З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Персональні дані пацієнта: захист, визначення, обробка

 • 14 вересня 2018
 • 288

В процесі підписання декларацій про медичне обслуговування, медики працюють з персональними даними пацієнта. Розтлумачуємо основні правила роботи працівників лікувальних закладу з цією інформацією.

Що входить в поняття «персональні дані пацієнта»

Персональні дані пацієнта — вся інформація, яку вносять до декларації про вибір лікаря, а саме:

 • прізвище, ім’я та по-батькові;
 • дата народження;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • номер та серія паспорту (іншого документа, за яким можна ідентифікувати особу);
 • адреса проживання пацієнта;
 • інша інформація, відповідно до якої можна встановити особу пацієнта.

Персональні дані пацієнта — відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована чи може бути конкретно ідентифікована. 

Закон України «Про захист персональних даних»

Надалі (як тільки розпочне функціонувати електронний лікарняний та електронна медична картка), обробка персональних даних допоможе покращити роботу електронної системи охорони здоров’я та забезпечити повноцінний лікувальний процес, а саме:

 • постановку діагнозу;
 • призначення лікування;

Коли лікар може почати використовувати персональні дані пацієнта

Уже при підписанні декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги, пацієнт мусить усвідомити, що його персональні дані збирають та надалі будуть обробляти. Іншими словами кажучи, в момент, коли пацієнт укладає декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, він дає згоду на обробку персональної інформації стосовно самого себе (дитини, підопічного – недієздатної особи) лікарем, з яким він цю декларацію підписав, та лікарями, які будуть його консультувати та лікувати за направленням свого лікаря.

Засади роботи медиків з персональними даними пацієнтівЧитайте: "Дотримання конфіденційності інформації про пацієнта

Безпека персональних даних пацієнта

Доступ до персональних даних пацієнта — інформації, котру містить декларація, даних з електронного рецепта та електронної медичної картки, отримує лише лікар, з яким пацієнт уклав декларацію та фахівці, до яких він звертається за направленням. Уже після того, як відомості про пацієнта з’являться у системі, він сам повинен буде вирішити, кому ще з медичних працівників дозволити отримати доступ до персональних даних.

Окрім того, лікувальний заклад повинен потурбуватись про те, щоб не сталось жодного витоку інформації, котра стосується пацієнтів. Для цього заклад призначає обмежену кількість осіб, котрі будуть вводити інформацію до електронної системи. Такими особами можуть стати:

 • медичні працівники (інші уповноважені особи лікувального закладу);
 • лікарі-ФОП, котрі мають ліцензію на право займатись господарською діяльністю з медичної практики;
 • наймані працівники лікаря-ФОП.

Особи, які будуть вносити дані до електронної системи повинні відповідати критеріям:

 • забезпечити захист персональних даних.

Ці працівники не повинні розголошувати жодної інформації, про яку вони дізнались під час виконання професійних обов’язків, окрім випадків, які прописані в законодавстві.

Захист персональних даних законодавством

Якщо в якийсь спосіб персональні дані пацієнта стали відомі стороннім особам, законодавство встановлює відповідальність:

 • адміністративну – якщо до персональних даних пацієнта був отриманий незаконний доступ, чи було порушене право пацієнта на захист його персональної інформації;
 • кримінальну – якщо було порушене право на недоторканність приватного життя пацієнта (певні особи незаконно збирали, зберігали, знищували чи поширювали конфіденційну інформацію, незаконно вносили до неї зміни).

Збирають та обробляють інформацію про пацієнта в системі «Електронне здоров’я» з дотриманням норм Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та Постанови КМУ № 411 від 25.04.2018 року «Деякі питання електронної системи охорони здоров’я».

Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці

Захист персональних даних пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я

Електронну систему охорони здоров’я проектували для роботи з персональними даними так, щоб впровадити кращий світовий досвід у сфері захисту персональних даних пацієнта. Система знаходиться на серверах дата-центру в Україні, котрий має комплексну систему захисту інформації (КСЗІ) та був атестований у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ). Щоб переконатись, що система й справді надійна, були проведені відповідні аудити та тестування з питань кібербезпеки.

Сьогодні електронна система ще не має остаточного вигляду, її безперервно вдосконалюють, приєднують нові модулі. Протягом найближчого часу система буде працювати з КСЗІ в режимі дослідної експлуатації, що не суперечить чинному законодавству.

Засади роботи медиків з персональними даними пацієнтівЧитайте: Найважливіші зміни літа: 7 документів, які ви могли пропустити у відпустці

Як чинити з зіпсованими бланками декларацій

Зіпсовані бланки декларацій необхідно знищити та зробити відповідну позначку про це у обліково-реєстраційній документації. Спосіб знищення повинен відповідати положенням Наказу Міністерства Юстиції України «Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях».

Зіпсовані бланки можна знищити декількома способами:

 • подрібнити;
 • спалити;
 • знищити іншим способом, щоб надалі їх не можна було відновити.

Особливо слід пам’ятати, що зіпсовані бланки не можна використовувати для чернеток, оскільки там можуть бути зазначені персональні дані пацієнтів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся