Якщо ж шкоди завдала фізична особа — підприємець, що здійснює медичну практику індивідуально, то потерпіла особа позиватиметься безпосередньо до неї. У разі позитивного рішення суду відповідач понесе відповідальність особисто.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся