З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Скасування радянських санітарних норм: чи варто розробляти аналогічні сучасні нормативні документи

  • 27 травня 2016
  • 1919

Чи буде затверджено сучасні нормативні документи на заміну Санітарним правилам устрою, устаткування і експлуатації лікарень та іншим радянським санітарним нормам? Як діяти керівникам закладів охорони здоров’я, поки таких нормативних документів не затвердять?

Уже загальновідомо, що з 1 січня 2017 року втратять чинність акти санітарного законодавства, видані за часів СРСР, які на сьогодні застосовуються на території України. У зв’язку з цим постала проблема, що на деякі санітарні правила досі не розроблено нових нормативних документів. Йдеться, наприклад, про Санітарні правила устрою, устаткування і експлуатації лікарень, пологових будинків та інших лікувальних стаціонарів від 29.06.1990 (СанПіН 5179-90; далі — Санітарні правила устрою, устаткування і експлуатації лікарень), а також про Санітарні правила устрою, устаткування, експлуатації амбулаторно-поліклінічних установ стоматологічного профілю, охорони праці та особистої гігієни персоналу від 28.12.1983 № 2956а-83 (далі — Санітарні правила устрою, устаткування, експлуатації амбулаторно-поліклінічних установ стоматологічного профілю).

Проте, проаналізувавши ці нормативні документи, можна зробити висновок, що на сьогодні більшість питань щодо організації санітарно-протиепідемічного режиму у закладах охорони здоров’я регулюється нормативними актами вже незалежної України. Так, велика частина зазначених вище санітарних правил продубльована у чинних ДБН В.2.2-10-2001 «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров’я». Перинатальні центри можуть керуватися Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до розміщення, облаштування, обладнання та експлуатації перинатальних центрів», затвердженими наказом МОЗ від 26.01.2012 № 55.

Варто зазначити, що деякі норми Санітарних правил устрою, устаткування і експлуатації лікарень на сьогодні вже не є актуальними, наприклад, вимоги щодо використання хлору. Нині є велика кількість інших, більш ефективних, дезінфікуючих засобів, до кожного з яких є детальна інструкція. Тому регламентувати їх застосування окремим нормативним документом немає потреби, й медичний заклад може самостійно приймати рішення щодо вибору дезінфікуючих засобів.

Отже, питання, чи потрібно розробляти нові вимоги, аналогічні до Санітарних правил устрою, устаткування і експлуатації лікарень, є досить неоднозначним. Адже деякі вимоги радянських санітарних норм не тільки втратили актуальність, а й певною мірою на сьогодні є абсурдними. Наприклад, вимога, що керамічна плитка у приміщенні має бути певного кольору (салатова чи блакитна). Сьогодні промисловість може виготовити велику кількість відтінків кольорів. Але оскільки ця норма залишатиметься чинною, то контролюючі органи матимуть підставу розцінювати плитку у приміщенні медзакладу, наприклад, світно-блакитного або темно-зеленого кольору, як порушення вимог і накладати штраф.

Щодо роботи приватних медичних закладів, то чимало думок про те, що вимоги радянських санітарних правил для них тягар, який не дає розвиватися.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся