З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медицині

 • 17 жовтня 2016
 • 19132

Одним із завдань головної медичної сестри є вибір серед великого асортименту сучасних дезінфікуючих засобів найбільш ефективних та економічно вигідних. Читайте, які дезінфікуючи засоби використовують та правила безпеки під час користування ними.

Для проведення дезінфекційних заходів у медичному закладі застосовують різні дезінфікуючі засоби. Основними вимогами до них є значна протимікробна активність та разом з тим нешкідливість для організму в цілому.

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Алгоритм приготування миючих та дезінфікуючих розчинів: пам'ятка"

Класифікація дезінфікуючих засобів

За основною діючою речовиною сучасні дезінфікуючі засоби в медицині поділяються на такі групи:

 • галогени (галоїдовмісні препарати);
 • альдегідовмісні препарати;
 • окисники;
 • спиртовмісні препарати;
 • поверхнево-активні речовини (ПАР);
 • препарати на основі похідних гуанідину;
 • феноли;
 • кислоти;
 • луги.

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Уф-опромінення: методи проведення в приміщеннях медзакладів"

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Характеристика різних груп дезінфікуючих засобів та особливості їх застосування у медицині

Галогени

Сучасні дезінфікуючі засоби, діючою речовиною яких є хлор, бром, йод, називаються галогенами або галоїдовмісними сполуками. Найбільш популярними серед них є хлоровмісні препарати завдяки своїй універсальності та економічній вигідності.

Хлоровмісні дезінфектанти

Мають високу протимікробну (зокрема, бактерицидну, туберкулоцидну, віруліцидну, фунгіцидну та спороцидну) активність.

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медицині

Читайте: " Хірургічна та гігієнічна обробка рук: докладно про проведення процедур"

Йодовмісні препарати

Дезінфікуючі засоби, до складу яких входить йод, мають високу бактерицидну, фунгіцидну та спороцидну дію. Серед препартів цієї групи широко застосовують повідон-йод.

Бромовмісні препарати

Дезінфектанти із вмістом брому мають високу бактерицидну та спороцидну дію. Найчастіше бром використовують у сполуці метилбромід. Також його застосовують в газових стерилізаторах.

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Гігієнічні вимоги до оздоблення приміщень медичних закладів, що надають первинну допомогу"

Альдегіди

В основі сучасних альдегідовмісних дезінфікуючих засобів лежать глутаровий чи бурштиновий альдегід, формальдегід, гліоксаль, ортофталевий альдегід. Додатковими компонентами найчастіше є четвертинні амонієві сполуки, поверхнево-активні речовини (ПАР) та інші активуючі домішки.

Властивості альдегідів:

 • добре розчиняються у воді;
 • знищують бактерії, зокрема збудник туберкульозу, віруси, грибки, спори;
 • не містять окисників (більш м’яко діють на конструкційні матеріали).

Зазвичай у складі сучасних альдегідовмісних дезінфікуючих засобів є миючі домішки. Більшість таких дезінфектантів є універсальними, оскільки їх можна застосовувати для дезінфекції виробів медичного призначення, поверхонь тощо. Окремі засоби цієї групи використовують для стерилізації медичного інструментарію.

Ця група дезінфектантів також вирізняється тривалістю зберігання активності робочих розчинів (до 14 діб) і можливістю неодноразового використання.

Альдегіди застосовують під час генеральних, поточних прибирань у хірургічних, процедурних кабінетах тощо.

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Контроль якості стерилізації відповідно до вимог МОЗ"

Пероксиди, пероксисполуки, кисневмісні та інші окисники

В основі дезінфікуючих засобів цієї групи є активний кисень. Сучасні кисневмісні дезінфектанти мають високу бактерицидну, туберкулоцидну, віруліцидну і спороцидну активність. Вважається, що їх застосування не викликає утворення стійких штамів мікроорганізмів. Крім того, ці препарати є екологічно безпечними, адже розпадаються на кисень, вуглекислий газ та воду.

Такі засоби зазвичай застосовують для дезінфекції гумових, пластмасових, скляних медичних виробів, а також поверхонь, білизни, посуду, предметів догляду за хворими, для хімічної стерилізації виробів медичного призначення.

Недоліки кисневмісних дезінфікуючих засобів:

 • відносно низька стійкість, що обмежує строк придатності препаратів;
 • агресивність щодо корозійностійких матеріалів;
 • висока подразнювальна дія концентрованих розчинів на слизові оболонки органів дихання, що потребує використання засобів захисту.

Спиртовмісні препарати

Діючою речовиною цих дезінфікуючих засобів є одно- і багатоатомні спирти. Для дезінфекції переважно використовують етиловий та ізопропіловий спирти, однак останній є неактивним проти неліпідних вірусів. Спирти належать до 3–4 класу небезпеки та мають відносно швидку дію. Вони активні проти бактерій туберкульозу, вірусів (зокрема, гепатиту В і ВІЛу), грибків.

Максимально активними проти мікробів є 70%-ві розчини. Застосовувати спирти більшої концентрації недоцільно, оскільки вони швидко згортають білок і не проникають у мікробну клітину.

Перевагою спиртів є те, що мікроорганізми не можуть утворювати стійкі форми при тривалому використанні препаратів цієї групи. Спирти є головною діючою речовиною в антисептиках, тобто препаратах для оброблення шкіри, входять до складу деяких комплексних дезінфікуючих засобів.

Гуанідини

Це — органічні сполуки, похідні від гуанідину, які характеризуються малотоксичністю, проте мають низьку туберкулоцидну, віруліцидну, фунгіцидну активність та взагалі не діють на спори.

Найбільш розповсюдженим сучасним дезінфікуючим засобом цієї групи в медицині є сіль хлоргексидину (хлоргексидину біглюконат), що добре розчиняється у воді. Більш активними проти мікробів є солі полігексаметиленгуанідину (високомолекулярний аналог хлоргексидину).

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Методи стерилізації виробів медичного призначення"

Поверхнево-активні речовини (ПАР)

Ці речовини складаються з довгих вуглецевих ланцюгів, які містять від 8 до 20 вуглецевих атомів з полярними групами на одному кінці. Поділяються на катіонні, аніонні, амфолітні та неіоногенні. Зазвичай ПАР застосовують як домішки до сучасних композиційних дезінфікуючих засобів. Як самостійні засоби використовують лише катіонні і амфолітні ПАР.

За допомогою засобів цієї групи дезінфікують поверхні у приміщеннях медичних закладів, предмети догляду за хворими, санітарно-технічне та медичне обладнання. Миючі властивості цих дезінфектантів дозволяють об’єднати процес миття, очистки та дезінфекцї.

Надкислоти

Засоби на основі надмурашиної і надоцтової кислот мають сильні окисні властивості та ефективно знищують віруси, гриби, бактерії, мікобактерії, спори. Такі препарати добре змішуються з водою та спиртом.

Сучасні дезінфікуючі засоби із вмістом надкислот активно застосовують у медичних закладах, де необхідно хірургічно обробляти руки. Зокрема, надмурашину кислоту використовують для приготування первомуру (засіб, який застосовують для хірургічної (передопераційної) дезінфекції рук і операційного поля).

Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медициніЧитайте: "Стерилізація медичних виробів у ЦПМСД"

Луги

Луги активно діють на бактерії та віруси, а за високої температури — і на спори. У медицині найчастіше застосовують карбонат натрію (соду), гідроксид натрію та аміак.

Соду найчастіше використовують для знезараження методом кип’ятіння виробів медичного призначення, посуду, іграшок тощо. Аміак у вигляді нашатирного спирту (10%- та 20%-вий розчини) використовують для нейтралізації формальдегіду в дезінфекційних камерах, у газових стерилізаторах, а також як активатор хлоровмісних розчинів.

Феноли

Це — хімічні сполуки, молекули яких містять гідроксильну групу, приєднану до ароматичної групи. Найпростішим з цих сполук є власне фенол (карболова кислота). Розчини фенолу активно діють проти грибів, вірусів, бактерій, проте не знищують спори. Ці речовини погано розчиняються у воді, але добре — у спирту (етанолі). Насамперед їх застосовують як діючу речовину у багатокомпонентних сполуках. 

Переваги та недоліки різних груп дезінфікуючих засобів

Група дезінфікуючих засобів

Переваги

Недоліки

Галоїдовмісні препарати

широкий спектр антимікробної дії: бактерицидні, туберкулоцидні, віруліцидні, фунгіцидні, спороцидні властивості;

багатоцільове призначення;

добра розчинність у воді;

швидка дія;

відносно низька вартість

висока агресивність щодо конструкційних матеріалів;

висока токсичність, різкий запах, подразнювальна дія на слизові оболонки органів дихання та очей;

знебарвлююча дія на тканини;

здатність утворювати екологічно небезпечні сполуки;

чутливість до дії неорганічних та органічних речовин, температури, світла, рН тощо

Альдегідовмісні препарати

широкий спектр антимікробної дії: бактерицидні, туберкулоцидні, вірулоцидні, фунгіцидні властивості, в концентраціях 2% і вище — спороцидні;

підвищена летючість та пов’язана з цим необхідність здійснювати оброблення великих поверхонь розчинами високої концентрації за відсутності пацієнтів;

здатність у певних випадках фіксувати органічні забруднення: кров, слиз, гній тощо, що вимагає

багатоцільове призначення;

добра розчинність у воді;

ефективність при взаємодії з органічними матеріалами;

швидкість дії;

можливість використання для оброблення оптичних інструментів (ендоскопів)

попереднього відмивання виробів медичного призначення;

подразнювальна дія на шкіру та слизові оболонки

Пероксиди, пероксисполуки, кисневмісні та інші окисники

екологічна безпечність

відносно низька стійкість, що обмежує строк придатності препаратів;

агресивність щодо корозійностійких матеріалів;

висока подразнювальна дія концентрованих розчинів на слизові оболонки органів дихання

Спиртовмісні препарати

широкий спектр антимікробної дії;

екологічна безпечність;

коротка експозиція при дезінфекції;

відсутність залишкового хімічного ефекту (наприклад, не залишає плям);

відсутність осаду після випаровування

можливість фіксації органічних забруднень;

легка займистість;

розбухання та підвищення твердості пластика, гуми, їхнє подальше псування внаслідок тривалого контакту;

інактивування органічними матеріалами;

швидке випаровування, що призводить до зменшення концентрації та унеможливлює тривалий контакт не занурених у спиртові розчини об’єктів з дезінфектантом

Поверхнево-активні речовини

відсутність різких запахів;

низький рівень токсичності;

належний рівень миючих властивостей

вузький антивірусний спектр дії;

відсутність спороцидного ефекту при звичайних температурах навколишнього середовища;

неспроможність інактивувати РНК-вмісні гідрофільні віруси, які не мають ліпідної оболонки (наприклад, віруси поліомієліту, ентеровіруси тощо);

наявність вираженого піноутворення, що не дає змоги використовувати їх в аерозолях;

вироблення стійкості у мікроорганізмів при тривалому застосуванні

Препарати на основі похідних гуанідину

малотоксичні

слабка дія на мікобактерії туберкульозу, віруси, гриби;

відсутність дії на спори

Феноли

сильна фунгіцидна, віруліцидна, бактерицидна дія

відсутність дії на спори;

погана розчинність у воді

Надкислоти

широкий спектр антимікробної дії;

належність до дезінфектантів високого рівня;

швидкість дії при низьких концентраціях

корозійна активність;

сильний запах;

подразнювальна дія на слизові оболонки органів дихання та шкіру;

необхідність вживати особливих заходів захисту при виготовленні робочих розчинів з концентрату використання респіраторів типу РУ-60М, РПГ-67 з протигазовим патроном марки В

Луги

бактерицидні та віруліцидні властивості (за високої температури — спороцидна дія)

корозійна активність;

подразнювальна дія на слизові оболонки органів дихання та шкіру

Завантажити таблицю переваг та недоліків різних дезінфікуючих засобів.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся