Стерилізація шовного матеріалу

7 вересня 2018
4017
Середній бал: 5 із 5

Шовний матеріал може бути природного (шовк, бавовняні нитки, кетгут) і штучного (капрон, лавсан, поліестер, поліамід, м’який дріт, металеві дужки тощо) походження. Читайте, як враховувати осбливості таких матеріалів під час стерилізації.

За методом Кохера можна стерилізувати шовк, капрон, лавсан, льон, бавовну. Шовний матеріал знежирте в ефірі протягом 12-24 годин, потім перенесіть у 70%-вий спирт на такий же час. Після цього знову перенесіть шовний матеріал у розчин дихлориду ртуті (1:1000) і в цьому розчині кип’ятіть 10 хв. Зберігайте у 96%-вому спирті.
Бавовняні і лляні нитки стерилізують методом Садовського. Нитки вимийте у гарячій воді з милом, прополощіть, намотайте на котушки по 4-5 м і занурте у 0,5%-вий розчин аміаку на 15 хв. Потім перенесіть на 15 хв у 2%-вий розчин формаліну на 65%-вому етанолі (формальдегід — 2,0 мл, спирт етиловий 96% — 68,0 мл, дистильована вода — 30,0 мл), де потім і зберігайте. Або занурте такі вироби у 4%-вий водний розчин формаліну на добу і у ньому зберігайте їх.
Один із методів стерилізації бавовняних і лляних ниток — кип’ятіння протягом 20 хв у розчині фурациліну (1:5000). Після цього зберігайте нитки у спирт-фурациліні (0,1 г фурациліну на 70%-вому етанолі).
Синтетичні нитки дуже міцні, не псуються під час кип’ятіння й інших способів обробки. Після стерилізації зберігайте їх у 96%-вому спирті.
Металевий шовний матеріал стерилізуйте в автоклаві чи кип’ятіть 15-20 хв у розчині надмурашиної кислоти.
Нитки з лавсану чи капрону кип’ятіть 15-20 хв у розчині надмурашиної кислоти («первомуру» або розчину «С-4»). Потім двічі прополосніть їх у стерильному фізіологічному розчині. Також їх можна знезаразити декаметоксином. Занурте на годину в 0,1%-вий водний розчин декаметоксину, висушіть і занурте ще на годину у 0,1%-вий розчин декаметоксину у 70%-вому спирті. Після цього антисептичний розчин замініть новим, у якому нитки зберігайте до повного використання.
До сучасних методів стерилізації шовного матеріалу належать радіаційний і газовий. Газовий метод полягає в обробці ниток газовою сумішшю, що містить 10% окису етилену. Радіаційний — у стерилізації опромінюванням. Обидва методи не впливають на міцність ниток і забезпечують високу якість стерилізації.

Стерилізація кетгуту

Кетгут — шовний матеріал із натуральної сировини. Його можна стерилізувати у декілька способів.

Метод Клаудіуса

Кетгут у мотках або намотаний на скляні котушки залийте ефіром на 12-24 год, потім занурте у банку з притертою пробкою, у який налитий розчин Люголя (чистий йод — 10 мл, калій йодид — 20 мл, дистильована вода — до 1000 мл).
Кетгут стерилізуйте упродовж 8-10 діб. Потім виконайте посів на стерильність. Якщо виявили, що він нестерильний, розчин Люголя замініть на свіжий і залишіть у ньому кетгут знову на 8-10 діб. Після того кетгут зберігайте у 96%-вому спирті.

Метод Губарєва

Сухі нитки кетгуту (не довше 1 м) згорніть у кільця і залийте ефіром на 12-24 год. Потім злийте ефір, а кетгут залийте на 8-10 діб спиртовим розчином Люголя. Після заміни розчину на новий залишіть кетгут ще на 10 діб. На 16-20 добу від початку стерилізації кетгут підлягає бактеріологічній перевірці.

Метод Сітковського

Занурте кетгут в ефір на 12-24 год. Стандартну нитку кетгуту розріжте на три частини і добре протріть марлевим тампоном, змоченим у розчині дихлориду ртуті (1:1000). Оброблені нитки занурте у 2%-вий водний розчин йодиду калію (усі нульові номери на 30 с, інші — на кількість хвилин, що відповідає номеру ниток).
Згорніть кетгут у кільця і підвісьте у стерильну скляну банку з притертою кришкою на відстані 60-70 мм від дна банки. На дно банки попередньо висипте кристалічний йод, а пробку залийте парафіном. Раз на добу струшуйте банку для вільного доступу парів йоду в проміжки між кетгутом.
Тонкий кетгут (№ 0, № 1) стерилізуйте три доби, № 2, № 3, № 4 — чотири доби, № 5, № 6 — п’ять діб. По завершенню стерилізації перекладіть кетгут у суху стерильну банку (в чистій операційній) і візьміть посів на стерильність.
Методи стерилізації з використанням розчину ртуті дихлориду (сулеми) нині недоцільні, оскільки розчин занадто токсичний.

Метод Покотило

Найпростіший і найшвидший спосіб стерилізації. Занурте кетгут у 4%-вий водний розчин формаліну на 72 години. Там його і зберігайте.
Нині кетгут майже не стерилізують, оскільки його випускають у запаяних ампулах.
У відділеннях закладу стерильні матеріали зберігайте у спеціальних закритих і продезінфікованих шафах, подалі від джерел тепло- і водопостачання (теплові пристрої, рукомийники).
Класичні методи стерилізації шовку (метод Кохера) і кетгуту (метод Сітковського в парах йоду, методи Губарєва і Клаудіуса у спиртовому і водному розчинах Люголя) нині майже не застосовують через тривалість, складність і недостатню ефективність.
Отже, сучасна медицина починає все більше використовувати шовний матеріал, що випускають у стерильній упаковці і все частіше відмовляється від обробки і зберігання шовного матеріалу в етиловому спирті. Етиловий спирт не має спороцидної дії і не може знищити спороутворювальні мікроорганізми. Така обробка може призвести до інфікування шовного матеріалу.
Основний спосіб обробки шовного матеріалу — стерилізація у заводських умовах, де його стерилізують і в стерильній герметичній упаковці відправляють у лікувальні установи.
logo