Роль наставництва у медицині

740
Наставництво у медицині — одна із форм навчання на робочому місці, що дає можливість молодим фахівцям отримати практичний досвід

Наставництво передбачає, що більш досвідчений і кваліфікований працівник закладу передає знання і навички, необхідні для ефективного виконання професійних обов’язків.

В основному випускники медичних навчальних закладів влаштовуються на роботу, маючи достатній базовий рівень теоретичної підготовки та володіючи основними практичними навичками. Проте майже завжди вони відчувають невпевненість, причинами якої можуть бути їхні особисті риси, відсутність досвіду роботи, атмосфера у трудовому колективі тощо. Саме наставництво покликане допомогти молодим фахівцям адаптуватися на робочому місці і, головне, отривати практичний досвід.

Умовно виділяють чотири етапи процесу адаптування нових працівників. На першому етапі наставник оцінює рівень підготовки молодого фахівця, аби розробити найбільш ефективну програму адаптації. Другий етап — новий працівник ознайомлюється з посадовими обов’язками та вимогами, які висуває адміністрація медичного закладу (загальна інформація про медичний заклад, принципи підбору персоналу та кадрової політики, оплата праці, додаткові пільги, охорона праці та дотримання техніки безпеки, функції підрозділів, професійні обов’язки та відповідальність, вимоги до звітності, процедури та правила підрозділу, знайомство з колегами та керівництвом тощо). На третьому етапі працівник пристосовується до свого статусу, взаємодіючи з колегами. І на останньому етапі, поступово подолавши виробничі та міжособистісні труднощі, працівник має перейти до стабільної якісної роботи.

Наставництво у медицині характеризується тим, що наставник, який є штатним працівником медичного закладу, навчає своїх підопічних без відриву від виконання основних посадових обов’язків. В ідеалі наставництво має бути безперервним, забезпечуючи постійний розвиток медичних працівників.

Згідно з чинним медичним законодавством, зокрема відповідно до листа МОЗ від 07.09.2011 № 08.0147/1607 щодо посилення ролі наставництва на робочих місцях у професійній підготовці молодих спеціалістів, наставники як висококваліфіковані спеціалісти можуть у межах компетенції залучатися до рецензування професійних звітів лікарів, провізорів та професіоналів із вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я, при проходженні ними атестації на присвоєння (підтвердження) певної кваліфікаційної категорії. Зауважимо також, що відповідно до підпункту 1.7.3 Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом МОЗ від 23.11.2007 № 742, участь у наставницькій роботі є однією з вимог до претендентів на присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії молодшим спеціалістам із вищою медичною освітою.

Передавання досвіду є основним джерелом навчання персоналу, оскільки жоден зовнішній консультант не зможе підготувати працівника-початківця до роботи в межах конкретного медичного закладу. Кожен заклад напрацьовує свої шляхи передавання досвіду. При цьому важливу роль в організації відіграє саме керівник закладу. На якість надання медичної допомоги пацієнтам впливає не тільки лікуючий лікар, а й медичні сестри, фельдшери, лаборанти, молодші спеціалісти з медичною освітою. Тому керівник медичного закладу має спрямовувати свої зусилля на підвищення кваліфікації і лікарського, і середнього медичного персоналу та працівників закладу у цілому.

У Листі щодо посилення ролі наставництва МОЗ пропонує керівникам медичних закладів заохочувати наставників до роботи з молодими спеціалістами шляхом преміювання та іншими способами, передбаченими чинним законодавством України.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

• Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

• Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

Скачуйте безплатно
розміщуйте на інфостендах медичного закладу

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль