З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Утилізація та знищення лікарських засобів - загальні правила та форми

 • 23 березня 2017
 • 2449

Щоб попередити негативні наслідки впливу неякісних лікарських засобів на здоров’я людини та навколишнє середовище, важливо подбати про правильність утилізації та знищення таких ЛЗ. Ознайомтеся з загальними правилами та завантажте бланки форм, які при цьому потрібно заповнювати.

Правила утилізації та поводження  з лікарськими засобами, які не можна використовувати, затверджені Наказом МОЗ «Про затвердження Правил утилізації та знищення лікарських засобів» від  24.04.2015 № 242.

Виконувати їх зобов’язані  всі заклади, які мають справу з лікарськими засобами: їх обігом чи знищенням. Отже,  якщо у закладі виявлені лікарські засоби, які не можна використовувати, то такі ЛЗ мають бути вилучені. Дані про кількість препаратів, дату вилучення вносять у відповідний Акт.

Інформація, яку вказують в Акті про знищення:

 • Назва ЛЗ
 • Лікарська форма
 • Виробник
 • Країна виробництва
 • Номер серії
 • Кількість
 • Причина

Утилізація та знищення лікарських засобів - загальні правила та форми Читайте: "Медична документація кабінету інфекційних захворювань: форми та інструкції"

Ліки, у яких закінчився термін придатності, мають бути вилучені першочергово. І при цьому вживання будь-яких заходів для продовження їх терміну придатності є неприпустимим. Так само, якщо препарати були визнані неякісними, то їх одразу вилучають з обігу без переробок і спроб привести у відповідність до методів контролю якості. Щоправда, якщо вимогам не відповідає упаковка лікарського засобу чи спосіб маркування, то їх просто перепаковують чи наносять нове правильне маркування.

Утилізація та знищення лікарських засобів - загальні правила та форми 

Завантажте бланки форм,  які заповнюють в процесі утилізації та знищення ЛЗ, які не підлягають використанню

Неякісні лікарські засоби вважають відходами, а тому потрібно:

 • Передати неякісні ЛЗ безпосередньо установам, які мають ліцензію на роботу з небезпечними відходами для знищення чи знешкодження
 • Передати через постачальника, якщо про це йдеться у відповідному договорі

Після того, як лікарські засоби були передані для знищення, заклад повинен повідомити  про це органи державного контролю. Для цього заповнюють електронну чи паперову  Форму надання інформації про лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню, передані для знешкодження.

Утилізація та знищення лікарських засобів - загальні правила та формиЧитайте: "Форма № 20 «Звіт лікувально-профілактичного закладу»: загальна характеристика документа"

В свою чергу, заклади, які утилізують, знищують чи знешкоджують ЛЗ, повинні кожні три місяці надсилати звіт про обсяги та методи утилізації або знешкодження лікарських засобів у державний орган, який ліцензував діяльність цього закладу.  Цей звіт також можна подавати і на паперових бланках, і в електронному вигляді.

Як бути, якщо ЛЗ, які не можна використовувати, надані в якості гуманітарної допомоги?

Прядок дій встановлений «Порядком вивезення за межі України знищення неякісних та непридатних до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги», затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2000 року № 728.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся