З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

НСЗУ пояснює: безкоштовна діагностика, електронні звіти, виплати за померлих пацієнтів

  • 1 лютого 2019
  • 1537

Національна служба здоров'я бере у змінах медичної галузі безпосередню участь. Саме тому на запит порталу "Медичній справі” прес-служба установи докладно пояснила найголовніші нюанси в подальшому реформуванні і фінансуванні КНП.

Питань щодо реформування медгалузі з кожним днем все більше. Адже МОЗ з НСЗУ, ДП "Електронне здоровє'я" активно анонсують програму "Безкоштовна діагностика", на практиці впроваджують електронний документообіг та електронні направлення в лікарнях тощо. 

Медична справа (далі М.П.):

Скільки закладів охорони здоров’я первинної ланки вже реорганізувалося? Чи не зменшиться кількість медзакладів вторинної та третинної ланки? Скільки приватних закладів в Україні і яких саме (вид діяльності)?

НСЗУ:

Медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу, незалежно від форми власності, мали змогу перейти на нову модель фінансування під час трьох хвиль. Спочатку договір з НСЗУ уклав 161 заклад, в серпні — 462 заклади. На кінець минулого року ми отримали 1207 заяв про укладення договору з нами на 2019 рік: з них 103 — від лікарів-ФОП та 110 — від приватних медичних закладів. 97% усіх комунальних неприбуткових підприємств з цього року будуть отримувати виплати за принципом “гроші пішли за пацієнтом”.

Ті, хто не уклав договір з НСЗУ під час третьої хвилі, мають змогу долучитися до реформи протягом 2019 року, коли виконають всі вимоги НСЗУ до надавачів послуг.

Для медичних закладів спеціалізованої амбулаторної допомоги з 1 липня 2019 року стартує пілотний проект — програма “Безкоштовна діагностика”. Домашнє завдання з первинкою, як базовою ланкою системи охорони здоров’я, в 2018 всі заклади успішно виконали. Ми продовжуємо підвищувати статус сімейного лікаря, терапевта та педіатра далі та трансформувати медичну допомогу на амбулаторно-поліклінічному рівні якраз в рамках вищезгаданої програми “Безкоштовна діагностика”. В межах програми відбудеться пілотування нової моделі оплати послуг за трьома важливими напрямами діагностики — лабораторні дослідження, інструментальні дослідження, ендоскопії та інтервенції.

Мета трансформації спеціалізованої амбулаторної допомоги — зробити наголос на ранній діагностиці та профілактиці захворювань, які переважають в структурі смертності України.

Аби заклади спеціалізованої амбулаторно-поліклінічної та стаціонарної допомоги мали змогу укласти договір з НСЗУ та вже з 2020 року у повному обсязі працювати за новою моделлю фінансування, вони мають автономізуватися та інформатизуватися. І це важливе завдання, в першу чергу, для головних лікарів комунальних закладів та місцевої влади. Подальші успішні кроки трансформації системи охорони здоров’я залежать від того, як керівництво та власники закладів виконають це завдання.

Основні етапи створення нового медзакладу — надавача первинної медичної допомоги

Практичні поради
Павло Брагінський,юридичний радник Проекту з підтримки реформи ПМД
Новий заклад має бути доцільним та відповідати інтересам громади, а громада повинна мати можливість фінансово забезпечити створення закладу, який буде надавати ПМД на належному рівні. Тобто для створення власного закладу ПМД, потрібно розуміти, яким він буде.

М.С.:

Коли запрацюють електронна медична картка, електронний рецепт, електронне направлення? Чи будуть вони істотно відрізнятися від паперових?

НСЗУ:

Електронні медичні записи та електронний рецепт будуть реалізовані в електронній системі охорони здоров’я з другого кварталу 2019 року. Адже з 1 квітня 2019 року до адміністрування НСЗУ перейде урядова програма реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки». Очікується, що перший електронний рецепт буде виписано 18 березня 2019 року, а з 1 квітня за цим рецептом можна буде отримати ліки у будь-якій аптеці, що уклала договір з НСЗУ.

Електронні направлення будуть реалізовані, починаючи з третього кварталу 2019 року. З 1 липня 2019 року, коли буде впроваджена пілотна програма трансформації спеціалізованої амбулаторної допомоги «Безкоштовна діагностика», сімейні лікарі/педіатри/терапевти будуть працювати з електронним направленням до вузького спеціаліста та на дослідження, що увійдуть до програми.

Лікарі первинної ланки вже активно освоюють роботу із ведення електронного медичного епізоду.

М.С.: 

НСЗУ нещодавно деактивувала декларації померлих на основі даних ДРАЦС. Чи зобов’язані заклади повернути кошти за цими деклараціями? І як часто надалі будуть такі перерахунки?

НСЗУ:

Моніторинг — одна з основних функцій НСЗУ. Деактивація декларацій померлих пацієнтів відбувається в межах здійснення верифікації даних з боку НСЗУ на постійній основі. Це необхідно для підтримання даних в електронній системі в актуальному стані.

Також в рамках верифікації даних відбувається видалення декларацій за зверненнями громадян, щодо незаконного укладення декларацій без їхньої згоди. Перерахунок коштів відбувається в рамках щомісячного звітування закладів.

М.С.:

Припустімо, що НСЗУ нарахувала закладу кошти за обслуговування пацієнта, а він змінив лікаря і заклад. Як у такому разі НСЗУ розподілить кошти за цього пацієнта? Чи відрахує із першого закладу на користь другого?

НСЗУ:

Заклад отримує оплату від НСЗУ на підставі звіту, підписаного керівником закладу. Якщо пацієнт протягом місяця вибере іншого лікаря та інший заклад, нарахування коштів за його обслуговування у першому закладі припиниться, а в іншому закладі, де буде підписана декларація з лікарем, розпочнеться — з 1 числа наступного місяця. 

М.С.:

Які завдання ставить НСЗУ на 2019 рік?

НСЗУ:

Серед основних завдань, що стоять перед Національною службою здоров’я України в 2019 році:

  • продовження співпраці із закладами-партнерами НСЗУ, що надають первинну медичну допомогу;
  • пряме контрактування аптек, які хочуть взяти участь в оновленій урядовій програмі реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки”, що розпочнеться у лютому 2019 року. Початок адміністрування програми з 1 квітня 2019 року та впровадження відпуску ліків, включених до програми, за електронним рецептом;
  • з 1 квітня 2019 року — початок пілоту трансформації спеціалізованої ланки медицини на рівні лікарень у 56 закладах Полтавської області. 60% фінансування заклади стаціонарної допомоги, що візьмуть участь у пілоті, будуть отримувати у вигляді глобального бюджету, а 40% — передбачають оплату за кожен окремий випадок госпіталізації; 
  • з 1 липня 2019 року — початок пілотування трансформації спеціалізованої амбулаторної медичної допомоги через впровадження програми “Безкоштовна діагностика”. Програма стане додатковим інструментом дослідження в руках лікаря первинної ланки для своєчасного та повноцінного діагностування захворювань, що мають найвищі показники смертності.

Дуже важливо розуміти, що ми говоримо про перехід системи охорони здоров’я, в першу чергу, комунальної її частини, від утримання до управління. Саме тому автономізація є однією з обов’язкових умов укладення договору з НСЗУ. Все чесно, прозоро та справедливо: скільки пацієнтом проголосували декларацією в конкретному закладі і вирішили обслуговуватися у лікарів “первинки”, які там працюють, стільки й заклад, при умові укладення з нами договору, коштів від держави й отримав. Держава більше не буде витрачати кошти на “утримання стін”. Одним з основних завдань НСЗУ є те, щоб кошти з Державного бюджету — тобто кошти пацієнтів як платників податків — витрачались ефективно. Ми є фінансовим партнером закладів в системі охорони здоров’я. Ми платимо за результат — медичні послуги, що надає заклад пацієнтам, які його обрали.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся