text
Медична справа

Електронна система охорони здоров'я: документація, захист персональних даних, впровадження

 • 15 червня 2018
 • 658

Дізнайтеся зі статті, як функціонуватиме електронна система охорони здоров'я, які можливосі відкриває нововведення для пацієнтів та лікарів, а також, як планують налагодити захист персональних даних у системі.

Завдання електронної медичної системи (далі – ЕСОЗ) – забезпечити можливість для пацієнтів використовувати електронні сервіси, аби реалізувати власне право за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі – держпрограма медобслуговування). Також за допомогою електронної системи можна автоматизувати облік медпослуг і керування медичними даними, запровадити електронний документообіг у сфері компетенції держпрограми медобслуговування.

Які доходи КНП потрібно відображати у фінансовому плані

 Які доходи КНП потрібно відображати у фінансовому плані
Алла ХУДЯКОВАголовний редактор системи «Expertus: Медзаклад»
Комунальне некомерційне підприємство планує протягом року отримати доходи, тому числі: кошти, отримані від НСЗУ згідно укладених договорів; субвенції з місцевих бюджетів згідно затвердженої програми фінансової підтримки; кошти від надання платних медичних послуг, від надання майна в оренду майна, від реалізації активів; благодійну та гуманітарну допомогу. Чи потрібно такі доходи відображати у фінансовому плані? Яким чином це зробити?

Функціональні можливості ЕСОЗ

Функціонал ЕСОЗ дає змогу:

 • реєструватися користувачам у центральній базі даних, а в окремих випадках — і використовувати засоби електронної ідентифікації;
 • розмежовувати права користувачів на внесення, перегляд відомостей у центральній базі даних (далі – ЦБД), їх зміну та доповнення (далі – права доступу);
 • створювати, вносити, переглядати та обмінювати декларації про вибір сімейного лікаря, рецепти, направлення, медичні записи, іншу інформацію та документацію через електронні кабінети згідно з правами доступу користувачів;
 • використовувати ЕСОЗ особам з обмеженими можливостями (поганий зір, слух);
 • давати згоду пацієнта на доступ лікарів до розміщених в ЕСОЗ персональних даних або їх законним представникам  письмово або у такій формі, за якою можна зробити висновок про надання згоди;
 • отримати відомості щодо осіб, які подавали запит на доступ до наявної у ЕСОЗ інформації  про  пацієнта;
 • шукати та переглядати дані у ЦБД  відповідно до прав доступу користувача, дотримуючись ЗУ "Про захист персональних даних";
 • укладати, змінювати та припиняти договори щодо медобслуговування населення та угоди про реімбурсацію за держпрограмою медобслуговування, формувати та подавати електронні звіти, первинні, розрахункові та інші документи за договорами через ЦБД;
 • зберігати, автоматично резервувати та відновлювати інформацію, які передають до центральної бази даних, забезпечувати безперебійний доступ до цієї бази;
 • захищати дані від незаконного доступу, утилізації, зміни;
 • проводити облік маніпуляцій з даними та документацією у ЦБД та подій, які мають місце в електронній системі охорони здоров’я і стосуються безпеки ЕСОЗ;
 • використовувати для внесення та систематизації даних у ЦБД законодавчо затверджених державних класифікаторів, номенклатур та довідників;
 • використовувати єдині затверджені МОЗ стандарти обміну медичною інформацію;
 • інші затверджені МОЗ послуги.

Електронна система охорони здоров'я: документація, захист персональних даних, впровадженняЧитайте: "Виписування рецептів – нові правила від МОЗ" 

Окрім того, електронна система охорони здоров’я має бути сумісною з іншими державними інформаційними ресурсами та підтримувати електронну взаємодію з ними. До  цих інформаційних систем належать:

 • ЄДДР;
 • ЄДРПОУ;
 • Державний реєстр актів цивільного стану громадян;
 • Єдина державна електронна база з питань освіти;
 • ЄДР МВС;
 • інші зазначені у нормативних документах бази, які регламентують взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів.

Функціонал електронної системи охорони здоров’я також має уможливлювати підключення модулів аналізу даних та створення аналітичних звітів, розрахункових документів, звітів та управління процесами розрахунків, інших необхідних Національній службі здоров’я України інструментів.

Електронна система охорони здоров'я: документація, захист персональних даних, впровадженняЧитайте: "Як підключити медзаклад до системи «електронне здоров’я»"

Захист персональної інформації у електронній системі охорони здоров’я  

Наявна у ЦБД інформація захищена  відповідно  до законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах. Персональні дані в ЕСОЗ обробляють, дотримуючись ЗУ "Про захист персональних даних".

Законодавство передбачає знаходження технічних засобів ЦБД на території України.

Взаємодія ЕСОЗ з медичними базами даних місцевого рівня регламентується МОЗ.

Загальні вимоги, що висуваються до даних та документації в електронній системі охорони здоров’я

Створювати, переглядати та вносити дані та документацію у ЦБД особи можуть лише в межах прав доступу.  

Відомості у ЦБД вносять українською мовою. Використання латиниці виправдане лише тоді, коли застосування кирилиці здатне спотворити інформацію, наприклад при записах Інтернет-посилань та адрес електронної пошти.

Обіг документації відбувається у законодавчо встановленому для електронної документації порядку. Кожен електронний документ, запланований для внесення в ЦБД, має містити законодавчо прирівняний до власноручного підпису або електронний підпис автора.

Електронна система охорони здоров'я: документація, захист персональних даних, впровадженняЧитайте: "Як зареєструвати медзаклад та лікаря в системі eHealth?"

Інформація в ЕСОЗ навіть після обробки чи обміну, повинна залишатися цілісною.  Для цього персональну інформацію захищають  від незаконних дій, спрямованих на умисне чи ненавмисне спотворення чи утилізацію даних, накладаючи законодавчо прирівняний до власноручного підпису або електронний підпис автора.

 Дані чи документацію вносять до ЦБД на основі законодавчо затверджених державних класифікаторів, номенклатур та довідників. Наприклад, затверджені МОЗ спеціальні класифікації та переліки. Функція технічної підтримки їх використання в ЕСОЗ  покладена на адміністратора.

Внесення до ЦБД будь-якої інформації чи документу має бути зафіксовано у відповідному реєстрі. Кожна фізична особа ідентифікується за допомогою унікального номеру запису в ЄДДР (якщо такий існує).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся