Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежити

1779
У яких випадках лікар має право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я

Питання згоди на медичне втручання, що є одним із основних принципів взаємовідносин пацієнта та лікаря, регулюється Основами законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801­-XII (далі — Основи законодавства про охорону здоров’я).

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "Постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції у медичних працівників"

Пацієнт дає згоду на медичне втручання за умови отримання повної інформації про стан свого здоров’я. Це один із принципів взяття згоди у пацієнта. Проте у частині четвертій статті 39 Основ законодавства про охорону здоров’я фактично зазначено суперечливе твердження про те, що в окремих ситуаціях лікарі мають право надати пацієнтові неповну інформацію про стан його здоров’я. А саме тоді, коли інформація про хворобу може погіршити стан здоров’я пацієнта або фізичних осіб, визначених частиною другою цієї статті, зашкодити процесові лікування.

Відповідно ця норма обмежує права пацієнта, передбачені іншими статтями Основ законодавства про охорону здоров’я, зокрема: отримувати кваліфіковану медичну допомогу, а саме обирати лікаря та методи лікування відповідно до рекомендацій; своєчасно отримувати достовірну інформацію про стан свого здоров’я.

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "Заповнення медичних форм: роз’яснення МОЗ"

Тому медичному працівникові варто обережно ставитися до можливості приховати від пацієнта чи його законних представників діагноз та/або медичну документацію. Адже за відсутності інформації, наприклад, про малі шанси на одужання чи невиліковну хворобу, пацієнт не має можливості спланувати решту свого життя, приміром відвідати місця, у яких хотів побувати все життя, побачитися з родичами, потурбуватися про майбутнє дітей.

З цього приводу варто розглянути Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 № 5­зп, в якому йдеться про те, що лікар може обмежити інформацію про стан здоров’я пацієнта, якщо ця інформація може погіршити його стан. Проте у цьому разі, враховуючи інтереси хворого, лікар має поінформувати членів сім’ї або законного представника. Так само лікар має діяти, коли пацієнт перебуває у непритомному стані.

Право пацієнта на повну інформацію про стан здоров’я та можливість лікаря її обмежитиЧитайте: "На шляху до досконалості: опрацьовуємо скарги пацієнтів"

Якщо лікар відмовляється надати або навмисно приховує медичну інформацію від пацієнта, членів його сім’ї або законного представника, вони можуть оскаржити його дії, звернувшись до суду, медичного закладу чи органу охорони здоров’я.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

  Освітні заходи

  Школа

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  Книжкова полиця

  «Новий номер УЗОЗ»

  Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

  для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

  Читати книгу

  Спробуйте безплатно

  Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.


  Розсилка  © Медична справа, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

  Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

  Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


   

  
  • Ми в соцмережах

  Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

  Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

  • Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

  • Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

  Скачуйте безплатно
  розміщуйте на інфостендах медичного закладу

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  57 секунд на реєстрацію
  І Ви отримаєте доступ до:
  форм та зразків
  фахових статей
  найсвіжіших новин галузі
  нормативних документів

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль