З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Відеокамери у кабінетах прийому пацієнтів: за і проти

  • 17 травня 2018
  • 566

Законодавство України захищає особисте життя людини та її персональні дані від зовнішнього втручання без її згоди. Однак часто трапляються випадки, коли камери відеоспостереження встановлюють у тих місцях, де це неприпустимо не лише з етичного, а й з юридичного погляду. Як правило, мотив таких дій — необхідність постійно спостерігати за станом здоров’я хворих, особливо у тяжкому стані (наприклад, післяопераційний період).

 

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Так, у січні 2018 року головний лікар однієї із міських лікарень м. Чернівці повідомив про те, що завдяки волонтерам у лікарні встановлять відеоспостереження із аудіоконтактом у відділенні інтенсивної терапії та анестезіології, щоб стежити за хворими дистанційно з лікарського поста. До системи також приєднають телеметричний канал, тобто лікар з поста зможе бачити дані монітора біля хворого, який показує життєві показники.

Відеокамери у кабінетах прийому пацієнтів: за і протиЧитайте: "Нова форма рецептурного бланка ф-1: скачайте

Дійсно, такий спосіб спостереження дієвий, адже дає змогу постійно спостерігати за станом хворого, навіть не заходячи до палати. Це також допомагає запобігти мікробному навантаженню на пацієнтів. До того ж запис із камер відеоспостереження може стати неоціненним доказом у справах про лікарські помилки та допомогти суду встановити істину.

Але із юридичного боку такі дії є сумнівними. Чинне законодавство не встановлює винятків для сфери охорони здоров’я у питанні поваги до особистого життя людини. Навіть логічні доводи щодо доцільності встановлення камер відеоспостереження, аби поліпшити сервіс медичних послуг, можуть обернутися позовом пацієнта до медзакладу про захист честі і гідності, компенсацією моральної шкоди за зйомку без його згоди. Адже не кожен пацієнт погодиться, щоб його знімали на відео, коли він перебуває у безпорадному стані, у «домашньому» одязі чи оголений.

Відеоспостереження (тим більше із функцією аудіозапису) у приміщеннях, де приймають пацієнтів або де вони тимчасово перебувають, виконують лікарські чи санітарно-гігієнічні процедури, порушує не лише право на приватність, а й законодавство про лікарську таємницю. Камера зафіксує увесь процес обслуговування пацієнта в лікарні — від встановлення діагнозу та обговорення із хворим способів лікування до виконання призначених лікарем процедур, багато з яких потребують часткового чи повного оголення.

Відеокамери у кабінетах прийому пацієнтів: за і протиЧитайте: "Зберігання лікарських засобів у відділеннях: контроль" 

Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані під час його медичного обстеження (ч. 1 ст. 391 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII).

Єдиний законний вихід у випадку, коли керівництво бажає встановити відеокамери у палатах, операційних, процедурних та інших подібних місцях — надати письмову згоду пацієнта на таку відеозйомку та можливість використовувати її у випадку конфлікту щодо якості медичних послуг. Таку згоду можна отримати в одній із таких форм:

  • документ, оформлений від руки пацієнтом, чи підписаний ним заздалегідь оформлений бланк Згоди на проведення відеоспостереження;
  • окремий розділ про відеоспостереження у договорі про надання медичних послуг;
  • окремий розділ Правил перебування пацієнтів у медичному закладі.

Відеокамери у кабінетах прийому пацієнтів: за і протиЧитайте: "Електронний облік лікарських засобів та медичних виробів: приклад локального наказу" 

Отже, якщо у вашому лікувальному закладі встановлені камери відеоспостереження у приміщеннях, де приймають пацієнтів, у палатах чи там, де здійснюють медичні втручання, санітарно-гігієнічні процедури, пацієнта слід обов’язково письмово попередити про це. Доцільно під час бесіди тактовно пояснити йому, для чого заклад проводить відеоспостереження і чому в деяких випадках це може стати корисним для самого пацієнта, а то й врятувати життя. Після цього потрібно отримати його письмову згоду на проведення відеоспостереження.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся