text
Медична справа

Журналісти в медзакладі: коли дозволяти чи не дозволяти відеозйомку?

  • 9 липня 2018
  • 604

Що робити, коли через звинувачення у лікарській помилці чи інших діяннях до вас у заклад завітали журналісти?Як захистити свої права та права пацієнтів на захист персональних даних? В яких приміщеннях відеозйомка суворо-заборонена?

Упевніться, що перед вами справді представники ЗМІ

Професійну належніть до відповідного ЗМІ журналіст може підтвердити:

  • редакційним посвідченням або іншим документом, який видала йому редакція друкованого ЗМІ;
  • службовим посвідченням або іншим документом, який видало йому інформаційне агенство;
  • документом, який видало професійне об’єднання журналістів (наприклад, Національна спілка журналістів України, Незалежна медіа-профспілка України тощо).

Документи мають містити таку інформацію:

  • ПІБ журналіста та його фото;
  • ким виданий документ та строк його дії;
  • підпис посадової особи ЗМІ, завірений печаткою (за наявності).

Якщо особи, які представилися журналістами, не надали документів на підтвердження своїх повноважень або якщо ці документи явно несправжні чи вже нечинні, ви маєте право не давати жодних коментарів. У такому разі можете навіть наполягати, аби псевдожурналісти покинули приміщення закладу.

Журналісти в медзакладі: коли дозволяти чи не дозволяти відеозйомку?Читайте: "Лист нетрудоспособности: порядок заполнения, выдачи"

За необхідності забороніть зйомку

Зазвичай представники ЗМІ знімають усе побачене та почуте на фото- або відеокамеру. І це не дивно, адже:

  • запис на камеру — у передбачених випадках офіційний доказ;
  • реакція особи під час зйомки (страх, агресивність тощо) дає можливість зрозуміти те, що не сказали словами, або навести на відповідні думки;
  • особа, у якої беруть інтерв’ю, коли бачить, що її знімають, часто розгублюється й не здатна сповна обмірковувати свої відповіді. А отже, найімовірніше, відповідатиме під впливом емоцій.

Тож якщо до вас завітали журналісти, одразу виникає перше запитання: чи можна заборонити зйомку?

Що дозволити знімати

Під час виконання професійних обов’язків журналіст має право здійснювати письмові аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом (ст. 25 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII).

Фізичну особу можна знімати на фото-, кіно-, теле чи відеоплівку лише за її згодою (ст. 307 Цивільного кодексу України; ЦК).

Згоду можна виразити кивком голови (мовчазна згода), вербально або в письмовому вигляді.

Безперешкодно журналісти мають право відвідувати лише приміщення суб’єктів владних повноважень і відкриті заходи, які вони проводять.

Так само вільно журналісти можуть збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків та воєнних дій, крім випадків, передбачених законом. У всіх інших випадках представники ЗМІ мають отримати дозвіл на зйомку.

Журналісти в медзакладі: коли дозволяти чи не дозволяти відеозйомку?Читайте: "Самоотчет медсестры: образец, структура, рекомендации к оформлению"

Що заборонити знімати

Зазвичай, щоб обстояти своє право на зйомку, представники ЗМІ оперують поняттям «громадське/публічне місце». Однак чи належить до таких місць заклад охорони здоров’я? Національне законодавство чіткої відповіді на це запитання не дає.

Проте є інша підстава, що заперечує таке припущення. Рада Європи (РЄ), членом якої є і Україна, затвердила Рекомендації щодо захисту приватності у роботі засобів масової інформації T-PD(2017) 21 від 06.11.2017 (далі — Рекомендації). Вони призначені для журналістів та інших медіа-професіоналів і роз’яснюють, як розв’язувати дилеми, що стосуються індивідуальної етики. Так, згідно з Рекомендаціями, у потенційно чутливих місцях — каретах швидкої допомоги, лікарнях, школах, в’язницях тощо — на фотографування та відеозйомку потрібна згода керівника.

Незалежно від загальної згоди керівництва закладу, ЗМІ не повинні проводити фото- чи відеозйомку осіб, від яких не можна очікувати розумної вільної згоди. Наприклад, коли вони перебувають у стресовому стані у відділенні невідкладної допомоги (пп. 4.3 Рекомендацій).

Із Рекомендацій випливає, що заклад охорони здоров’я не «громадське/публічне місце». Тож фото- чи відеозйомка в ньому можлива за попередньої згоди директора (головного лікаря).

Як заборонити

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ст. 319 ЦК). Тож якщо заклад ухвалить рішення про заборону на його території фото- й відеозйомки, жоден журналіст не може порушити це право.

Рішення про заборону зйомки оформлюють у формі локального наказу.

Також слід розмістити біля входу в заклад і в самому закладі розпізнавальний знак (див. рис.), що забороняє фото- й відеозйомку. Так працівники матимуть вагому підставу відмовити журналістам проводити зйомку ще до її початку.

Журналісти в медзакладі: коли дозволяти чи не дозволяти відеозйомку?Читайте: "Аттестационное дело медсестры: документы и пример отчета"

Визначтеся з територією спілкування

Слід розуміти, куди можна пускати представників ЗМІ, а куди ні.

Оскільки в закладі охорони здоров’я зберігають конфіденційну інформацію про пацієнтів, а медичні працівники зобов’язані дотримуватися лікарської таємниці, ситуація, за якої журналісти розгулюють по коридорах «без нагляду», — цілком неприйнятна. Із цієї ж причини не можна пускати журналістів у кабінети, де триває прийом пацієнтів, якщо самі пацієнти не давали на це згоди.

Пам’ятайте, що окремі відомості про господарську діяльність закладу (бази даних пацієнтів, фінансова звітність, плани розвитку закладу тощо) можуть становити комерційну таємницю, яку теж охороняє закон.

Суб’єкт господарювання, що є володільцем технічної, організаційної або іншої комерційної інформації, має право на захист від незаконного використання цієї інформації третіми особами, за умов, що ця інформація має комерційну цінність у зв’язку з тим, що вона невідома третім особам і до неї немає вільного доступу інших осіб на законних підставах, а володілець інформації вживає належних заходів до охорони її конфіденційності.

Журналісти в медзакладі: коли дозволяти чи не дозволяти відеозйомку?Читайте: "Телемедицина в Україні: як зміниться надання медичних послуг віддалено?"

Запросіть представників преси до свого кабінету. Поясніть, що допускати сторонніх осіб у підрозділи закладу заборонено. І нагадайте, що поводження з особою, вину якої не встановили обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має відповідати поводженню з невинуватою особою.

Пам’ятайте: якщо уникатимете розмови з журналістами, влаштуєте скандал чи невмотивовано відмовите у спілкуванні, це може лише погіршити ситуацію. Тож головне — намагайтеся зберігати спокій, не піддавайтеся на провокації і поясніть представникам ЗМІ, чому саме в закладі охорони здоров’я діють особливі правила поведінки.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль