З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Оплата праці медичних працівників в 2018 — до та після реформування

 • 11 квітня 2018
 • 5835

Розмір заробітної платні медпрацівників сьогодні визначають безліч факторів, головний серед яких — чи реформувався заклад у комунальне некомерційне підприємство, чи передбачило керівництво доплати в наказі про оплату праці, чи сам медпрацівник знає свої права щодо того, які надбавки та доплати доплюсують до мінімальної зарплатні.

Оплата праці медичних працівників регулюється:

 • постановою КМУ № 1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів та коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»;
 • постановою КМУ № 1037 від 28.12.2016 року «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»;
 • Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені сумісним наказом Мінсоцполітики та МОЗ України № 308/519 від 05.10.2005 року.

Проте, у 2017 році порядок оплати праці медичних працівників зазнав змін. Змінилось також поняття «мінімальна заробітна плата».  

Чи може медзаклад самостійно знищувати наркотичні препарати

Практичні поради
Тетяна Загородна,головний спеціаліст відділу контролю за дотриманням ліцензійних умов діяльності з обігу підконтрольних речовин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Родичі померлого хворого повернули до закладу охорони здоров’я невідкриті ампули наркотичних засобів. Чи має право заклад з ліцензією знищувати їх самостійно, без залучення Нацполіції та визначення методу знищення Держлікслужбою? Адже це суперечить постанові КМУ № 589

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Первинна медична допомога в 2018: новий порядок" 

Чи може медзаклад самостійно знищувати наркотичні препарати

Практичні поради
Тетяна Загородна,головний спеціаліст відділу контролю за дотриманням ліцензійних умов діяльності з обігу підконтрольних речовин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Родичі померлого хворого повернули до закладу охорони здоров’я невідкриті ампули наркотичних засобів. Чи має право заклад з ліцензією знищувати їх самостійно, без залучення Нацполіції та визначення методу знищення Держлікслужбою? Адже це суперечить постанові КМУ № 589

Як залежить розмір посадового окладу медика від тарифного коефіцієнта

З 1 січня 2017 року та понині величина посадових окладів визначається на основі:

 1. Розмір посадового окладу конкретного працівника визначають шляхом множення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду на відповідний тарифний коефіцієнт, зазначений у Єдиній тарифній сітці (надалі - ЄТС).
 2. Розмір мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) працівника з першим тарифним розрядом не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня календарного року для працездатної особи.

Що відомо про виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення після реформи?

Такі вимоги містять нормативні документи, як-от:

 • ст. 6 Закону України № 108/95 від 24.03.1995 року;
 • ст. 96 Кодексу Законів про працю України.

Проте на 2018 рік законодавець не прописав у жодному підзаконному документі процедуру визначення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду. Обумовлено це тим, що розмір посадового окладу вже визначений на законодавчому рівні.

Оскільки розмір прожиткового мінімуму на 1 січня 2018 року становить 1762 грн, роботодавці визначають розміри посадових окладів працівників шляхом множення 1762 на відповідний тарифний коефіцієнт з Єдиної тарифної сітки.

При розрахунках зарплати медпрацівників у 2018 році слід користуватись наступними правилами:

 • якщо цифри суми у гривнях з копійками менші за 0,5 – їх відкидають;
 • якщо цифри суми у гривнях з копійками 0,5 та вище – їх округляють до однієї гривні.

Величину посадового окладу працівників від 1-го до 25-го тарифного розряду відповідно до ЄТС прописують в штатних розписах медичних закладів бюджетної сфери з 1 січня 2018 року.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Дезінфекція білизни у стаціонарах інфекційного профілю: основні правила"

І ще один нюанс – відповідно до статті 31 Закону України про оплату праці заробітна плата медичних працівників у випадку, коли ті відпрацювали повну місячну норму робочого часу, не може бути нижчою від розміру мінімальної заробітної плати. Виходячи з цього, зарплата працівника з 1-го по 11-й тарифний розряд (з усіма доплатами, надбавками, заохочувальними виплатами) не може бути нижчою від 3723 грн. В протилежному випадку роботодавець зобов’язаний нарахувати доплату до цієї суми.

Враховуючи те, що до цієї категорії входять як кваліфіковані, так і некваліфіковані працівники, очільники медичних закладів мають підійти до нарахування доплат диференційовано, враховуючи:

 • складність виконуваної роботи;
 • відповідальність працівника;
 • умови його роботи;
 • кінцевий результат виконаної роботи;
 • кваліфікацію працівника (відповідно до п. 2 Постанови № 1037).

Проводячи диференціацію доплат до заробітної плати медпрацівникам, керівник може встановлювати їх розмір в межах фонду заробітної плати.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Відміна форми № 026/о: як по-новому оформлювати документи для дитини?"

Як залежить  розмір посадового окладу від кваліфікації

Розмір посадового окладу медичних працівників (лікарів та фахівців з середньою медичною освітою) напряму залежить від їх кваліфікації. Величину посадового окладу визначають за тарифними розрядами ЄТС:

 • фахівцям та професіоналам – залежно від кваліфікації;
 • робітникам — залежно від кваліфікаційного розряду.

Розмір посадового окладу медичним керівникам закладів охорони здоров’я визначають залежно від тарифного розряду, встановленого відповідно до групи оплати праці. Підвищують посадовий оклад очільникам медичних закладів та їх заступникам відповідно до умов та розмірів наведених у пункті 2.4.1. Умов № 304/519.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Коли вас обирають: 12 свіжих статей до старту кампанії з вибору лікаря"

Доплата до мінімальної зарплати

Закон про оплату праці медичних працівників, зокрема, визначає наступне:

 • у випадку, коли працівник повністю відпрацював місячну норму робочого часу, а розмір заробітної плати не досягає величини мінімальної заробітної плати, роботодавець здійснює доплати до рівня МЗП;
 • у випадку, коли працівник відпрацював неповну місячну норму робочого часу (чи працював неповний місяць), розмір МЗП обчислюють та виплачують пропорційно до відпрацьованого часу;
 • до мінімальної заробітної плати входить оклад, різного роду доплати, надбавки, премії;
 • певні види виплат до МЗП не входять.

Окрім іншого, слід пам’ятати, що доплати до рівня мінімальної заробітної плати нараховують як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. При цьому для нарахування доплат не має значення вид сумісництва – внутрішнє чи зовнішнє.

Мінімальна зарплата медпрацівників не включає ряд виплат

№ з/п

Вид виплат

Перелік виплат

1

Виплати, що прямо зазначені ст. 31 Закону про оплату праці

Доплати, які нараховують за роботу в несприятливих умовах праці та при наявності підвищеного ризику для здоров’я (робота в шкідливих умовах праці за умовами атестації робочих місць, що прописано додатком 6 Умов № 308/519; робота, пов’язана з використанням деззасобів)

Доплата за працю в нічний та наднормовий час

Виплати за роз’їзний характер роботи

Різного роду премії до святкових та ювілейних дат

2

Виплати  за невідпрацьований час

Відпускні (компенсація за невикористану відпустку)

Лікарняні

Декретні

Нарахування коштів за простій

Нарахування коштів працівникам,  залучених до виконання державних та громадських обов’язків у робочий час

3

Виплати, що не залежать від відпрацьованої місячної норми робочого часу та не входять до МЗП

Різні види матеріальної допомоги (також і допомога на оздоровлення)

Кошти, що виплачують працівнику при припиненні трудового договору

Винагороди за цивільно-правовим договором (у зв’язку з тим, що вони не пов’язані з трудовими відносинами)

Заробітна платня, нарахована за роботу за сумісництвом

Усі виплати, що не ввійшли до вищенаведеного переліку, необхідно вносити до загальної суми зарплати медпрацівників порівнюючи її з мінімальною зарплатнею.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Порядок вибору лікаря ПМД: законодавство і рекомендації МОЗ"

Оплата за роботу в наднормовий час

Наднормовою є робота, яку здійснив працівник понад визначену тривалість робочого дня. Законодавство України (зокрема, ст. 62 КЗпП) не допускає такий вид робіт. Проте роботодавець використовує наднормову роботу за необхідності:

 • діяти для оборони країни;
 • провести заходи, необхідні для попередження стихійних чи громадських лих та виробничих аварій;
 • провести заходи, направлені на ліквідацію наслідків лих, аварій;
 • повести роботи з водопостачання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, ремонту транспорту, зв’язку, направлені на попередження можливих аварій;
 • закінчити роботи, які були розпочаті в робочий час та не завершені до його закінчення, у випадку, коли припинення її може призвести до псування державного чи громадського майна та у разі необхідності ремонту устаткування, коли їх несправність викличе припинення робіт значною кількістю працівників;
 • провести вантажно-розвантажувальні роботи, невиконання яких призведе до простою рухомого складу чи накопичення вантажів у пунктах відправлення чи призначення;
 • у випадку, коли не з’явився на роботу працівник, який мав змінити попереднього працівника (залишається на робочому місці до того часу, поки керівництво терміново не змінить його іншим працівником).

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Лицензия на медицинскую практику: документы, процедура получения, аннулирование"

Оплату праці медичних працівників в бюджетних установах в випадку виконання понаднормової роботи здійснюють понад розмір МЗП.  

№ п/п

Система оплати праці

Спосіб оплати праці

1

Погодинна

Оплату здійснюють у подвійному розмірі ставки за годину

2

Відрядна

Оплату здійснюють у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплату праці якого провадять за погодинною системою

3

За підсумованого обліку робочого часу

Оплату здійснюють згідно порядку, прописаному частинами 1 та 2 статті 106 КЗпП

Години, які відпрацювала особа понаднормово, законодавство забороняє компенсувати відгулами. Ця норма прописана ст. 106 КЗпП.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Санітарно-епідемічне благополуччя — що перевіряють під час акредитації медзакладу?"

Оплата праці медпрацівників в 2018 — після реформування

Закон України № 2002-VІІІ від 06.04.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» передбачає для медичних закладів можливість функціонування у вигляді казенних підприємств чи державних установ. Для медичних закладів комунальної форми власності цей же закон передбачає можливість функціонування у формі комунальних некомерційних підприємств чи комунальних установ.

Медичне підприємство віднині отримує право самостійно визначати свою організаційну структуру, штатний розпис та чисельність працівників. Такий норматив прописаний ч. 3 ст. 67 Господарського кодексу України.

Оплату праці медичних працівників проводять на підставі відповідного договору. Подібні вимоги прописані наступними нормативними документами:

 • статтею 97 КЗпП;
 • статтями 15 та 16 Закону про плату праці;
 • Законом України № 3356-XІІ від 01.07.1993 року «Про колективні договори і угоди»;
 • положеннями Генеральної угоди про регулювання основних принципів та норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2016-2017 роки, прийнятої 23.08.2016 року;
 • положеннями відповідної галузевої угоди.

Оплата праці медичних працівників в 2018 — після реформуванняЧитайте: "Схеми поводження з медичними відходами: приклади оформлення"

Для оплати праці медичних працівників підприємств, у тому числі й казенних та комунальних некомерційних закладів охорони здоров’я, можна скористатися також наступними нормативними документами:

 • постановою КМУ № 859 від 19.05.1999 року «Про умови і розмір оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств»;
 • постановою КМУ № 1298;
 • постановою КМУ № 524 від 11.05.2011 року «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»;
 • Умовами № 308/519;
 • Порядком виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я, який затверджений постановою КМУ № 1418 від 29.12.2009 року.

Одначе, існує певна вимога – відповідні умови оплати праці медичних працівників необхідно прописати в колективному договорі медичного закладу відповідно до чинного законодавства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся