Методи стерилізації виробів медичного призначення

7567
Стерилізація - це обробка медичних інструментів для запобігання інфікуванню через медичні вироби. особливо необхідна стерилізація інструментарію, що контактував зі слизовою оболонкою пацієнта, біологічними рідинами тощо. Докладно про види та методи проведення процедури читайте в статті!

Стерилізація медичних виробів — це процес знищення на виробах медичного призначення всіх видів мікроорганізмів на будь-якій стадії розвитку.

На сьогодні порядок проведення в медичних закладах усіх етапів стерилізації врегульовано Державними санітарними нормами та правилами «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», що затверджені наказом МОЗ від 11.08.2014 № 552.

Методи стерилізації виробів медичного призначенняЧитайте:"Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій"

Фізичні методи стерилізації

Методи стерилізації виробів медичного призначення — фізичний (паровий, повітряний) і хімічний (розчинами хімічних засобів, газовий, плазмовий). Обираючи метод стерилізації, варто враховувати вимоги (рекомендації) виробника виробів медичного призначення.

Специфіка парового методу

Медичні вироби стерилізують у парових стерилізаторах (автоклавах) за допомогою насиченої водяної пари під підвищеним тиском.

Цей метод застосовують до загальнохірургічних та інших інструментів, деталей приладів, апаратів з корозійностійких металів, скла, білизни, перев'язувального матеріалу, гумових виробів, латексу, деяких видів пластмас.

Паровий метод є досить складним, для його ефективного проведення потрібно дотримуватися таких вимог:

 • раціонально пакувати і укладати вироби;
 • перед стерилізацією обов’язково видаляти повітря зі стерилізаційної камери;
 • дотримуватися усіх параметрів режиму стерилізації (температури, тиску тощо);
 • забезпечити надійність герметичності стерилізаційної камери;
 • перевірити справність контрольно-вимірювальних приладів.

Особливості повітряного методу

В основі цього методу — стерилізація сухим гарячим повітрям у повітряних стерилізаторах. Таким методом стерилізують хірургічні, стоматологічні, гінекологічні інструменти, деталі приладів, апаратів, у тому числі виготовлених з металів, нестійких до корозії, та силіконової гуми.

Вимоги до проведення стерилізації повітряним методом:

 • вироби після ПСО обов’язково потрібно висушити у сушильній шафі до зникнення видимої вологи;
 • використовувати сушильні шафи для стерилізації цим методом заборонено;
 • медичні вироби потрібно рівномірно розподілити на полиці, щоб вони не закривали продувні отвори і решітки вентиляції;
 • об’ємні медичні вироби потрібно класти на верхні металеві решітки, щоб не було перешкод для потоку гарячого повітря;
 • завантажувати полиці потрібно відповідно до рекомендацій виробника стерилізаційного обладнання;
 • завантажувати полиці треба тільки в один шар, щільність завантаження — не більше 70 % поверхні.

Методи стерилізації виробів медичного призначенняЧитайте: Які медичні рукавички обрати для роботи?

Хімічний метод стерилізації

Цей метод передбачає використання розчинів хімічних засобів (стерилянтів). Його застосовують для медичних виробів, у конструкції яких є нестійкі до дії температури матеріали, відповідно, такі вироби неможливо простерилізувати іншими методами.

Для стерилізації використовують дезінфекційні засоби, які виявляють спороцидну дію за такими діючими речовинами: альдегіди, перекис водню, надоцтова кислота, аміни, гуанідини тощо.

Стерилізація відбувається у спеціально облаштованому обладнанні. Медичний персонал при цьому має працювати у стерильному одязі (медичний халат, шапочка (ковпак), бахіли (взуття, що дезінфікується), захисна маска, стерильні рукавички. Інструменти та ємності для стерилізації мають бути стерильними. Відмивати вироби від залишків застосованих засобів потрібно стерильною водою.

Методи стерилізації виробів медичного призначенняЧитайте: "Поширення ВЛІ через руки медиків - масштаби проблеми"

Стерилізація газовим методом

Стерилізаційним агентом є оксид етилену. Медичні вироби перед стерилізацією потрібно ретельно висушити. Цей метод застосовують для медичних виробів, виготовлених з різних матеріалів, у тому числі з термолабільних матеріалів.

Стерилізація відбувається у стерилізаторах. Простерилізовані вироби витримують у вентильованому приміщенні протягом часу, рекомендованого виробником обладнання, до повної дегазації.

Стерилізація низькотемпературною плазмою

Таким методом стерилізують медичні вироби, виготовлені з нестійких до дії температури матеріалів, (хірургічні, ендоскопічні інструменти, ендоскопи, оптичні прилади, волоконні світоводні кабелі, зонди, датчики, електропровідні шнури, кабелі та інші вироби з металів, латексу, пластмас, скла, кремнію). Для стерилізації використовують стаціонарні плазмові стерилізатори.

Перевагою плазмового стерилізатора є відсутність токсичних відходів, оскільки залишковими продуктами плазми пероксиду водню є вода і кисень. Більше того, плазма пероксиду водню здатна знищити спори протягом 3 хвилин. Вироби, простерилізовані за допомогою плазми, не потребують аерації. Зразу ж після закінчення стерилізації вони готові до використання.

Методи стерилізації виробів медичного призначенняЧитайте: "Локальний наказ про дотримання санітарних норм у медичному закладі"

Стерилізація в медицині повинна відбуватися не лише відповідно до чинного законодавства, а й до правил експлуатації виробів медичного призначення, стерилізаційного обладнання (автоклавів) тощо. Окрім того, техніка безпеки під час стерилізації медичних інструментів повинна контролюватися на рівні адмінстрації. Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Читайте безплатний презентаційний номер е-журналу «Управління закладом охорони здоров’я». Ознайомтеся із функціоналом і сервісами. Оцініть переваги е-журналу в дії!

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «ЗБІРНИК посадових інструкцій лікарів та керівників ЛПЗ»

для передплатників е-журналу «Управління закладом охорони здоров'я»

Читати книгу
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


 • Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію:
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль