Календар профілактичних щеплень в Україні

11 квітня 2022
30542
Середній бал: 5 із 5
Експертна редакція порталу

Що таке календар профілактичних щеплень? Які безплатні щеплення передбачає календар планових профілактичних щеплень у дітей та дорослих? У якому віці вводити яку вакцину та як це зробити? Розповідаємо у статті.

Календар профілактичних щеплень — це документ, що містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.

Як утилізувати медичні відходи після вакцинації

Календар профщеплень передбачає, що дитину можна безплатно вакцинувати проти 10 інфекційних захворювань:

 • туберкульозу
 • вірусного гепатиту В
 • дифтерії
 • правця
 • кашлюку
 • поліомієліту
 • гемофільної інфекції
 • кору
 • паротиту
 • краснухи

  Календар щеплень в Україні передбачає, що дорослий безплатно отримує щеплення від дифтерії та правця кожні десять років.

  Календар вакцинації затверджений наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595 (у редакції наказу МОЗ від 11.08.2014 № 551). Останні зміни в Календар щеплень МОЗ вносило наказом від 04.06.2018 № 947 (табл.)

  Календар профілактичних щеплень новий

  Вік

  Захворювання, проти якого роблять щеплення

  1 день

  гепатит В

  3-5 днів

  туберкульоз

  2 місяці

  гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція

  4 місяці

  дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція

  6 місяців

  гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт

  12 місяців

  гемофільна інфекція, кір, краснуха, паротит

  18 місяців

  дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт

  6 років

  дифтерія, правець, поліомієліт, кір, краснуха, паротит

  14 років

  поліомієліт

  16 років

  дифтерія, правець

  26 років (надалі — що 10 років)

  дифтерія, правець

  NB! Вакцину проти гепатиту В вже не дають в один місяць, як це було раніше, а вакцину від туберкульозу не дають дітям у віці семи років. 

  ✅✅✅ Інформована згода пацієнта на щеплення: форма № 063-2/о

  Туберкульоз

  Щеплюйте усіх новонароджених дітей, які не мають протипоказань. Вакцинуйте на третю—п’яту добу життя дитини, але не раніше 48-ої години після народження. Недоношених дітей щеплюйте тоді, коли вони важитимуть більше ніж 2500 г.

  Не проводьте щеплення для профілактики туберкульозу в один день з іншими щепленнями.

  Якщо дитині не виповнилося два місяці, щеплюйте її без попередньої проби Манту. Якщо виповнилося — проведіть пробу Манту і щеплюйте, якщо результат проби негативний.

  Раніше ревакцинацію для профілактики туберкульозу проводили, коли дитині виповниться сім років. Нині це вже не обов’язково.

  Гепатит В

  Календар щеплень дитини визначає, що всіх новонароджених вакцинують для профілактики гепатиту В.

  Перед вакцинацією перевірте, чи мати дитини HBsAg-негативна. У такому випадку вакцинуйте дитину протягом перших місяців життя або одночасно зі щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту.

  Якщо мати HBsAg-позитивна, першу дозу вакцини вводьте протягом перших 12 годин життя незалежно від маси тіла. Разом із вакцинацією, але не пізніше першого тижня життя, вводьте додатково специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО/кг маси тіла та не менше 100 МО.

  ! Не починайте серію вакцинації, якщо пропустили дозу вакцини, незалежно від того, скільки часу минуло.

  Дифтерія, правець, кашлюк

  Як визначає календар планових профілактичних щеплень у дітей, Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюка проводьте у 2, 4, 6 та 18 місяців. Для вакцинації дітей проти кашлюка на першому році життя можна використовувати вакцини як з ацеолярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом.

  NB! Перенесений кашлюк в анамнезі — не протипоказання до вакцинації проти цієї хвороби.

  Ревакцинуйте дітей віком шість років проти дифтерії та правця анатоксином дифтерійно-правцевим, потім у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену. Пам’ятайте, що екстрена профілактика правця не впливає на проведення планової імунізації.

  Поліомієліт

  Вакцинуйте для профілактики поліомієліту дітей віком 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 14 років.

  Для перших двох щеплень застосовуйте інактивовану вакцину для профілактики поліомієліту. Також застосовуйте її для всіх наступних щеплень за Календарем у випадку, якщо є протипоказання до введення оральної поліомієлітної вакцини.

  Інактивовану вакцину використовуйте для третього-шостого щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.

  Дітей, які перебувають у сімейному оточенні, дитячих закладах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або з особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплюйте виключно інактивованою вакциною для профілактики поліомієліту.

  ✅✅✅ Як оформити відмову пацієнта від щеплення

  Hib-інфекція

  Вакцинацію дітей для профілактики інфекції, спричиненої паличкою Haemophilus influenzae типу b (далі — Hib-інфекція), проводьте моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплюйте для профілактики Hib-інфекції дітей віком 2, 4 та 12 місяців.

  У старшому віці проти Hib-інфекції вакцинуйте лише осіб із групи ризику.

  Кір, паротит та краснуха

  Перше щеплення для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять дітям віком 12 місяців, друге — дітям віком шість років.

  ! Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху — це не протипоказання до щеплення.

  ⚡ Чи потрібне направлення на планову вакцинацію?

  Календар і Програма медичних гарантій 

  Відповідно до Програми медичних гарантій — 2022 вакцинація згідно з Національним календарем профілактичних щеплень входить до безплатного пакету медичних послуг на первинній ланці. Ним може скористатися кожен, хто уклав декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

  Вакцинація також безоплатна у всіх медичних закладах, які мають договір з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах. Якщо дитина не отримала щеплень при народженні, тоді БЦЖ та вакцину від гепатиту В їй зроблять у тому ЗОЗ, де батьки оберуть педіатра або сімейного лікаря.

  Пацієнт може зробити безоплатно щеплення в комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, а також в приватних медичних закладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ. Однак лише за умови, що має декларацію з лікарем.

  МОЗ радить також робити рекомендовані щеплення: від вітряної віспи, пневмококової, менінгококової та ротавірусної інфекцій, гепатиту А тощо. Таку вакцину варто поставити в приватній клініці або придбати за власний кошт, а саме щеплення зробити у сімейного лікаря.

  logo