З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практика

  • 23 листопада 2016
  • 8259

Забезпечити належний рівень дезінфекції і стерилізації стоматологічних інструментів дуже важливо для будь-якого стоматологічного відділення. Утім, з огляду на специфіку роботи терапевтичного, хірургічного, ортопедичного кабінетів та операційних, заходи з дезінфекції в кожному з них мають свої особливості. Читайте про ці нюанси в статті!

Я працюю заступником головного лікаря у потужному лікувально-профілактичному закладі, у якому є відділення стоматологічного профілю. За час роботи ми з колегами переконалися, що гарантією якісної стерилізації, в т. ч. в стоматології, є дезінфікування, ПСО та стерилізація відповідно до вимог МОЗ:

  • правильний вибір виду стерилізації;
  • правильна підготовка матеріалу (обробка й пакування);
  • правильне завантаження стерилізатора, точне проходження протоколу, включаючи контроль кожного завантаження, кожного циклу й кожного пакування, із застосуванням достовірних індикаторів, що відповідають міжнародним стандартам ISO.

Знезараження стоматологічних інструментів у терапевтичному кабінеті

Стоматологічні установки у нас розміщено з урахуванням забезпечення достатнього освітлення і площі на одну установку: 14 кв. м таі від 7 до 10 кв. м на кожну наступну (залежно від марки установки). Перед початком роботи і після закінчення робочої зміни всі поверхні в кабінеті (маніпуляційний стіл, стіл для зберігання стерильних інструментів, зуболікарське крісло, медичні шафи, раковини для миття рук і інструментів, крани, раковин тощо) знезаражують дезінфікуючим розчином. Для цього з дезінфікуючих засобів доцільно обрати препарати, які належать до кисневмісних або поверхнево активних сполук.

Під час роботи після кожного пацієнта знезаражують підголовник, спинку і сидіння крісла зрошують готовим розчином для швидкої дезінфекції.

Є камера для зберігання стерильних інструментів (стерильний стіл накривають на 6 год. — 1 зміна).

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Центральное стерилизационное отделение: оснащение и требования к обустройству"

Стерилізацію стоматологічних інструментів проводять безпосередньо перед завантаженням в камеру для зберігання стерильних інструментів в тих випадках, коли інструменти стерилізуються без упаковки.

Інструменти, стоматологічні набори і т. д., простерилізовані в індивідуальній упаковці (подвійна бязь, папір мішочний, пергамент) зберігаємо у спеціально виділеній шафі.

Скляні ємності для зберігання ватних ролів на маніпуляційному столі стерилізуємо щоденно.

Для кожного пацієнта використовуємо стоматологічний набір, до складу якого входять: зонд, пінцет, зуболікарське дзеркало, гладилка, штопфер, а також бори і необхідні ендодонтичні інструменти. Всі інструменти є стерильними. Стерилізацію проводимо паровим або повітряним методом. Бори і ендодонтичні інструменти стерилізуємо в гласперленових стерилізаторах.

Раніше працювали зважаючи на те, що стерилізація досягається при зануренні цих інструментів на 20 секунд в середовище нагрітих до високої температури дрібних скляних кульок. Проте нещодавно набрав чинності наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров'я» від 11.08.2014 № 552, тож вимоги до проведення дезінфекції, передстерилізаційного очищення та стерилізації довелося переглянути.

При лікуванні хворих з пульпітом і перідонтитом на сьогодні виділяємо ємність з дезрозчином. Інструменти для ендодонтїї зберігаємо в попередньо простерилізованих боксах (чашках Петрі). Повторного використання пульпекстракторів у одного і того хворого не допускаємо.

Одразу після закінчення лікування всі інструменти і матеріали знезаражуємо.

Двічі на день (після першої зміни і в кінці робочого дня) дезінфікуємо відсмоктувальні установки. Дезінфекцію проводимо згідно з інструкцією до установки.

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Диспансеризація: організація заходів, відповідальність та порядок проведення"

Дезінфекція та стерилізація стоматологічних інструментів в хірургічному кабінеті і операційних

Стіни в операційній і стерилізаційній у нас облицьовано до стелі кахельною плиткою. Кабінет забезпечений достатньою кількістю інструментарію для безперервної роботи протягом однієї зміни при одноразовій стерилізації. Маємо, зокрема: не менше 20 лотків з наборами, 15 щипців кожного виду — для видалення зубів верхньої щелепи (байонетні щипці), для видалення зубів нижньої щелепи (клювовидні щипці), 15 дзеркал, а також кюретажні ложки, елеватори, гладілки і інші інструменти.

Суворо стежимо за термінами реалізації стерильного матеріалу і інструментів.

Усі маніпуляції, пов'язані з підготовкою стерильного столу, працівники проводять в стерильних рукавичках, масці, халаті. Предмети із стерильного столу сестра медична бере корнцангом або довгим пінцетом, який разом з ємністю для його зберігання щоденно стерилізується. Під час роботи пінцет для стерильних виробів зберігають в дезрозчині, який замінюють щоденно. Не використані протягом зміни матеріали та інструменти зі столу для зберігання стерильних інструментів направляють на повторну стерилізацію.

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Манипуляционный кабинет: организация работы и оснащение"

(!) Ми не зберігаємо на столі для зберігання стерильних інструментів шприци з набраними ліками.

Хірургічний кабінет забезпечено засобами для обробки рук. Хірургічну обробку проводять перед операцією, вона покликана знищити мікроорганізми, що є на руках хірургів, незалежно від патогенності. Перед хірургічною обробкою хірурги ретельно миють руки і очищають нігті.

Обробку проводимо лише тими антисептиками, що зареєстровані у встановленому порядку в Україні, і згідно з інструкціями. Для знезараження повітря і поверхонь в хірургічних кабінетах використовуємо бактерицидні лампи. Останні зберігаємо в чистоті, адже навіть тонкий шар пилу істотно затримує потік випромінювача. Один раз на тиждень випромінювачі протираємо сухою марлевою серветкою. Бактерицидні лампи включаємо на 30 хвилин перед початком роботи і після закінчення зміни.

Дезінфекція та стерилізація стоматологічних інструментів в ортопедичному кабінеті

Оснащення обладнанням, проведення вологого прибирання приміщень і дезінфекції поверхонь в ортопедичному кабінеті — аналогічне терапевтичній стоматології.

У роботі лікаря-ортопеда, крім індивідуального стоматологічного набору і спеціальних борів для різних видів робіт, використовують стоматологічні диски (алмазні і камінні), фрези, дискотримачі, коронкорізи, коронкознімачі, ложки для зняття відтисків (металічних і пластикових), шпателі ортопедичні, чашки резинові, ножі-шпателі і інші інструменти.

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Колективний договір в лікарні: алгоритм розробки"

Кабінет має достатню кількість коронкознімачів (не менше двох на кожне лікарське крісло) і гачків до них.

Усі інструменти, що використовуються для лікування пацієнта, є стерильними.

(!) Повторне використання пластикових ложок, що не стерилізувались заборонено.

Стакани багаторазового використання знезаражуються і стерилізуються.

В ортопедичному кабінеті дезінфекції підлягають і зубопротезні вироби. Їх дезінфекцію проводимо перед передаванням до зуботехнічної лабораторії та внесенням до порожнини рота. Знезаражені зубопротезні вироби зберігаємо індивідуальній упаковці.

В окремій ємності  знезаражуємо ношені протези, що надходять від хворих на корекцію.

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Підвищення посадових окладів медичних працівників: кого торкнулися позитивні зміни?"

Насамкінець нашої розповіді можемо зробити такі висновки.

1. У цілому дезінфекційні засоби, що застосовують в лікувально-профілактичних та стоматологічних закладах, за призначенням поділяють на 3 основні групи. Тобто вирізняють призначені вони для:

  • дезінфекції та миття виробів медичного призначення;
  • передстерилізаційного очищення, дезінфекції та стерилізації інструментів;
  • антисептичної обробки рук та шкіри.

2. Для дезінфекції, передстерилізаційної обробки і стерилізації виробів медичного призначення, дезінфекції рук використовуються лише ті засоби, які зареєстровані в установленому порядку, та дозволені до використання на території України.

3. Дезінфекційні засоби використовуються для дезінфекції виробів медичного призначення відповідно до методичних вказівок щодо знезараження, у т. ч. установленого режиму для парентеральних гепатитів та ВІЛ-інфекції.

Дезінфекція та стерилізація в стоматології: досвід практикаЧитайте: "Заробітна плата медичних працівників 2017"

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся