З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестри

 • 4 травня 2017
 • 183

Для успішного контролю за перебігом лікування медичній сестрі необхідно знати основні принципи проведення ВААРТ, групи антиретровірусних препаратів, побічні ефекти лікування та способи їх подолання, а також володіти навичками контролю за дотриманням режиму лікування.

Антриретровірусна терапія (далі - АРТ) рекомендована всім ВІЛ-інфікованим пацієнтам з кількістю CD4 Т-лімфоцитів менше 500 клітин/мкл. Незалежно від кількості CD4 Т-лімфоцитів АРТ, зокрема, призначають:

 • вагітним;
 • пацієнтам з клінічною стадією IV, III ВІЛ-інфекції, включаючи туберкульоз, гепатит B/ВІЛ, гепатит С/ВІЛ, ВІЛ-нефропатію, важкі неврологічні та/або нейрокогнітивні розлади, ВІЛ-асоційовану онкопатологію;
 • ВІЛ-інфікованим з високим ризиком передачі ВІЛ внаслідок перебування у серодискордантній парі.

Особам віком старше 50 років при високій концентрації ВІЛ у сироватці крові понад 100 000 копій РНК/мкл за наявності важких хронічних захворювань (ішемічна хвороба серця, високий тиск тощо) рекомендовано починати АРТ навіть за кількості CD4 Т-лімфоцитів більше 500 клітин/мкл.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестриЧитайте: "Санэпидрежим в ЛПУ: приказы, требования к помещениям"

Відтоді, як з’явився перший препарат для лікування ВІЛ, минуло близько 30 років. На щастя, вимоги до терапії за цей час істотно змінилися: якщо раніше вона була потрібна для того, щоб врятувати життя пацієнта, то нині — продовжити життя наскільки можливо і максимально зберегти його якість.

На сьогодні схвалено та ліцензовано 25 антиретровірусних препаратів, які належать до таких груп:

 • нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази (НІЗТ);
 • ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази (ННІЗТ);
 • інгібітори протеази (ІП);
 • інгібітори інтеграли (ІІ);
 • інгібітори фузії — антагоністи CCR5 — ко-рецептора (ІФ).

Стандартна схема антиретровірусної терапії першого ряду у тих пацієнтів, що не отримували лікування, обов’язково трикомпонентна. Вона включає два препарати групи НІЗТ у поєднанні з третім препаратом — групи ННІЗТ або «посиленим» ІП.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестриЧитайте: "Мікробіологічний моніторинг епідемічно значимих об’єктів"

Принципи проведення антиретровірусної терапії (ВААРТ)

 Основними принципами проведення ВААРТ є:

 • лікування безперервне, довічне;
 • одночасне призначення трьох препаратів;
 • суворе дотримання часу прийому (як правило, двічі на добу);
 • суворе дотримання дозування препарату;
 • суворий лабораторний контроль за проведенням лікування раз на 3–6 місяців.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестриЧитайте: "ВІЛ-інфіковані пацієнти: особливості медичного догляду"

Основні групи антиретровірусних препаратів (з аналогами назв деяких з них залежно від країни-виробника) наведено у Додатку 1.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестри

Завантажте перелік основних антиретровірусних препаратів, що застосовують під час ВААРТ


Побічні ефекти антиретровірусної терапії

Основні побічні ефекти ВААРТ можна розподілити на дві групи — короткотривалі та довготривалі — такі, що потребують медикаментозного корегування чи навіть відміни (заміни) препарату. Найчастіші побічні ефекти залежно від препарату наведено у Додатку 2.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестри

Завантажте зручну таблицю з переліком побічної дії препаратів, що застосовуються під час високоактивної антиретровірусної профілактики.

Короткотривалі ефекти, як правило, виникають у період адаптації до лікування у перші 2–3 тижні, минають самостійно, не потребують медикаментозного корегування та відміни терапії (нудота, діарея без втрати ваги, запаморочення, порушення сну, зміна смаку, головний біль).

Хоча на різних стадіях лікування основні вимоги до терапії однакові (ефективність, безпека, зручність застосування), на кожному етапі лікування на перший план виходять різні властивості препаратів. Так, для пацієнтів на ранніх етапах перебігу захворювання важливіші зручність та безпека застосування, а на більш пізніх — ефективність, у тому числі проти резистентних форм вірусу (ВІЛ легко набуває стійкості до антиретровірусних препаратів).

Якби існував препарат, який поєднує усі вказані властивості, вдалося б досягти високої ефективності та прихильності до лікування в усіх без винятку пацієнтів. Однак різні класи препаратів мають свої переваги і недоліки. Наприклад, група ННІЗТ займає провідне місце у схемах лікування пацієнтів завдяки високій ефективності та сприятливому профілю безпеки при довгостроковому застосуванні. Але основними причинами, через які припиняють вживати ці препарати, є швидкий розвиток перехресної резистентності та побічні дії з боку ЦНС і печінки.

Для того, щоб досягти успіху в подоланні епідемії, важливо розробити і впровадити препарати з високим профілем генетичної стійкості до резистентності та з мінімальною кількістю несприятливих явищ у тривалій перспективі.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестриЧитайте: "Документи для атестації лікарів"

До довготривалих побічних ефектів антиреровірусної терапії належать: 

 • реакція гіперчутливості (висипання, лихоманка, набряк, затруднення дихання, тяжкі алергічні синдроми);
 • гепатотоксичність (збільшення печінки, зміна біохімічних показників крові, жовтуха);
 • панкреатит (біль у лівому підребер’ї з іррадіацією в спину);
 • лактацидоз (нудота, пронос, біль у животі, міалгія, серцево-судинна недостатність);
 • гіперглікемія (підвищення рівня цукру у крові);
 • ліподистрофія, перерозподіл жирових відкладень (втрата жирової тканини на обличчі та стегнах, збільшення жирових відкладень на животі, у ділянці шиї);
 • полінейропатія (неврологічні порушення);
 • анемія, нейтропенія (зміни в загальному аналізі крові, зниження рівня гемоглобіну тощо).

Навички контролю за дотриманням режиму лікування

Будь-яка людина, яка змушена приймати препарати до кінця життя, періодично відчуває втому від лікування, відчай та безвихідь, тому особливо потребує догляду та підтримки. Це сприятиме продовженню лікування, дотриманню його правил і збереженню якості повноцінного життя.

Високоактивна антиретровірусна терапія: роль медсестриЧитайте: "Спілкування з пацієнтами на основі емпатії"

Дотримання графіку прийому та дозування призначених препаратів є важливою умовою успішності антиретровірусної терапії та називається прихильністю до лікування. Аби перевірити, чи дотримується плану лікування ВІЛ-позитивний пацієнт, медична сестра має розпитати у нього про те:

 • чи знає пацієнт назви препаратів, які приймає, та мету їх приймання;
 • чи знає прописане дозування та в який час протягом доби слід приймати препарати (зазвичай препарати приймають двічі на добу з інтервалом 12 годин або раз на добу рівно через 24 години);
 • чи виконує рекомендації щодо харчування у зв’язку з прийомом ВААРТ (не рекомендують вживати настоянки з травою звіробою, грейпфрутовий сік, часник; препарат «Ефавіренц» не можна приймати з жирною їжею; прийом «Алувіа» бажано поєднувати з прийомом їжі);
 • як зберігають препарати (наприклад, сиропи в спеку слід зберігати у холодильнику тощо).

Пацієнт отримує препарати у лікаря раз на три місяці. Якщо підрахувати залишки препарату, то стане зрозуміло, чи були пропуски прийому.

Отже, сьогодні антиретровірусна терапія — це найважливіший профілактичний захід ВІЛ-інфікування, ВІЛ-асоційованої патології, пост- та доконтактної профілактики, вертикальної профілактики. Поява АРТ внесла оптимізм у погляд на ВІЛ-інфекцію не тільки на індивідуальному, а й на популяційному рівнях. В усьому світі кількість смертей, пов’язаних зі СНІДом, почала зменшуватись завдяки розширенню доступу до АРТ і стабільному зменшенню нових випадків інфікування ВІЛ. Профілактичний потенціал ан може бути реалізований при виявленні не менше 90% інфікованих, тотальній диспансеризації, повному охопленні лікуванням, утриманні на лікуванні, досягненні високої ефективності лікування.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся