З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежити

  • 2 липня 2016
  • 2237

У яких випадках лікар має право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я

Питання згоди на медичне втручання, що є одним із основних принципів взаємовідносин пацієнта та лікаря, регулюється Основами законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801­-XII (далі — Основи законодавства про охорону здоров’я).

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "Постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції у медичних працівників"

Пацієнт дає згоду на медичне втручання за умови отримання повної інформації про стан свого здоров’я. Це один із принципів взяття згоди у пацієнта. Проте у частині четвертій статті 39 Основ законодавства про охорону здоров’я фактично зазначено суперечливе твердження про те, що в окремих ситуаціях лікарі мають право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я. А саме тоді, коли інформація про хворобу може погіршити стан здоров’я пацієнта або фізичних осіб, визначених частиною другою цієї статті, зашкодити процесові лікування.

Відповідно ця норма обмежує права пацієнта, передбачені іншими статтями Основ законодавства про охорону здоров’я, зокрема: отримувати кваліфіковану медичну допомогу, а саме обирати лікаря та методи лікування відповідно до рекомендацій; своєчасно отримувати достовірну інформацію про стан свого здоров’я.

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "Заповнення медичних форм: роз’яснення МОЗ"

Тому медичному працівникові варто обережно ставитися до можливості приховати від пацієнта чи його законних представників діагноз та/або медичну документацію. Адже за відсутності інформації, наприклад, про малі шанси на одужання чи невиліковну хворобу, пацієнт не має можливості спланувати решту свого життя, приміром відвідати місця, у яких хотів побувати все життя, побачитися з родичами, потурбуватися про майбутнє дітей.

З цього приводу варто розглянути Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 № 5­зп, в якому йдеться про те, що лікар може обмежити інформацію про стан здоров’я пацієнта, якщо ця інформація може погіршити його стан. Проте у цьому разі, враховуючи інтереси хворого, лікар має поінформувати членів сім’ї або законного представника. Так само лікар має діяти, коли пацієнт перебуває у непритомному стані.

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "На шляху до досконалості: опрацьовуємо скарги пацієнтів"

Якщо лікар відмовляється надати або навмисно приховує медичну інформацію від пацієнта, членів його сім’ї або законного представника, вони можуть оскаржити його дії, звернувшись до суду, медичного закладу чи органу охорони здоров’я.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся