З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Передстерилізаційна обробка: проводимо згідно з рекомендаціями МОЗ

 • 10 березня 2017
 • 21994

Як проводити передстерилізаційну обробку інструментів згідно з оновленими в 2016 році нормами МОЗ? Які методи коли застосовувати? Читайте у статті!

Правила проведення передстерилізаційної обробки інструментів затверджені наказом МОЗ  "Про затвердження Державних санітарних норм та правил "Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров'я" від 11.08.2014 № 552.

Передстерилізаційна обробка — очищення медичних інструментів чи інших виробів від органічних забруднень, лікарських засобів для підготовки до наступного етапу стерилізації.

Передстерилізаційна обробка: проводимо згідно з рекомендаціями МОЗЧитайте: "Контроль якості стерилізації відповідно до вимог МОЗ"

Коли проводиться передстерилізаційна обробка  шприців та інших медичних виробів?

ПСО проводять після дезінфекції медичних виробів перед проведенням подальшої стерилізації. Ця процедура може здійснюватися одночасно з дезінфекцією, якщо на інструменти не потрапили біологічні рідини пацієнта. Але у цьому випадку засіб, який використовують для миття виробів, повинен мати дезінфікуючі  властивості.

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.

Процедуру ПСО проводять у централізованому стерилізаційному відділенні закладу.

Згідно з чинними санітарними нормами передстерилізаційна обробка інструментів ручним способом може проводитися із застосуванням кипятіння та шляхом замочування у мийному розчині. Э важливі правила вибору засобу для дезінфекції.

Передстерилізаційна обробка : проводимо згідно з рекомендаціями МОЗ  Читайте докладно про "Сучасні дезінфікуючі засоби та їх застосування в медицині"

Етапи проведення передстерилізаційної  обробки інструментів із застосуванням кип’ятіння:

 1. Кип’ятіння  відбувається за температури 99±1 °C протягом 15 хвилин із застосуванням 2%-го розчину натрію двовуглекислого;
 2. Після цього медичні вироби ополіскують проточною водою двічі. Першого разу додатково застосовують йорж, серветки, марлеві тампони. Друге ополіскування питною водою проводиться для змивання мийних засобів. Температура води може бути будь-якою;
 3. Після ополіскування питною водою проводять завершальне ополіскування дистильованою;
 4. Процедуру ПСО завершує висушування медичних виробів під потоком гарячого повітря у сухожаровій шафі.

Етапи проведення передстерилізаційної обробки шляхом замочування

 1. Медичні вироби залишають повністю зануреними у воду з розчиненим у ній дезінфекційним засобом. Концентрацію, тривалість замочування та температуру води  визначає вид дезінфекційного препарату;
 2. Після цього  вироби занурюють у воду з розчиненим у ній перекисом водню та мийним засобом на 15 хвилин. Температура води має бути 50 °C;
 3. Після замочування у розчинах вироби проходять очищення у розчинах з натрієм двовуглекислим та католітами. Температура робочого розчину не повинна бути нижчою 18 °C;
 4. Після обробки інструментів католітами вироби обполіскують та сушать так само як і за кип’ятіння:  миття в розчині для попереднього замочування із застосуванням йоржа і т.п., повторне обполіскування проточною питною воді, замочування в дистильованій воді;
 5. Останній крок ПСО – сушіння повітрям, температура якого сягає 85 °C.

Передстерилізаційна обробка : проводимо згідно з рекомендаціями МОЗ  Читайте про "Класифікацію медичних відходів"

Обладнання для проведення ПСО:

 • Ємності, які щільно накриваються кришками-фіксаторами
 • Текстильні серветки, матеріал яких не має ворсу
 • Щітки з пластику, що легко миються
 • Пістолет зі стиснутим повітрям

!Важливо: Якщо ступінь забруднення інструментів дуже високий, робочі розчини для обполіскування потрібно міняти  після кожного використання.

Механізоване передстерилізаційне очищення проводиться на ультразвуковому обладнанні із застосуванням  засобів для дезінфекції. Робота з  таким обладнанням, а також вибір мийних засобів, визначення температури тощо, має проводитися  тільки відповідно до інструкції з використання.

Передстерилізаційна обробка : проводимо згідно з рекомендаціями МОЗ Читайте про "Бактерицидні лампи та їх застосування у медичних закладах"

Контроль якості передстерилізаційної обробки

Для того, щоб визначити, чи є сліди крові на інструментах, проводять азопірамову пробу. Щоб визначити якість ополіскування, а саме, чи залишився миючий розчин для передстерилізаційної обробки на предметах, роблять фенолфталеїнову пробу. Способи приготування цих двох розчинів докладно описані в Додатку 4 Наказу.

Правила проведення контролю якості ПСО: 

 • Перевіряти якість передстерилізаційної обробки медичних виробів потрібно кожного дня
 • На перевірку беруть 1% одиниць (але не менше трьох) з найменувань інструментів чи інших виробів, які оброблялися одночасно 
 • Територіальні органи можуть здійснювати перевірку якості передстерилізаційної обробки інструментів у закладах охорони здоров’я
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся