З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Правильне оформлення інформованої добровільної згоди на медичне втручання

 • 27 березня 2013
 • 430

Згідно зі статтею 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19 листопада 1992 р. № 2801-­XII (зі змінами і доповненнями), згода інформованого пацієнта є обов’язковою для застосування методів діагностики, профілактики та лікування. Під інформованістю пацієнта мається на увазі те, що лікар надав пацієнтові у доступній формі інформацію про стан його здоров’я, мету проведення запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у т. ч. наявність ризику для життя і здоров’я. Тобто лікар повинен пояснити пацієнту всі особливості медичного втручання і вже після цього отримати у пацієнта згоду на проведення такого медичного втручання.

Законодавством, за деякими винятками, не передбачено, в якій саме формі має надаватися згода пацієнта на медичне втручання — усній чи письмовій, а тим більше не затверджено формуляр такої згоди. Винятком є деякі види медичної допомоги. Так, наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій» від 23 грудня 2008 р. № 771 затверджено форми згод пацієнтів на лікування із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, підписання яких є обов’язковою передумовою надання медичної допомоги з лікування безпліддя.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про організацію амбулаторної акушерсько-­гінекологічної допомоги в Україні» від 15 липня 2011 р. № 417 також затверджено формуляр інформованої згоди пацієнтки. Але використання такої форми згоди є досить суперечливим, оскільки задля дотримання її необхідно, окрім підпису самої пацієнтки, засвідчити таку згоду підписами ще двох свідків, а залучення до процедури надання згоди на медичне втручання двох свідків є не чим іншим, як розголошенням лікарської таємниці.

Отже, перед початком проведення будь-­якого медичного втручання необхідно отримати згоду пацієнта, і рекомендовано робити це виключно у письмовому вигляді.

Оскільки загального єдиного формуляра інформованої згоди пацієнта на медичне втручання законодавство, окрім наведених прикладів, не містить, рекомендується самостійно або за допомогою юриста розробити формуляр згоди пацієнта на медичне втручання виходячи зі специфіки і виду медичного втручання. Такий формуляр обов’язково має містити інформацію зокрема про:

 • вид медичного втручання;
 • мету проведення запропонованих досліджень і лікувальних заходів;
 • прогноз можливого розвитку захворювання;
 • наявність ризику для життя і здоров’я пацієнта;
 • перелік можливих ускладнень, що можуть мати місце після медичного втручання;
 • те, що інформацію пацієнт отримав у доступній та зрозумілій для нього формі та мав змогу поставити лікарю запитання та отримати на них зрозумілі відповіді.

Як засвідчує практика, чим детальніше буде складено формуляр інформованої згоди пацієнта на медичне втручання, тим менший ризик виникнення претензій у пацієнта до лікувального закладу або лікуючого лікаря з приводу надання медичної допомоги.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся