З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Порядок проведення профілактичних щеплень

 • 22 травня 2017
 • 1925

Згідно із законодавством, організація діяльності з проведення профілактичних щеплень покладається на керівника медичного закладу. Керівник призначає відповідальних осіб та визначає їхні функціональні обов’язки. Читайте, про порядок проведення щеплень, щоб правильно організувати такі заходи у вашому медичному закладі.

Для вакцинації мають створюватися постійно діючі або тимчасові кабінети щеплень. Такі кабінети можуть бути розташовані у дошкільних навчальних закладах, загальноосвітніх школах, середніх навчальних закладах, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у медпунктах підприємств.

Порядок проведення профілактичних щепленьЧитайте: "Диспансеризація: організація заходів, відповідальність та порядок проведення"

Порядок проведення профілактичних щеплень в Україні

Закон України стосовно проведення населенню профілактичних щеплень включає в себе Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень, затверджене наказом МОЗ № 595 від 16.09.2011.

Щеплення можна проводити лише зареєстрованими в Україні вакцинами/анатоксинами. Медичні працівники, які задіяні в процесі проведення вакцинації, мають проходити щорічну підготовку. В ході цієї підготовки спеціалісти ознайомлюються з правилами організації та технікою проведення вакцинації, отримують навички надання невідкладної допомоги при виникненні ускладнень/реакції після вакцинації.

Перед вакцинацією обов’язково проводиться медичний огляд. Якщо було виявлено негативні зміни у стані здоров’я особи, то призначається додаткове обстеження відповідно до медичних показань. Медичні огляди дітей проводяться безпосередньо у день щеплення в присутності батьків або інших законних представників. Якщо щеплення проводиться у дошкільному закладі або загальноосвітньому навчальному закладі, то огляд проводиться у присутності медичного працівника закладу охорони здоров’я.

Порядок проведення профілактичних щепленьЧитайте: "Спілкування медсестер з важкохворими пацієнтами"

Огляд дитини перед щепленням включає:

 1. Анамнез життя, оцінка реакцій на попередні вакцинації та перебігу поствакцинального періоду;
 2. Вимірювання температури;
 3. Огляд шкіри, порожнини рота, слизових оболонок кон’юнктиви очей, аускультацію;
 4. Клінічне обстеження органів та систем організму (якщо потрібно);
 5. Заповнювання форми № 063-2/о «Інформована згода та оцінка стану здоров'я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики»;
 6. Оформлення медичного висновку щодо стану здоров’я дитини за результатами огляду. У разі відсутності захворювання, висновок визначається терміном «здоровий». В інших випадках конкретизується діагноз і робиться відповідний запис у первинній медичній документації.

Після проведення огляду лікар має здійснити запис про дозвіл на проведення щеплення.

Після вакцинації вноситься запис у відповідну форму, де вказується:

 • Торгівельна назва вакцини/анатоксину;
 • Доза;
 • Серія/термін придатності препарату;
 • Назва виробника.

Ці дані необхідно засвідчити підписом лікаря.

Медичне спостереження за пацієнтом після проведення щеплення

За вакцинованою особою має бути забезпечене медичне спостереження протягом терміну, який визначає інструкція про застосування використаного препарату. Якщо в інструкції не вказаний термін спостереження, то медичний працівник має спостерігати за особою не менше 30 хвилин після щеплення.

Якщо виникають реакції/ускладнення після вакцинації, їх необхідно зафіксувати у формах медичної облікової документації. При цьому відмічається характер і терміни загальних або місцевих реакцій при імунізації.

Якщо у особи було виявлено медичні протипоказання до імунізації, то вона направляється на комісію з питань щеплень, котра утворюється наказом по закладу охорони здоров’я. Особи з хронічними захворюваннями у стадії ремісії можуть бути вакциновані у стаціонарі за рекомендаціями даної комісії.

Для профілактики однакових інфекційних захворювань, вакцини/анатоксини різних виробників можуть бути взаємно замінюваними.

Порядок проведення профілактичних щепленьЧитайте: "Пуповинна кров: порядок забору та зберігання в акушерському стаціонарі"

Санітарно-протиепідемічні заходи щодо проведення щеплень

Говорячи про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні, варто докладніше зупинитися на питанні санітарно-протиепідемічних правил та норм. Щеплення для профілактики туберкульозу має проводитися в окремих приміщеннях, або у різні дні з проведенням інших вакцинацій.

При вакцинації дозволено використовувати одноразові або самоблокувальні шприци. Використані шприци знезаражуються та підлягають утилізації. Колючі частини ін’єкційного обладнання не можна розбирати, щоби уникнути ризику інфікування медиків у наслідок отримання мікротравм.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся