Правила виписування рецептів на лікарські засоби: запитання та відповіді

2315
Правила виписування рецептів на лікарські засоби, що затверджені наказом МОЗ від 19.07.2005 № 360, містять багато важливих нюансів, про які не завжди можна згадати, виписуючи рецепт пацієнтові. Ми підготували докладну інформацію-нагадування про те, які печатки, підписи та бланки коли застосовуються.

Наказом МОЗ від 19.07.2005 № 360 затверджено «Правила виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення». Нагадаємо основні аспекти того, як робити це правильно та з огляду на рекомендації МОЗ. 

Хто має право виписувати рецепти на лікарські засоби?

  • В будь-якому мед. закладі рецепти виписує лікар відповідно до його посади та тих видів медичної практики, на проведення яких у нього є ліцензія.
  • Виписування пільгових рецептів або рецептів на ліки, які надаються пацієнтові безкоштовно, має право здійснювати лише лікар мед. закладу державної чи  комунальної форми власності. 
  • Нарешті, в контексті очікуваної програми «Доступні ліки»  варто зауважити, що виписувати рецепти на лікарські препарати, вартість яких відшкодовуватиметься за кошти держави, можуть лікарі мед. закладів будь-якої форми власності. 

Що робити, якщо рецепт виписаний  неправильно? 

У такому разі керівник мед. закладу має подбати про те, щоб якнайшвидше був виписаний новий рецепт, який повністю відповідає Правилам. Варто зазначити, що саме на керівників мед. закладу лягає відповідальність за виписування рецептів без порушень Правил.

Чи може фельдшер виписувати рецепти?  

Якщо фельдшер  надає медичну допомогу пацієнтам з хронічними захворюваннями, він може виписувати рецепти ліків,  призначені хворому лікуючим лікарем. При цьому на рецепті  він повинен підписатися, поставити печатку та вказати посаду. 

На які ліки потрібно виписувати рецепт? 

Це ліки, які:

  • надаються пацієнтам безкоштовно чи на основі пільг
  • готуються в аптеці безпосередньо для хворого
  • є рецептурними

Який термін дії рецепта?

Рецепти на бланках Ф-1 недійсні вже через місяць після виписування. А от зважаючи на  спеціалізовану специфіку, рецепти наркотичних (психотропних) препаратів на бланках ф-3 перестають бути дійсними уже через втричі коротший термін – 10 днів. 

Бланки для виписування рецептів на ліки:  зберігання та знищення

Як зберігати рецептурні бланки? 

Відповідно до інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків, затвердженого наказом МОЗ від 19.07.2005 №360, бланки ф-1 надаються мед. закладові в кількості, яка знадобиться йому протягом місяця. Чисті бланки зберігаються у замкнених шафах.

Бланки ф-3  повинні зберігатися в сейфі , а інформацію про видане потрібно вносити у відповідний журнал обліку, який підписує керівник.

Докладно про заповнювання рецептурних бланків - Особливості заповнення форми рецептурного бланка

Як відбувається знищення рецептурних бланків?

Бланки ф-1 спалюють за присутності призначеної керівником мед. закладу комісії, коли стікає термін їх зберігання. Щоб зафіксувати факт знищення бланків, складають акт знищення, який затверджує керівник закладу.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Читайте безплатний презентаційний номер е-журналу «Управління закладом охорони здоров’я». Ознайомтеся із функціоналом і сервісами. Оцініть переваги е-журналу в дії!

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «ЗБІРНИК посадових інструкцій лікарів та керівників ЛПЗ»

для передплатників е-журналу «Управління закладом охорони здоров'я»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію:
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль