З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Які медичні рукавички обрати для роботи?

  • 28 квітня 2017
  • 933

Читайте, які медичні рукавички найкраще застосовувати для звичайного прибирання, а які - для проведення хірургічних операцій. А також дізнайтеся, які рукавички підійдуть, якщо у працівника алергія на латекс, і в чому переваги нітрилового матеріалу.

Шляхів і чинників передачі збудників внутрішньолікарняної інфекції  чимало. Так, значний відсоток інфекцій передається через предмети догляду за пацієнтами і руки медичного персоналу.

При постійному зростанні кількості нозокоміальних інфекцій у всьому світі теза Ігнаца Філіпа Земмельвайса «Необхідність в антисептиці рук буде зберігатися завжди» залишається актуальною вже понад 160 років. Відкриття Земмельвайса про передачу мікроорганізмів пацієнтам через руки медперсоналу лікувальних установ і виникнення внаслідок цього інфекційних ускладнень науково визнане.

Більшість нозокоміальних інфекцій поширюється через руки. Причиною цього є:

  • недотримання правил гігієнічної обробки рук персоналом;
  • недостатня ефективність використовуваних для гігієни рук препаратів;
  • вторинне зараження рук при контакті з поверхнями.

Для пацієнтів відділень інтенсивної терапії та інших відділень є високий ризик інфікування під час контактів з апаратурою для інтенсивного догляду. Адже при прямому одноразовому контакті з поверхнею меблів, апаратури тощо стикається від 4 до 16% поверхні рук медичного персоналу. А вже після 12 контактів площа взаємодії поверхні рук медиків з іншими поверхнями сягає 40%. При цьому внаслідок контактів з руками персоналу в пошкодженій ділянці тіла пацієнта може виникати контамінація, в тому числі мікроорганізмами, резистентними до антибіотиків.

Які медичні рукавички обрати для роботи?Читайте: "Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій"

Передача мікроорганізмів через руки залежить від різних чинників: виду мікроорганізмів, їх кількості, здатності виживати на руках, вологості шкіри тощо. Сумарна кількість мікроорганізмів на руках медичного персоналу залежить від часу роботи і підпорядковується лінійному закону*, а на руках без рукавичок — збільшується в середньому на 16 мікроорганізмів за хвилину.

Медичні захисні рукавички належать до високоякісної медичної продукції. Саме долі міліметра (0,17-0,25 мм) товщини рукавичок є вирішальним барʼєром між лікарем і пацієнтом, здоровʼям і хворобою, а можливо, навіть життям і смертю.

Різним матеріалам  своє застосування

Дослідження матеріалів, альтернативних природному латексу, пришвидшило появу на ринку все нових видів гумових рукавичок.

Натуральний каучук, отриманий з натурального молочного соку каучукового дерева Hevea brasilitsis, використовують як основу при виробництві латексних рукавичок. Широке застосування латексних рукавичок пояснюється відмінними споживчими властивостями, хорошим обляганням, міцністю на розрив і прийнятною вартістю рукавичок.

Які медичні рукавички обрати для роботи?Читайте: "Санітарно-протиепідемічні заходи в закладах первинної медичної допомоги – загальні правила"

Для полегшення зняття рукавичок з форм, на яких їх виробляють, а потім натягування і зняття з рук, у 80-ті роки ХХ століття латексні рукавички регулярно «припудрювали» зсередини. Згодом встановили, що протеїн, який є в латексі, і присипка рукавичок є алергічними чинниками. Після цього відкриття у багатьох закладах охорони здоровʼя почали використовувати рукавички без присипки.

Поряд з натуральним латексом все більше продукції із синтетичного латексу і сополімерів. З латексу, як і раніше, випускають рукавички з високими експлуатаційними характеристиками і з відмінною стійкістю до кислот, основ, сольових розчинів. До розчинників і мастил латексні рукавички, навпаки, малостійкі. При ультрафіолетовому опроміненні і впливі озону в латексі можуть відбуватися окислювальні процеси, що призводять до змін характеристики матеріалу.

З ПВХ можна отримувати дуже дешеві рукавички, проте їх застосування як медичних захисних рукавичок обмежене. Причиною цього є недостатня міцність на розрив.

ПВХ-рукавички придатні для простої роботи по догляду за пацієнтами, при користуванні дезінфекційними та мийними речовинами, а також при роботі на кухні. Недостатнє поглинання вологи ПВХ при тривалому носінні рукавичок більше однієї години призводить до підвищеного потовиділення, а при чутливій шкірі — до первинної мацерації (зміни шкіри, зумовлені дією вологи).

При полімеризації етилену з метакрилатом утворюється поліетилен. ПЕ-рукавички мають дуже низьку вартість і, на відміну від ПВХ-рукавичок, не подразнюють шкіру. Вони не пропускають звичайні розчинники, проте до зʼєднань галогенів, аліфатичних і ароматичних вуглеводнів, навпаки, дуже чутливі.

Як і при використанні ПВХ-рукавичок, під ПЕ-рукавичками при тривалому їх носінні може відбуватися небажане утворення поту.

Так як ПЕ-рукавички отримують шляхом зварювання двох ПЕ-плівок, у них є зварювальний шов. Саме в ділянці цього зварювального шва часто ще при надяганні рукавичок відбуваються розриви, тому ПЕ-рукавички непридатні для клінічної діяльності, що вимагає підвищених механічних навантажень. Їх можна успішно використовувати при догляді за пацієнтами, а також при прибиранні і роботі на кухні.

 Нітрилові рукавички зроблені переважно без присипок і є високоякісною альтернативою латексним рукавичкам. Їх особливо рекомендують застосовувати медичному персоналу з ознаками алергії на латекс.

Які медичні рукавички обрати для роботи?Читайте:  "Дезінфекція: види та методи проведення"

З нітрилу роблять рукавички з високою точністю облягання руки, що сприяє комфортному стану рук і високій міцності до розриву.

Однак нітрилові рукавички при виробництві відрізняються за допоміжними домішками (прискорювачами). Нині спектр застосування нітрилових рукавичок істотно розширився. Сьогодні виробляють такі рукавички з нітрилу:

  • хірургічні рукавички;
  • нестерильні рукавички для обстежень;
  • рукавички для багаторазового використання для прибирання та роботи на кухні. Ці рукавички є надзвичайно стійкими до безлічі хімічних речовин.

 Для виробництва рукавичок замість натурального латексу все частіше застосовують неопрен. Рукавички з неопрену отримують з точним обляганням руки і вони стійкі до хімічних речовин. Нині їх застосовують переважно в хірургії, а також багаторазово при роботі з хімікатами.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся