З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Інфекційна безпека в інфекційному стаціонарі

 • 12 квітня 2018
 • 395

В інфекційній лікарні важливо, щоб і медпрацівники, і пацієнти, і відвідувачі дотримували правил інфекційної безпеки. Проконтролюйте, чи дотримують вимог санітарно-гігієнічного режиму у вашому закладі.

Правила для пацієнтів та відвідувачів

Чи може медзаклад самостійно знищувати наркотичні препарати

Практичні поради
Тетяна Загородна,головний спеціаліст відділу контролю за дотриманням ліцензійних умов діяльності з обігу підконтрольних речовин Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками
Родичі померлого хворого повернули до закладу охорони здоров’я невідкриті ампули наркотичних засобів. Чи має право заклад з ліцензією знищувати їх самостійно, без залучення Нацполіції та визначення методу знищення Держлікслужбою? Адже це суперечить постанові КМУ № 589

Стежте, аби пацієнти дотримували правил особистої гігієни. Хворі мають обов’язково мити руки перед їдою та після туалету. Для миття рук використовують господарське або туалетне мило у дрібному фасуванні для разового чи індивідуального користування. Важкохворих вмивають у ліжку.

Відвідувати інфекційних хворих їхнім родичам, як правило, заборонено. Але якщо є така потреба, то відвідувачам потрібно чітко роз’яснити їхні обов’язкиНаприклад, особа, яка доглядає за дитиною в інфекційному стаціонарі, має:

 • дотримувати правил, встановлених у лікарні;
 • пройти інструктаж;
 • пройти санітарну обробку;
 • отримати лікарняний одяг;
 • у випадку перебування у відділенні кишкових інфекцій пройти бактеріологічне обстеження на носійство.

Інфекційна безпека в інфекційному стаціонаріЧитайте: "Сертификация ISO 9001 в Украине: как разработать стандарт для медучреждения"

Обов’язки медпрацівників

Персонал, який обслуговує інфекційних хворих, зобов’язаний дотримувати правил санітарно-гігієнічного режиму та вимог техніки безпеки. Насамперед, працівники мають носити спецодяг, правильно його зберігати, митися в душі по закінченню роботи, дотримувати вимог особистої гігієни тощо. Усі маніпуляції проводити в гумових рукавичках, які знезаражувати по закінченню роботи.

Перебувати у відділенні інфекційного стаціонару без спецодягу заборонено.

В інфекційній лікарні персоналу заборонено:

 • користуватися туалетом, призначеним для хворих;
 • користуватися посудом та іншими речами хворих;
 • сідати на ліжко хворих;
 • їсти у палатах та коридорах;
 • їсти харчові продукти хворих;
 • курити у палатах та коридорах.

Персонал з симптомами грипу та інших гострих респіраторних захворювань до роботи не допускають. Про кожен підозрілий на інфекцію випадок захворювання у сім’ї чи по сусідству за місцем проживання потрібно негайно повідомляти старшу медичну сестру чи завідувача відділення.

У відділеннях крапельних, а також ентеровірусних інфекцій медичний персонал має працювати у чотиришарових марлевих масках, що закривають рот і ніс. У періоди високої захворюваності на грип персонал усіх відділень зобов’язаний користуватися масками.

Інфекційна безпека в інфекційному стаціонаріЧитайте: "Оплата праці медичних працівників в 2018 — до та після реформування"

Біля входу до кожного ізолятора (боксу) мають бути халати і шапочки (косинки) для персоналу, а також дезінфекційний килимок чи ємкість із дезінфекційним розчином. Ці засоби медпрацівники зобов’язані використовувати щоразу як заходять до боксу або виходять з нього:

Біля входу до боксу На виході з боксу
• Витерти ноги на дезінфекційному килимку;
• вдягнути шапочку (косинку) та халат
• Витерти ноги на дезінфекційному килимку;
• зняти шапочку (косинку) та халат, повісити їх на місце;
• помити і продезінфікувати руки

В інфекційних відділеннях встановлюють умивальники з ліктьовими кранами у шлюзах боксів, півбоксів і туалетах для персоналу, а також обладнують змивні бачки педальним механізмом спуску води у всіх туалетах. Для миття рук встановлюють дозатори для мийних засобів та разові рушники.

Інфекційна безпека в інфекційному стаціонаріЧитайте: "Відміна форми № 026/о: як по-новому оформлювати документи для дитини?"

Персонал інфекційних відділень зобов’язаний:

 • змінювати халати і шапочки (косинки) під час переходу від хворих одним видом інфекції до хворих іншим видом інфекційного захворювання;
 • носити марлеві маски під час відвідування палат хворих на інфекції дихальних шляхів;
 • дотримувати черговості в обслуговуванні інфекційних хворих: спочатку відвідувати хворих на трансмісивні інфекції, далі — кишкові, а відтак — крапельні.

Персоналу, який працює з брудною білизною, видають спеціальний одяг і засоби індивідуального захисту. По завершенню роботи ці речі віддають на прання. Рукавички і респіратори знезаражують методом занурення у дезінфекційному розчині, а спеціальне взуття обробляють дезінфекційним засобом.

Інфекційна безпека в інфекційному стаціонаріЧитайте: "Документація сектору лікувального харчування

Аби запобігти внутрішньолікарняним інфекціям, у лікарні виконують поточну та заключну дезінфекції. Їх проводять молодші медичні сестри під контролем лікаря або старшої медсестри. Поточну дезінфекцію виконують протягом усього часу перебування хворого, а заключну — у таких випадках:

 • після виписки хворих з палати або ізольованого боксу;
 • перед поточним ремонтом;
 • при перепрофілюванні палати, відділення.

Якість проведених заходів контролюють за допомогою постійного бактеріологічного контролю та дослідження можливих джерел та шляхів поширення внутрішньолікарняної інфекції.

Отже, працівники, пацієнти та відвідувачі інфекційних стаціонарів зобов’язані дотримувати правил особистої гігієни та санітарно-гігієнічного режиму. Персонал має перебувати у відділенні лише у спецодязі, правильно використовувати та зберігати засоби індивідуального захисту, дотримувати черговості в обслуговуванні інфекційних хворих, а також проводити дезінфекцію і бактеріологічний контроль.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся