З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

День медичних сестер: дата, історія святкування, привітання

 • 2 травня 2018
 • 2132

День медичної сестри, який щороку відзначають в Україні 12 травня — це своєрідна подяка медичним сестрам за щоденну роботу та визнання важливості медсестринського фаху на державному рівні. Читайте про історію становлення свята, пропозиції щодо святкування, а також цікаві факти про медсестринство загалом.

Сестра… Сестричка… Не існує у світі більше професії, назва якої була б такою рідною та теплою. Саме на тендітні плечі медичних сестер лягає уся турбота про пацієнта під час хвороби. Ще М. І. Пирогов, роздумуючи над співпрацею лікаря та сестри милосердя, зазначив:

 • медична сестра повинна виконувати усі наукові та технічні приписи лікаря швидко, точно та відразу;
 • лікар, особливо молодий, повинен використовувати досвід медсестри, оскільки вона більший проміжок часу контактує з хворим, а тому краще вивчає особистість пацієнта.

День медсестри заведено відзначати щорічно 12 травня – у день народження видатної англійки Флоренс Найтінгейл, яка організувала перші у світі бригади сестер милосердя.

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Історія свята "Всесвітній день медичних сестер"

Флоренс Найтінгейл — «леді з лампою», як її лагідно називали поранені англійські солдати. Народившись у багатій та знатній родині, вона обрала шлях служіння хворим. Вивчивши основи догляду за хворими у школі дияконе у Німеччині, вона  почала працювати сестрою милосердя у лондонській клініці.

З початком Кримської війни Флоренс Найтінгейл, разом із 38 однодумцями, працювала у найбільшому військовому польовому шпиталі, де доглядала за пораненими англійськими солдатами. Саме їй прийшло на думку:

 • виварювати бинти, щоби повторно їх використовувати уже чистими;
 • прибирати в палатах;
 • мити поранених;
 • поповнити їх раціон харчування поживними та корисними стравами.

Ці зусилля не минули марно. Уже скоро  смертність у шпиталі знизилась майже у 20 разів.

День медичної сестри: дата, історія святкування, законодавче визначенняЧитайте: "Сценарій до конкурсу медичних сестер — скачайте зразок практиків" 

День медичної сестри в Україні – свято професії, яка має свою багату та тривалу історію. За часів Кримської війни почала швидко розвиватись і медсестринська служба в Україні. Активно сприяв тому видатний хірург М.І. Пирогов. Він особисто та його колеги-хірурги, навчали дівчат та жінок основам догляду за пораненими. Ним же було поділено усіх медсестер на категорії, залежно від того, яку роботу вони виконували:

 • сестри-аптекарки;
 • сестри-господині;
 • сестри-перев’язувальні.

Першою медсестрою в Україні вважають Дагпу Севастопольську. Прізвище цієї жінки історія не зберегла. Відомо про неї лише те, що вона надавала медичну допомогу пораненим бійцям у Севастополі, за що і отримала своє друге прізвище.

День медичної сестри: дата, історія святкування, законодавче визначенняЧитайте: "3 главных медицинских отчета за год"

Дата святкування дня медичних сестер

День медичних сестер відзначають з часу створення міжнародної ради медичних сестер (International Council of Nurses) – професійної громадської організації, до складу якої увійшли об’єднання сестер милосердя з 141 країни світу. Саме ця організація ухвалила рішення відзначати професійне свято медичних сестер в день народження Флоренс Найтінгейл, жінки, котра за часів Кримської війни організувала службу сестер милосердя. Відтоді саме 12 травня в усьому світі вшановують представників цієї професії. І хоча фактично це свято подолало свій 150-річний ювілей, офіційно відзначають свято з сімдесятих років минулого століття.

День медичної сестри в 2018 році припадає на суботу. До цієї дати міжнародна рада медсестер випускає різноманітні інформаційні матеріали, розробляє тематику та гасло святкування. В різні роки з нагоди цього свята рада піднімала питання кадрового забезпечення лікарень середнім медичним персоналом, проблематику поширення фальсифікованих ліків, питання широкого запровадження сучасних технологій в сестринській практиці.

День медичної сестри: дата, історія святкування, законодавче визначенняЧитайте: "Электронная медицинская документация: как вести"

Цікаві факти з розвитку медсестринства

Медсестринство в Україні виникло з приходом християнства. За часів княгині Ольги була заснована перша лікарня, де жінки виконували функцію догляду за хворими. Згадує про цю подію літописець Нестор у своїй праці «Житіє Феодосія Печерського».

Першими у Європі медсестрами стали жінки-монахині. Проте спочатку вони допомагали хворим таємно, без благословення настоятелів церкви. Пов’язане це з тим, що за церковними канонами монахиням не дозволялось мати доступ до людського тіла. Лише в 1617 році за благословенням св. Вікентія де Поля була організована спільнота Дочок Милосердя.

Перший нормативний документ, яким мали керуватись медсестри, написав М.І. Пирогов в жовтні 1855 року в м. Севастополь. Він мав назву «Правила для сестёр Крестовоздвиженсой общины».

Найбільша чисельність медичних сестер у Фінляндії – на 100 тис. населення припадає 2162 медсестри. Найнижча чисельність медичних сестер на Гаїті - на 100 тис. населення припадає 5 сестер милосердя. На сьогодні в Україні працює понад 303 тисячі медичних сестер.

День медичної сестри: дата, історія святкування, законодавче визначенняЧитайте: "Форма № 001/о: бланк и правила заполнения"

Як святкувати День медичних сестер

Стало уже традиційним відзначати день медичної сестри не просто урочистостями, а різноманітними конкурсами на визначення кращої за професією. Кращі представниці структурних підрозділів медичних закладів змагаються у різноманітних конкурсах на кращу медсестру.

Як краще організувати такі конкурси? Однозначної поради з цього приводу не існує. Сценарій такого дійства варто писати з урахуванням ряду факторів:

 • мети заходу – визначити дійсно кращу за професією медсестру, яка буде представляти заклад на конкурсі вищого рівня;
 • специфіки роботи медичного закладу;
 • середнього віку працівників колективу (варто врахувати при продумуванні конкурсних завдань).

Проте, в будь-якому випадку варто поєднати конкурс з вшануванням представниць цієї важкої, але потрібної, професії. Тому доречним буде відзначити день медичних сестер святковим концертом. Важливо згадати ветеранів сестринської справи, адже завдяки цим людям сучасні медичні сестри опановували  професійні премудрості.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся