text
З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Первинна медична допомога в 2018 та нові вимоги до надавача медпослуг

 • 3 квітня 2018
 • 3697

Затверджений Порядок надання первинної медичної допомоги (ПМД). Цей документ формуватиме нову культуру взаємин між пацієнтом та лікарем первинної меддопомоги. З 1 липня 2018, коли Порядок набуде чинності, його постулати стануть обов’язковими в усіх медичних закладах первинного рівня.

19.03.2018 року Міністерством охорони здоров’я України затверджено наказ № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» (надалі Наказ № 504). Цим документом прописані основні принципи організації надання допомоги на первинній ланці та перелік таких послуг.

Колективний договір КНП

 Як передбачити зростання зарплат в медзакладі
Світлана Пугачголова Кролевецької районної організації профспілки працівників охорони здоров’я
Наразі змінюється модель фінансування надання медичної допомоги. Невід’ємною складовою реформування галузі є перетворення бюджетних закладів охорони здоров’я на комунальні неприбуткові підприємства. Це передбачає складання нового колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом.

Документ дозволяє надавачу медичних послуг залучати до надання ПМД інших осіб, уклавши з ними трудовий чи цивільно-правовий договір. Дія Наказу № 504 поширюється на всіх надавачів ПМД.

Зауважте: Нещодавно МОЗ опубліковало дані про те, скільки виплат надійшло від НСЗУ у медичні заклади. Серед закладів первинки, які працюють за новим порядком, найбільше лікарень у Київській, Вінницькій, Полтавській областях. Хто скільки отримав видно на інфографіці  та у ТАБЛИЧЦІ

Скачайте, щоб переглянути дані у високій якості

Первинна медична допомога в 2018 та нові вимоги до надавача медпослуг

Первинна медична допомога в 2018: новий порядокЧитайте: "Порядок вибору лікаря ПМД: законодавство і рекомендації МОЗ

Основні аспекти надання первинної медичної допомоги

Віднині надання первинної медичної допомоги базуватиметься на побудові довіри між лікарем та пацієнтом. Новий підхід до функціонування закладів первинної медицини має на меті:

 • звести до мінімуму затрати часу на отримання медичної допомоги;
 • підвищити безпечність медичної допомоги та мінімізувати можливу шкоду для здоров’я пацієнта;
 • запровадити принципи доказової медицини та передові досягнення світової медичної науки;
 • зробити надання первинної медичної допомоги максимально економічно ефективним, звести до мінімуму неефективні витрати коштів.

Крім того, пацієнти мають право на рівну медичну допомогу, незалежно від їх раси, статі, віку, сексуальної орієнтації, релігійних переконань, матеріальних статків та інших чинників. Індивідуальні потреби кожного пацієнта також будуть враховані.

Уявіть собі поліклініку, де немає черг та купи паперової роботи.  Впроваджуйте нову систему роботи, яка замінить стоси паперів на електронний ресурс, яким зможуть користуватися і лікарі, і пацієнти

Віднині втратив чинність Наказ МОЗ № 793 від 10 вересня 2013 року, яким визначався норматив забезпечення амбулаторіями (підрозділами центру первинної медичної допомоги). Натомість Наказом № 504 прописана оптимальна кількість пацієнтів, якій лікар за нових умов здатен надати якісні медичні послуги:

 • лікар загальної практики-сімейної медицини – 1800 пацієнтів;
 • лікар-терапевт – 2 тис пацієнтів;
 • лікар-педіатр – 900 пацієнтів.

Саме стільки пацієнтів зможе укласти Декларацію з одним лікарем. Щоправда, ці цифри можуть варіюватися залежно від конкретних особливостей території, на якій організовують практику. В будь-якому випадку пацієнт, котрий потребує медичної допомоги, не залишиться без неї.

Медичні послуги надавачі ПМД можуть здійснювати в окремих приміщеннях, що належать їм на праві власності чи в орендованих приміщеннях.

Первинна медична допомога в 2018: новий порядокЧитайте: "Кампанія з вибору сімейного лікаря: чек-ліст для перевірки готовності

Перелік послуг первинної медичної допомоги

Додаток № 1 до Наказу № 504 містить перелік послуг, які зможе отримати пацієнт на етапі ПМД.

Послуги в межах первинної медичної допомоги

№ з/п

Вид допомоги

Послуги

1

Динамічне спостереження за пацієнтами

За пацієнтами з розладами здоров’я (із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень)

За пацієнтами з хронічними розладами здоров’я

За вагітними при нормальному перебігу вагітності

За здоровими дітьми

2

Лікувальна робота

Діагностика та лікування найпоширеніших захворювань, травм та отруєнь

Направлення на лікування в медичні заклади вторинного рівня

Проведення медичних маніпуляцій із затвердженого списку

Надання медичної допомоги за невідкладних станів, коли такий стан виник під час прийому у лікаря первинної медичної допомоги у випадку, коли пацієнт не потребує екстреної чи вторинної медичної допомоги.

Виклик бригади екстреної медичної допомоги у разі, якщо гострий розлад здоров’я пацієнта потребує вторинної чи третинної медичної допомоги.

Надання певних послуг паліативної допомоги (оцінку важкості стану важкохворих, призначення та виписування знеболюючих засобів, призначення лікування за виникнення супутніх симптомів).

Проведення окремих заходів медичної реабілітації.

3

Профілактична робота

Проведення вакцинації відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Повідомлення про виявлене інфекційне захворювання, гостре отруєння, атипову реакцію на щеплення

Проведення епідобстеження за виникнення одиничних випадків інфекційних захворювань

Своєчасне виявлення факторів ризику виникнення різноманітних захворювань

Проведення бесід з пацієнтами та їх родичами, спрямованих на подолання шкідливих звичок у пацієнтів

Усю роботу лікарі первинної медичної допомоги можуть виконувати самотужки чи об’єднавшись з іншими лікарями в групові практики. Такий крок допоможе забезпечити безперервне надання медичних послуг та оптимальніше використовувати матеріальні ресурси.

