Медичні огляди та безпека праці медичних працівників

1252
Працівники лікарні, зокрема, працівники харчоблоків, їдалень, роздавальних пунктів, технічний персонал, як-то прибиральники приміщень, персонал пральні, повинні проходити попередній (до прийняття на роботу) і періодичний профілактичні медичні огляди.

Лікарів, фельдшерів, медичних сестер, акушерок мають забезпечувати засобами індивідуального захисту (рукавички, маски тощо). Усі маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю та іншими біологічними рідинами, варто проводити у гумових рукавичках. Медичних працівників із травмами, ранами на руках, ексудативними ураженнями шкіри рук, які неможливо закрити лейкопластирем або гумовими рукавичками, звільняють на період захворювання від безпосереднього медичного обслуговування хворих і контакту з предметами догляду за ними.

Медичні огляди та безпека праці медичних працівниківЧитайте: "Профілактичні медогляди школярів у дитячій поліклініці"

Персонал закладу охорони здоров’я має постійно стежити за чистотою рук. Кожен медичний працівник повинен володіти методикою правильного оброблення рук відповідно до методичних рекомендацій «Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу», затверджених наказом МОЗ від 21.09.2010 № 798.

Для надання термінової медичної допомоги медичним працівникам та технічному персоналу кожний підрозділ лікувально-профілактичного закладу укомплектовують аптечкою.

Ємкості (будь-які) з кров’ю, іншими біологічними рідинами (без винятків), біоматеріалами одразу на місці взяття щільно закривають гумовими або пластмасовими корками. Для забезпечення знезараження при випадковому витіканні рідини кров та інші біоматеріали транспортують у штативах, покладених у контейнери, бікси або пенали, на дно яких укладають чотиришарову суху серветку. Контейнери після розвантаження обробляють дезрозчинами. Оптимальною є доставка у сумках-холодильниках.

Не допускається транспортування проб крові та інших біоматеріалів у картонних коробках, дерев’яних ящиках, поліетиленових пакетах. Заборонено вкладати бланки направлень або іншої документації до контейнерів чи біксів.

Також важливе значення для запобігання виникненню лікарняної інфекції має особиста гігієна медичних працівників.

Окрім контролю за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог до приміщень та правил особистої гігієни, важливо також враховувати такі аспекти:

 • своєчасне виявлення та санація носіїв патогенного стафілококу (щоправда, лабораторне обстеження двічі на рік згідно з наказом МОЗ від 23.07.2002 № 280 передбачене для персоналу пологових будинків (відділень), відділень патології новонароджених, недоношених, працівників дитячих молочних кухонь, а для персоналу лікарень загального профілю — лише під час проходження попереднього медогляду, однак працівникам інших відділень та закладів не варто легковажити цим обов’язком, особливо у випадку виникнення внутрішньолікарняної інфекції). Так, не завжди належно проводять прибирання палат, приміщень, оброблення рук медичного персоналу. Крім того, може не проводиться систематичний бактеріологічний контроль, трапляються й випадки порушення правил стерилізації інструментів та матеріалу тощо;
 • контроль за новоприбулими стаціонарними хворими щодо виявлення в них педикульозу, корости, гепатиту, інших інфекційних захворювань, гнійно-септичних уражень для своєчасного ізолювання (у разі виявлення таких інфекцій). У хворих оглядають шкірні покриви, зів і вимірюють температуру. Дерев’яні шпателі після використання знищують, а металеві — знезаражують. Термометри повністю поміщають у посудину з дезінфекційним розчином. Хворих оглядають на кушетці, накритій клейонкою; після прийому кожного пацієнта клейонку обов’язково дезінфікують. У разі виявлення в особи педикульозу її направляють до ізолятора та проводять протипедикульозне оброблення;
 •  профілактика зараження ВІЛ-інфекцією та дотримання протиепідемічного режиму (медичні працівники зобов’язані бути обережними під час проведення маніпуляцій із ріжучим та колючим інструментом). Для запобігання пораненням після використання шприців голки з них не знімають до дезінфікування. Перед занурюванням шприца з голкою в дезрозчин виймають тільки поршень. Будь-яке ушкодження шкіри, слизових оболонок медперсоналу, забруднення їх біоматеріалом пацієнтів під час надання медичної допомоги кваліфікують як можливий контакт із матеріалом, який містить ВІЛ. Кожен такий випадок реєструють у спеціальному журналі;
 • достатня професійна підготовка медперсоналу та інші.

Медичні огляди та безпека праці медичних працівниківЧитайте: "Як задокументувати відмову пацієнта від медичного втручання"

Працівники лікарні, в т. ч. працівники харчоблоків, їдалень, роздавальних пунктів, технічний персонал, зокрема, прибиральники приміщень, персонал пральні повинні проходити попередній (до прийняття на роботу) і періодичний профілактичні медичні огляди відповідно до вимог постанови КМУ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок» від 23.05.2001 № 559 в обсягах необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, визначених наказом МОЗ від 23.07.2002 № 280.

Медичний персонал лікувального закладу, який працює зі шкідливими хімічними речовинами або зазнає впливу несприятливих виробничих чинників, має проходити необхідні медичні обстеження відповідно до наказу МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Деякі категорії медичних працівників лікарні підлягають страхуванню на випадок професійного зараження ВІЛ-інфекцією, гепатитом. Добровільному страхуванню підлягає персонал ядерних установок, джерел іонізуючого випромінювання — від ризику негативного впливу іонізуючого випромінювання на їхнє здоров’я.

Забезпечення належного рівня санітарно-протиепідемічного режиму в закладі охорони здоров’я дасть змогу не тільки зменшити ризик виникнення інфекції та випадкового зараження пацієнтів і працівників, а й створити належні умови для надання послуг.

Медичні огляди та безпека праці медичних працівниківЧитайте: "Медична сертифікація авіаційного персоналу"

Сприятлива робоча атмосфера підвищує задоволеність медичних працівників якістю власної роботи, продуктивність їхньої праці та в цілому дає змогу створити приємну обстановку для медичного обслуговування. Це, своєю чергою, пришвидшує одужання пацієнтів та спонукає їх звертатися за відповідними послугами, що в умовах реформування (та концепції фінансування лікувальних закладів за принципом «гроші ідуть за хворим») теж досить важливо.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

  Освітні заходи

  Школа

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  Книжкова полиця

  «Новий номер УЗОЗ»

  Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

  для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

  Читати книгу

  Спробуйте безплатно

  Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.


  Розсилка  © Медична справа, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

  Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

  Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


   

  
  • Ми в соцмережах

  Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

  Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

  • Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

  • Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

  Скачуйте безплатно
  розміщуйте на інфостендах медичного закладу

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  57 секунд на реєстрацію
  І Ви отримаєте доступ до:
  форм та зразків
  фахових статей
  найсвіжіших новин галузі
  нормативних документів

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль