З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Вакцинація дітей з алергійно обтяженим анамнезом: головні правила

  • 24 травня 2018
  • 73

Кількість дітей з алергійною патологією щороку збільшується. Часто вона проявляється вже на першому році життя й набуває затяжного чи хронічного перебігу. Читайте, які документи регулюють вацинацію, яких правил повинна дотримуватися медсестра кабінету щеплені та як організувати консультування дітей з цього приводу.

В основі тактики вакцинації дітей з алергійними захворюваннями — індивідуальний підхід до кожної дитини. Проте є загальні принципи, якими слід керуватися. Зокрема, діти з алергійними захворюваннями підлягають вакцинації від усіх інфекцій, які входять до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595 (у редакції наказу МОЗ від 11.08.2014 № 551; далі — Календар, Наказ № 595). Також рекомендованою є вакцинація проти грипу, зокрема для дітей із бронхолегеневою патологією; гепатиту А; краснухи; менінгококової та гемофільної інфекцій.

Основні етапи створення нового медзакладу — надавача первинної медичної допомоги

Практичні поради
Павло Брагінський,юридичний радник Проекту з підтримки реформи ПМД
Новий заклад має бути доцільним та відповідати інтересам громади, а громада повинна мати можливість фінансово забезпечити створення закладу, який буде надавати ПМД на належному рівні. Тобто для створення власного закладу ПМД, потрібно розуміти, яким він буде.

Слід ураховувати ризик алергійних реакцій, якщо в дитини раніше спостерігали реакції анафілактичного типу на:

  • дріжджі — вакцина проти гепатиту В;
  • білок курячого яйця — вакцина КПК;
  • аміноглікозиди — вакцина ІПВ, КПК;
  • желатин — вакцина проти вітряної віспи.

Вакцинують дітей з алергійними захворюваннями в період повної або часткової ремісії. Для цього використовують як українські, так і закордонні вакцини. Аби унеможливити розвиток алергійних реакцій, пов’язаних з уведенням різних вакцин, слід обирати вакцини одного виробника й однієї серії. Хоча вакцини й взаємозамінні.

Профілактичні щеплення дітям з алергійною патологією проводять на тлі необхідної терапії, обсяг і тривалість якої залежать від проявів і тяжкості алергійного захворювання. Зазвичай призначають один з антимедіаторних препаратів до і після вакцинації.

Вакцинація дітей з алергійно обтяженим анамнезом: головні правилаЧитайте: "Вакцинація дітей – розвіюємо страхи батьків"

У період вакцинації дітям із харчовою алергією призначають дієту з виключенням алергенів, зокрема риби, яєць, меду, шоколаду, горіхів, какао, цитрусових, полуниці, суниці та інших продуктів харчування. Не рекомендують вводити в раціон дитини нові продукти. Дитина має дотримувати дієти не менше тижня до вакцинації та два тижні після неї.

Дітям, хворим на поліноз, профілактичні щеплення роблять у будь-яку пору року, окрім сезону цвітіння рослин, які спричиняють алергію. Якщо ж алергійне захворювання дитини не сезонного характеру, то вакцинацію можна проводити будь-коли.

Шкірні проби на інфекційні та неінфекційні алергени беруть за 1,5 тижня до введення вакцин або через 1-1,5 місяця після щеплення.

Якщо дитина отримує курс гіпосенсибілізуючої терапії, то вакцинувати слід не раніше ніж через 1,5-2 місяці після завершення курсу лікування. Виняток — екстрені ситуації за епідпоказаннями. Після введення вакцини курс терапії можна розпочати не раніше, ніж через 1,5-2 місяці.

Після проби Манту, за винятком БЦЖ, вакцинують не раніше ніж через 10-12 днів. Адже в багатьох дітей з алергійною патологією спостерігають позитивну реакцію на туберкулін. Вона свідчить про наявність зміненої реактивності в дитини за винятком випадків, коли імунізація необхідна за епідпоказаннями.

Вакцинація дітей з алергійно обтяженим анамнезом: головні правилаЧитайте: "6 правил вакцинації дітей з тяжкими станами"

Після введення АКДП, АаКДП, АДП, АДП-М, вакцин проти кору та епідемічного паротиту пробу Манту можна робити не раніше ніж через 1,5 місяця, тобто після періоду відновлення показників імунологічної реактивності у дітей з алергійними захворюваннями.

Дітям, які мали в анамнезі одне щеплення АКДП, АаКДП або АДП, АДП-М, незалежно від часу, що минув, достатньо ввести ще одну дозу АДП або АДП-М, а потім через 6 місяців провести ревакцинацію. Вибір вакцини залежить від віку дитини. Дітей, які мають в анамнезі два щеплення АКДП або АДП, АДП-М, також слід ревакцинувати АДП або АДП-М не раніше ніж через 6-12 місяців.

Вакцинація проти поліомієліту та грипу, паротиту, краснухи, гепатиту А і гепатиту В рідко спричиняє алергійні реакції або загострення алергійних захворювань. У дітей із частими загостреннями хвороби їх слід проводити на тлі превентивної протиалергійної медикаментозної терапії та зовнішньої протизапальної терапії.

Вакцинація дітей з алергійно обтяженим анамнезом: головні правилаЧитайте: "Порядок проведення профілактичних щеплень"

Імунізацію живою вакциною проти кору проводять індивідуально, у період ремісії алергійного процесу на тлі лікування антигістамінними засобами. У дітей із дерматореспіраторним синдромом — на тлі приймання бронхоспазмолітиків і терапії інгаляційними засобами. У дітей із бронхіальною астмою, за частих і важких загострень захворювання, — на тлі інгаляційних глюкокортикостероїдів.

Досвід вакцинації дітей з алергійною патологією свідчить, що щеплення в період повної ремісії захворювання відповідно до наведених рекомендацій майже не супроводжується поствакцинальними ускладненнями або загостренням алергійної патології. Уведення вакцин дітям з алергійними захворюваннями як здоровим дітям сприяє достатньому виробленню специфічних антитіл, необхідних для захисту організму.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся