Замовте видання онлайн або телефонуйте 0 800 212 012. Дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ

Медична справа

Норми робочого часу: складаємо графік роботи медиків на 2019

 • 19 жовтня 2018
 • 4642

Надворі початок осені, а ми вже розрахували для вас баланс робочого часу на 2019 рік. Складіть графіки роботи працівників на наступний рік та дізнайтеся, на які канікули розраховувати навесні, аби спланувати відпустки.

Законодавством не визначено норму робочого часу на місяць, квартал, або рік, адже єдина норма, про яку йде мова у КЗпП — це тижнева. Так, кодекс передбачає відпрацьовувати 40 годин на тиждень. Проте є випадки, коли тижнева норма скорочується для певних категорій працівників.

Скорочена тривалість робочого часу для лікарів напередодні вихідних: чи можливо

До них належать особи, які:

 • не досягли повноліття. Неповнолітні, які досягли шістнадцятирічного віку мають відпрацювати 36 годин на тиждень; для підлітків від 15 до 16 років, а також учнів віком від 14 до 15 років у період канікул тривалість робочого тижня становить 24 годин;
 • мають шкідливі умови праці. Такі працівники не можуть працювати більш як 36 годин на тиждень.

Усі інші, окрім тижневої, норми робочого часу розраховуються. Їх розрахунок залежить від певних умов. Так, місячна чи  квартальна норма різнитимуться залежно від того, скільки робочих днів на тиждень має працівник, скільки триває робочий день та від тижневої норми.

Норми робочого часу у 2019 році

Далі ми подаємо приклад норми робочого часу на 2019 рік, розрахований для 5-денного робочого тижня з двома вихідними — суботою та неділею, і  восьмигодинним (однакової тривалості упродовж тижня) робочим днем. Окрім того враховано передсвяткове скорочення робочого дня на 1 годину. 

Трапляється така ситуація: співробітники приватного підприємства та держслужбовці працюють із понеділка по п’ятницю, мають вихідні у суботу та неділю, тривалість передсвяткового робочого дня однаково скорочується на годину. Тобто і ті, й інші мають 40-годинний робочий тиждень. Але тоді, коли робітники приватного підприємства упродовж тижня мають однаковий робочий день — восьмигодинний,  то інші — повинні відпрацьовувати у перші чотири дні тижня по вісім з чвертю годин, а в п’ятницю мають навпаки менший робочий день — семигодинний. Незважаючи на те, що обидві категорії мають однакову тижневу норму часу, то місячна чи квартальна може різнитися.

Норми робочого часу: складаємо графік роботи медиків на 2019Читайте: "Табель робочого часу для медпрацівників: бланк та зразок заповнювання"

Передсвяткові робочі дні

За КЗпП, а саме ст. 73, в Україні встановлюється скорочений на 1 годину робочий день напередодні свят та неробочих днів. Проте із цього правила є винятки. Для певних категорій працівників немає скорочення у передсвяткові робочі дні. До них належать працівники, що мають скорочений робочий тиждень або неповний робочий день.

Міністерством соціальної політики у  листі від 22.12.2017 № 2960/0/107-17/284 підкреслено, що на скорочений передсвятковий робочий день  мають право лише робітники з сорокагодинним робочим тижнем. Тому доцільним є скорочення робочого часу у працівників, що напередодні свята мають восьмигодинний робочий день.

Так, у 2019 році такими передсвятковими днями є 7 березня, 30 квітня, 8 травня, 27 червня, 23 серпня, 24 грудня, 31 грудня. У ці дні працівники мають право відпрацювати 7 годин.

Норми робочого часу: складаємо графік роботи медиків на 2019Читайте: "Алгоритм проведения аттестации рабочих мест медработников по условиям труда в ЛПУ"

Перенесення вихідних днів

У випадках, коли святковий день за календарем — вихідний, то вихідним має бути і наступний за ним робочий день. Так, у 2019 році вихідними будуть:

 • понеділок,  29 квітня — Великдень припадає на неділю, 28 квітня;
 • понеділок, 17 червня — Трійця припадає на неділю, 16 червня;
 • понеділок, 26 серпня — День незалежності припадає на суботу, 24 серпня.

Норми робочого часу: складаємо графік роботи медиків на 2019Читайте: "Деонтология среднего медицинского персонала" 

Перенесення робочих днів

Можливе перенесення не лише святкових днів, але й робочих, аби працівникам були «канікули» на ті дні, коли припадає декілька свят або свято і календарні вихідні. Проте за вимогою законодавства, щоб це було можливим, КМУ має рекомендувати таке перенесення не пізніше, ніж за 3 місяці до нього. Таке перенесення можливе для працівників, що мають п’ятиденний робочий тиждень та традиційні вихідні у суботу та неділю, та за згодою роботодавця і профспілки. Якщо рішення про перенесення ухвалено, керівник видає  наказ про перенесення щонайменше за два місяці до цього.

Порядок надання та оплати відпусток медичним працівникам

Зважаючи на те, що у 2019 році складається така ситуація:

 • 27 квітня — субота;
 • 28 квітня — неділя (Великдень);
 • 29 квітня — понеділок вихідний (за рахунок перенесення вихідного);
 • 30 квітня — вівторок робочий;
 • 1 травня — середа (День праці),

доцільним видається перенести робочий день з вівторка на суботу (наприклад, 20 квітня або 4 травня) і отримати п’ятиденні канікули.

Також День перемоги припадає у 2019 році на четвер, за яким слідом йде робоча п’ятниця, тому зручно було б перенести робочий день з п’ятниці та мати цілих 4 вихідні.

Рішення про перенесення робочих днів на суботи виноситься КМУ.

logo
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся

Увага! Готові протоколи надання невідкладної допомоги! Щоб працювати без порушень, читайте статтю "Принципи надання невідкладної допомоги за анафілактичного шоку"

Скачайте алгоритми від експертів "Невідкладна допомога за анафілактичного шоку" та "Додаток до протоколу: як визначити диференціальні стани"

Скачати пам'ятки 
Головний редактор
Олена Алехно