З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Хірургічна та гігієнічна обробка рук: докладно про проведення процедур

 • 6 березня 2017
 • 10222

Гігієна рук – обов’язкова умова уникнення інфекційних захворювань для кожної людини, незалежно від її сфери діяльності. Проте в медицині гігієнічна та хірургічна обробка рук персоналу має життєво важливе значення. Докладно розглянемо рекомендації МОЗ щодо цього.

Методичні рекомендації "Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу", затверджені наказом МОЗ, чітко регламентують порядок проведення хірургічної та гігієнічної обробки рук в закладах охорони здоров'я. 

Читайте докладніше, як знезаразити руки медичного працівника.

Хірургічна обробка рук

Хірургічну обробку рук застосовують перед здійсненням хірургічного втручання для того, щоб захистити рану хворого від потрапляння зовнішніх інфекцій і не допустити передачу інфекції  від хворого до інших пацієнтів чи медпрацівників. 

Згідно з методичними рекомендаціями МОЗ,  хірургічна обробка рук медичного персоналу до та після проведення операції повинна складатися з таких етапів: миття рук милом, хірургічна обробка з використанням антисептика, одягнення рукавичок. Після проведення хірургічного втручання проводять антисептичну обробку рук та наносять засоби для догляду за шкірою. 

Вимоги до миття рук перед хірургічною обробкою:

 • Рекомендовано використовувати рідке мило з нейтральним рівнем PH. З гігієнічних міркувань тверде мило використовувати заборонено
 • Під час миття рук потрібно подбати про очищення шкіри під нігтями та нігтьовими валиками, оскільки саме там часто скупчується бруд. Для цього використовують одноразові палички або продезінфіковані щітки.
 • Для збереження природної захисної оболонки шкіри рук не рекомендовано використовувати гарячу воду. Це може викликати надмірне знежирення шкіри та зниження її захисних властивостей
 • Процедура миття рук повинна тривати не менше однієї хвилини
 • Руки витирають одноразовими паперовими рушниками. Щоб не забруднити руки знову, кран закручують через серветку, не торкаючись шкірою до інших предметів

Хірургічна та гігієнічна обробка рук: докладно про проведення процедур Читайте про "Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медицині"

Методика хірургічної обробки рук (та обробка рук хірурга):

1.    В якості антисептиків використовуються засоби на основі спирту. Спочатку ними оброблюють суху шкіру рук від кінчиків пальців до ліктьових згинів. Кількість доз, які наносяться на шкіру, не регламентується, головна умова – підтримування шкіри вологою від антисептика. Антисептик втирають в декілька етапів, на останньому з яких його не витирають, а дозволяють висохнути повністю.

!Важливо: особливо складні ділянки рук для очищення – це зони між пальцями, нігті і кінчики пальців. Саме тому їх потрібно обробляти особливо ретельно. 

2. Хірургічні гумові рукавички одягають одразу після висихання антисептичного засобу. 

Після операції: 

1.    Руки миють після знімання рукавичок
2.    Якщо виділення хворого потрапили на шкіру, їх витирають тампоном і тільки після цього миють руки, витираючи одноразовими паперовими рушниками
3.    Вимиті руки витирають антисептиком у два етапи, кожного разу масажуючи вологі від засобу руки по півхвилини.

Важливо пам’ятати про те, що після  хірургічної обробки рук забороняється  використовувати повторно рукавички, користуватися рушниками з тканини. Також вкрай небажано використовувати засоби, що подразнюють шкіру рук медичного персоналу. 

Хірургічна та гігієнічна обробка рук: докладно про проведення процедур  Читайте про "Бактерицидні лампи та їх застосування у медичних закладах"

Хірургічне миття рук

Після того, як руки помили водою з рідким милом, їх висушують одноразовим паперовим рушником.  Залежно від того, що вказано в інструкції  з використання антисептичного засобу, руки  попередньо змочують  водою або залишають сухими і уже антисептичний засіб розмочують водою. Масажувати руки під час обробки антисептиком потрібно стільки часу, скільки вказано в інструкції з його застосування. Після змивання засобу теплою водою руки витирають рушником до повного висихання шкіри. Після цього можна надягнути рукавички.

!Важливо: Руки під час обробки чи миття  треба тримати пальцями вгору, а під час змивання засобу водою важливо не пропустити  залишків мила  чи антисептика на шкірі.

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Гігієнічна обробка рук

Гігієнічна обробка рук повинна проводитися мед. працівниками на початку і в кінці робочого дня і включає:

•    механічне миття рук з милом 
•    втирання антисептика на основі спирту.

Гігієнічна обробка рук протягом дня  в закладах охорони здоров’я  проводиться:

 • перед входом в приміщення, де вживання протиінфекційних заходів в є вкрай важливим: передопераційна, стерилізаційні кімнати, реанімація тощо
 • перед та після проведення  медичних процедур: встановлення катетерів, ін’єкцій
 • перед та після контактування з хворим та при роботі з інфікованими ділянками тіла пацієнта
 • робота з медичними розчинами
 • перед роботою зі стерильними інструментами
 • перед одяганням та після знімання  рукавичок
 • після контакту з медичним обладнанням чи предметами, якими користуються інфекційні хворі.

!Важливо: Згідно з методичними рекомендаціями МОЗ, заклад охорони здоров’я може розробити власні показання для гігієнічної обробки та миття рук медичних працівників, адже викладений перелік не є вичерпним. Також працівник може застосовувати гігієнічну обробку рук, коли відчуває в цьому потребу. 

Гігієнічна та хірургічна обробка рук повинна бути комфортною процедурою для працівників. Саме тому потрібно подбати про необхідне для їх проведення якісне приладдя: рушники, смітники, дозуючі пристрої, антисептики, які не подразнюють шкіру, тощо. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся