Замовте видання онлайн або телефонуйте 0 800 212 012. Дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ

Медична справа

Штатний розпис КНП на 2020 рік: поради щодо складання

10 жовтня 2019
29949
Середній бал: 5 із 5
шеф-редактор ВГ «Освіта-Медицина», експерт з економічних питань

Торік медичні заклади почали активно реорганізовувати у КНП. Разом з тим для їхніх очільників розпочався непростий період роботи за незвичних умов. Тепер їм самим необхідно вирішувати питання стосовно розподілу коштів, отриманих від НСЗУ, складання штатного розпису, оплати праці співробітників. Пояснимо, як скласти штатний розпис, вкажемо на підводні камені та допоможемо їх обійти

Відповідно до ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України реорганізований медичний заклад отримав право самостійно визначати свою організаційну структуру, визначати кількість працівників та затверджувати штатний розпис. Саме в штатному розписі вказують, скільки саме працівників буде у закладі, які посади вони обійматимуть та на яку заробітну плату претендуватимуть.

Зразок колективного договору КНПСкачуйте та користуйтеся

Сьогодні не розроблено нормативного документа, який би прописував кількість штатних одиниць в КНП. Саме через це штатний розпис потрібно формувати залежно від потреб населення в медичній допомозі, навантаження на конкретного медичного працівника та фінансової спроможності закладу.

Будь-яка помилка в штатному розписі гарантує очільнику медичного закладу непорозуміння з представниками органів контролю.

Зразки планів на 2020-й: скачайте

Штатний розпис КНП

Як розробити структуру та штатну чисельність некомерційного комунального підприємства

Щоб розпочати роботу над штатним розписом, необхідно мати затверджену структуру та штатну чисельність посад на поточний рік.

Структура та штатна чисельність — організаційний документ, в якому перелічують структурні підрозділи медичного закладу та зазначають кількість штатних одиниць.

Як правило, документ упорядковують відповідно до форми, наведеної у Збірнику уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схваленому протоколом Методкомісії Держкомархіву № 3 від 20.06.2006 року. Працює над проектом документа кадрова служба.

Структуру та штатну чисельність можна погодити з власником закладу охорони здоров’я, якщо у тому виникне потреба. Остаточний її варіант повинен бути затвердженим локальним наказом. Погоджувати ж документ із профспілковим комітетом чи будь-яким іншим представницьким органом немає потреби.

Як не помилитись у визначенні назви посади

Щоб не припуститися помилок  в назві посад працівників в штатному розписі, слід звертатись до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту № 327 від 28.07.2010 (КП). При виборі назви професії слід орієнтуватись не лише на професійну назву роботи, а й поцікавитись, чи доречно застосовувати її у сфері охорони здоров’я.

Приклад:

У штатний розпис закладу охорони здоров’я не варто вносити посаду «Юрист» (код КП 2421.2), що знаходиться в класифікаційному угрупованні «Адвокати та прокурори». Доречніше застосувати професійну назву посади «Юристконсульт» (код КП 2429), котра розташована в класифікаційному угрупованні «Інші професіонали в галузі правознавства».

Професійних назв для посад деяких заступників (директора, головного лікаря) КП також не передбачає. Пропонуємо такий вихід з цієї ситуації: використавши слово «заступник», можна утворити похідну професійну назву до посади керівника. Така можливість передбачена Додатком В до КП. Код же новоутвореної професійної назви варто зберегти згідно з КП. Крім того, зверніть увагу, що професійна назва роботи «Директор» має код відповідно до КП 1210.1. Для посади «Заступник директора з медичного обслуговування» слід зазначати той самий код.

Штатний розпис КНП на 2019 рік: поради щодо складанняЧитайте: "Компенсація моральної шкоди пацієнту: умови та судова практика"

Зважте ще й на те, що при введенні в штатний розпис певної посади, слід зберегти в її назві такий порядок слів, який прописаний в КП. Цього правила слід дотримуватись навіть попри те, що певні посади нам звичніше називати, використовуючи дещо інший порядок слів.

Приклад:

У штатний розпис слід вносити посади «Сестра медична» (код КП 3231), «Статистик медичний» (код КП 3231), попри те, що нам звичніше словосполучення «медична сестра», «медичний статистик». 

Зверніть увагу ще й на той момент, що в назві посади дві різні професії можна поєднати лише у випадку, коли таке поєднання використане в КП. В штатному розписі інколи можна побачити посади «Бухгалтер-касир», «Секретар-референт» та ін. Проте ні першої, ані другої професії в КП не віднайти. З професійного погляду професії секретар та референт — це дві різні професії. Те ж можна сказати і про професії касир та бухгалтер.

КП містить також ряд професій, назви яких подано з дужками. В дужках, як правило, зазначають:

  • складові професійної назви роботи
  • іншомовний синонім професійної назви роботи, котрий можна використовувати як самостійну назву роботи
  • професійно-споріднену назву роботи, котру можна використовувати окремо від основної назви в межах цієї класифікаційної групи
  • напрям використання професійної назви роботи чи вид економічної діяльності

І ще одна порада. На першому етапі роботи відберіть в класифікаторі декілька подібних професій (за їх кваліфікаційними характеристиками) з огляду на те, яку роботу виконуватиме працівник, який обсяг його відповідальності. На другому етапі — оберіть серед них ту, яка відповідатиме стартовим характеристикам професії працівника найбільше.

Штатний розпис КНП на 2019 рік: поради щодо складанняЧитайте: "Переводимо медпрацівника з однієї зміни в іншу: як це зробити правильно?"

Як розробити систему оплати праці в КНП

Умови та розмір оплати праці для працівників усіх медичних закладів, котрі фінансуються з бюджету, визначає КМУ (ст. 8, 13 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон про оплату праці), окрім певних категорій працівників.

Кардинально інша ситуація з КНП. Ці заклади самостійно прописують в колективному договорі систему та форми оплати праці, норми праці, розмір та правила виплат надбавок, премій та доплат. Якщо в такому медичному закладі колективний договір не прийняли, усі питання слід узгодити з виборним органом первинної профспілкової організації, яка представляє інтереси більшості працівників. Якщо ж і такий орган в медичному закладі відсутній, питання оплати праці слід погодити з іншим органом, уповноваженим представляти інтереси працівників. Подібна вимога прописана ст. 97 КЗпП, ст. 15 Закону про оплату праці.

Волночас широка свобода в питаннях визначення засад оплати праці все ж не позбавляє необхідності дотримуватись гарантій, котрі прописані в законодавстві. На всій території України працівникам організацій усіх форм власності та господарювання, а також фізичним особам гарантована мінімальна заробітна плата як основна державна соціальна гарантія.

Оплата праці медпрацівників КНП: якими нормативними документами керуватися

Мінімальна заробітна плата — визначений законодавством мінімальний розмір оплати праці за виконану місячну (годинну) норму праці, яку виконував працівник (ст. 95 КЗпП, ст. 3 Закону про оплату праці).

Очільник медичного закладу позбавлений права одноосібно ухвалювати будь-які рішення (стосовно питань оплати праці), які погіршують умови, визначені законодавством, галузевими (регіональними) умовами та колективним договором.

Штатний розпис КНП на 2019 рік: поради щодо складанняЧитайте: "Програма «Безкоштовна діагностика» — що очікує пацієнтів з липня 2019 року"

В штатному розписі можна прописати також мінімальний розмір посадового окладу (тарифну ставку) для окремого працівника, беручи до уваги його кваліфікацію та складність виконуваної ним роботи. Проте працівник не може отримати заробітну плату, розмір якої буде нижчим від мінімальної. Тому різницю слід скорегувати до мінімальної надбавками чи доплатами.

В штатному розписі не варто прописувати різні посадові оклади для однакових посад.

Штатний розпис повинен бути обов’язково в медичному закладі. За його відсутності роботодавець понесе адміністративну відповідальність, як передбачено ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

logo
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся

Увага! Готові протоколи надання невідкладної допомоги! Щоб працювати без порушень, читайте статтю "Принципи надання невідкладної допомоги за анафілактичного шоку"

Скачайте алгоритми від експертів "Невідкладна допомога за анафілактичного шоку" та "Додаток до протоколу: як визначити диференціальні стани"

Скачати пам'ятки 
Головний редактор
Олена Алехно