Замовте видання онлайн або телефонуйте 0 800 212 012. Дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ

Медична справа

Електронний рецепт: як виписувати

 • 21 березня 2019
 • 4694

З 1 квітня виписувати або отримувати препарати за програмою "Доступні ліки" можна буде за електронним рецептом. Читайте, як виписувати такі рецепти, та як пацієнту отримувати їх в аптеці.

Від початку весни НСЗУ розпочала підписувати договори з аптечною мережею всієї країни. В квітні 2019 починається впровадження електронних рецептів, за якими аптеки отримуватимуть   виплати за програмою «Доступні ліки». Такі нововведення закріплені законодавчо  постановами  КМУ від 27.02.2019:

 • «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів»;
 • «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію»;
 • «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань».

Розберемося, що таке електронний рецепт та які особливості його впровадження в Україні. Адже КМУ від 27.02.2019 року ухвалив рішення, згідно з яким адміністрування урядової програми «Доступні ліки» від початку квітня переходить до НСЗУ.

Електронний рецепт в 2019 для пацієнтів

За умовами програми «Доступні ліки» та введенням у дію електронних рецептів пацієнти зможуть отримати  призначений лікарем препарат у будь-якій, незалежно від місця виписки рецепту, аптеці, що співпрацює з НСЗУ.

Електронні рецепти — це можливість для пацієнтів отримати більше свободи пересування та вибору лікаря без втрати можливості надалі приймати необхідні ліки.

Окрім того, квітень принесе ще одну зміну — препарати, що входять до цієї програми, пацієнти можуть отримати лише за електронним рецептом, який  виписав сімейний лікар, терапевт чи педіатр через електронну систему охорони здоров’я. Аптеки-учасниці будуть обладнані спеціальним програмним забезпеченням та укладуть угоди з НСЗУ до початку квітня.

Електронний рецепт — нове законодавство

Електронний рецепт: як виписувати
Оксана Грищенкоголовний редактор журналу «Довідник головної медичної сестри»
Нещодавно наказом від 04.10.2018 № 1819 МОЗ виклало у новій редакції Правила виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення (затверджені наказом МОЗ від 19.07.2005 № 360; ). З’ясуємо, що передбачає програма «Доступні ліки» для закладів охорони здоров’я.

Як отримати ліки за електронним рецептом

 1. Записатися до лікаря первинної ланки, з яким підписано угоду. Варто звернути увагу на те, що участь у програмі “Доступні ліки” можлива лише за умови підписання декларації з лікарем.
 2. Прийти на прийом
 3. Лікар має разом з пацієнтом пересвідчитися, що вказаний у декларації номер телефону досі актуальний для пацієнта. Це перевірять за кодом мобільного оператора та останніми цифрами номера.
 4. Лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
 5. Пацієнт отримує на мобільний телефон повідомлення з текстом: «Ваш рецепт:  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ», яке потрібне для отримання ліків в аптеках.
 6. Якщо потрібно або на прохання пацієнта лікар може надати пацієнту роздрукований консультаційний висновок із зазначенням даних про виписані електронні рецепти.
 7. Під час відвідування аптеки-учасниці урядової програми, пацієнт повинен надати номер рецепту.
 8. Фармацевт надає пацієнту інформацію щодо наявних препаратів за програмою «Доступні ліки».
 9. Обрання пацієнтом із переліку препарату та надання аптекарю чотиризначного коду. Якщо в конкретній аптеці у наявності немає потрібних ліків, пацієнт має право звернутися до іншої аптеки.

Вказана урядова програма на 1 квітня 2019 року діятиме вже 2 роки, за цей період вже виписано понад 33 млн рецептів на понад 1,7 млрд грн. В 2019 році кількість електронних рецептів за програмою МОЗ виросла на 6 млн.

На даний момент третина аптек уже співпрацює з програмою. Окрім того, програма демонструє якісні зміни в показниках здоров’я населення щодо контрольованості рівня глікемії при діабеті 2 типу, випадків мозкових катастроф та інфарктів, нападів бронхіальної астми.

Скачати інфостенд: КЕП та електронний рецепт

Як виписувати електронний рецепт на «Доступні ліки»

Адміністрування програми «Доступні ліки» переходить до НСЗУ. Це дає пацієнтам змогу отримувати лікарські препарати за рецептом у будь-якій аптеці-учасниці програми. Лікарям первинної ланки це дає можливість розширити виписування рецептів за програмою пацієнтам незалежно від їх місця проживання.

правила, як отримати ліки за електронним рецептом

Скачати

Але для виписування рецептів у медзакладі має бути спеціальний модуль та встановлена медична інформаційна система для доступу до електронної системи охорони здоров'я. Аби виписати електронний рецепт, лікар має під час відвідування його пацієнтом відкрити карту пацієнта  у своїй медичній інформаційній системі, розпочинає або продовжує медичний епізод та реалізує такі кроки:

 1. Вибір пункту «Виписати рецепт».
 2. Заповнити поля:
   1. Міжнародна непатентована назва ліків або торгова назва (у випадках, передбачених Наказом МОЗУ № 360);
   2. Джерело фінансування — «Доступні ліки»;
   3. Активні фармацевтичні інгредієнти;
   4. Лікарська форма;
   5. Кількість доз;
   6. Спосіб вживання ліків.

3. Перевірка актуальності зазначеного телефонного номера шляхом називання коду мобільного оператора й останніх цифр номера телефону.

4. У ситуації, коли вказаний телефон — неактуальний, лікар не може виписати електронний рецепт на інсулін або інші ліки. Така ситуація вимагає від пацієнта (або лікаря на прохання пацієнта) подачі заяви в НСЗУ з проханням скинути методу автентифікації. Після цього пацієнт може підписати нову декларацію з тим же (або іншим) лікарем та зазначити актуальний номер телефону для автентифікації, який може збігатися з контактним номером або ж ні. Саме на номер телефону для автентифікації прийде СМС з кодом підтвердження для укладення декларації. Цей же номер використовуватиметься для підтвердження електронного рецепту.

5. Якщо телефонний номер актуальний,  лікар має виписати рецепт у системі з власним ЕЦП.

6. Отримання пацієнтом номеру рецепту та кодом.

7. Надання пацієнтом номера рецепта обраної аптеки-учасниці програми. Після отримання від аптекаря інформації щодо наявності ліків за програмою, пацієнт приймає рішення, чи підходить це йому, й називає йому код підтвердження. Це дає право фармацевту надати пацієнту ліки. Якщо в наявності у даній аптеці немає потрібного препарату, пацієнт, не називаючи фармацевтові код, звертається до іншої аптеки.

8. Якщо існує така необхідність або пацієнт просить про це, лікар може надати пацієнту роздрукований консультаційний висновок. У цьому документі містяться, окрім усього, призначення із зазначенням даних про виписані електронні рецепти.

57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся

Увага! Зміни в законодавстві! Щоб працювати без порушень, читайте статтю "Електронний рецепт: як виписувати"

Скачайте зручні пам'ятки від МОЗ та експертів "Як виписувати електронний рецепт" та "Як отримати ліки за електронним рецептом"

Скачати пам'ятки 
Головний редактор
Олена Алехно