В медзакладах первинки створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган. Адже якщо не контролювати безпеку, багато чинників виробничого середовища  спричинять професійні захворювання медичних працівників чи навіть призведуть до втрати працездатності

Усю медичну допомогу лікарі первинної медичної допомоги надають відповідно до  стандартів. Переважну частину послуг надає безпосередньо лікар. Виконання частини маніпуляцій він делегує іншим медичним працівникам, що входять до його команди. І в першому, і в другому випадку кожний епізод надання медичної допомоги лікар фіксує в медичній документації відповідно до Міжнародної класифікації ПМД (ICPC-2-E). За необхідності лікарі здійснюють кодування також за Міжнародною класифікацією хвороб відповідного перегляду.  

Первинна медична допомога в 2018: новий порядокЧитайте: "Медицинские информационные системы: преимущества и пошаговое внедрение" 

Запис на прийом до лікаря первинки

Запис на прийом до лікаря первинної медичної допомоги пацієнт може здійснити декількома шляхами:

 • за телефоном;
 • під час особистого звернення;
 • електронною поштою;
 • іншими засобами телекомунікації.

Пацієнт повинен завчасно отримати інформацію про:

 • номери телефонів, за якими можна зв’язатись з надавачем медичних послуг;
 • електронну адресу надавача медичних послуг.

Якщо, з якихось причин, змінились номери телефонів та електронна адреса, про це також відрізу інформують пацієнтів.

Первинна медична допомога в 2018: новий порядокЧитайте: "Лицензия на медицинскую практику: документы, процедура получения, аннулирование

Режим роботи закладу ПМД

Лікар може провадити надання первинної медичної допомоги безпосередньо в амбулаторії, і за місцем проживання пацієнта. Рішення про це лікар приймає особисто. За новим наказом лікар зможе безпосередньо, а не через реєстратора, спілкуватись з пацієнтом. В такій розмові він і визначить необхідність виїжджати до пацієнта. Щоправда, підставою для виїзду лікаря до пацієнта за місцем його проживання чи перебування не може слугувати той факт, що пацієнт не має коштів приїхати на прийом до лікаря чи він занадто далеко проживає.

Крім того, в арсеналі лікаря є також засоби для проведення телеконсультування.

Первинна медична допомога має надаватись пацієнтам безперервно. Щоб забезпечити такий режим роботи лікар самостійно чи в співпраці з іншими лікарями, може організувати роботу чергового кабінету. Він буде функціонувати в часи, коли лікарі закінчили прийом пацієнтів, у вихідні дні, у святкові та неробочі дні. Режим роботи має визначити самостійно надавач медичних послуг.

Відомості про графік прийому лікарем первинної медичної допомоги пацієнтів можна донести до пацієнтів у наступний спосіб:

 • розмістити безпосередньо в медичному закладі;
 • розмістити на веб-сайті медичного закладу (якщо такий існує).

При зміні графіка прийому лікарями ПМД, пацієнтів повинні поінформувати про це завчасно, залежно від причини.

№ п/п

Причина відсутності лікаря

Строк повідомлення

1

Причина прогнозована (лікар у відпустці чи у відрядженні).

Не пізніше, ніж за тиждень до першого дня відсутності лікаря.

2

Причина непередбачувана (лікар відсутній через хворобу).

Не пізніше першого дня відсутності.

Читайте: "Невикористані залишки наркотичних лікарських засобів: нові правила знищення"

У який спосіб це буде зроблено, визначає надавач медичних послуг. Наказом № 504 прописані наступні варіанти донесення інформації до пацієнта:

 • розміщення її на дошці оголошень безпосередньо в медичному закладі;
 • розміщення на веб-сайті медичного закладу;
 • інформування пацієнта індивідуально телефоном чи в інший зручний спосіб (стосується тих осіб, які записані на прийом до лікаря в той період, коли були внесені корективи в графік прийому).

Проте, пацієнт не повинен турбуватись, що не потрапить на прийом до лікаря. Протягом усього часу, коли лікар первинної медичної допомоги відсутній, надавач медичних послуг має забезпечити йому заміну. Інформація про це також надається пацієнту. Це ж саме стосується і зміни адреси, за якою лікар провадить прийом пацієнтів.

Первинна медична допомога в 2018: новий порядокЧитайте: "Словник медреформи: що таке капітаційна ставка, МІС та солідарна страхова система"

Вимоги до надавача медичних послуг - оновлене законодавство

Постановою КМ України № 391 від 28.03.2018 року затверджує вимоги до надавач медичних послуг, котрий буде здійснювати медичне обслуговування населення.

Щоб отримати право підписати договір з головним розпорядником бюджетних коштів, надавач медичних послуг повинен отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності в медичній сфері та інші дозвільні документи, що дадуть змогу провадити медичну практику у правовому полі.

Окрім того, медичний заклад повинен мати відповідну матеріально-технічну базу, що відповідає вимогам галузевих стандартів. Саме приміщення медичного закладу повинно бути переобладнаним таким чином, щоб особи з інвалідністю та інші маломобільні пацієнти мали змогу безперешкодно потрапити на прийом до лікаря. Технічне оснащення лікарні повинно відповідати табелю оснащення, затвердженому МОЗ

Окрім іншого, медичний заклад повинен дотриматись критеріїв, зазначених у порядку використання коштів певної бюджетної програми, щодо якої були укладені договори на медичне обслуговування населення.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся