text
З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Профілактичний наркологічний огляд

 • 6 червня 2017
 • 2359

Читайте, хто має право проводити профілактичні наркологічні огляди, як підприємству організувати огляд для своїх працівників та які документи врегульовують ці питання.

Щорічні медичні огляди цілого ряду категорій включають також профілактичний наркологічний огляд. Дізнайтеся все про організацію та порядок їх здійснення, вимоги до медичних спеціалістів, відповідальних за їх проведення та перелік нормативних документів, які регулюють їх проведення.

Профілактичний наркологічний оглядЧитайте: "Організовуємо інструктажі з охорони праці в лікарнях"

Роботи в різних сферах людської діяльності передбачають контакт з етиловим спиртом та різного роду токсичними речовинами. З метою своєчасного виявлення хворих на алкоголізм, токсикоманії, наркозалежних та встановлення наркологічних протипоказань до певних видів діяльності запроваджений профілактичний наркологічний огляд. Основну відповідальність за якість такого огляду несе керівник наркологічної клініки.

Порядок проведення наркологічного огляду визначають:

 • наказ МВС України № 1296 від 04.11.2003 «Про медичне забезпечення в закладах охорони здоров’я системи МВС України»;

Нормативні документи передбачають проходження первинного, періодичного та позачергового наркологічного оглядів. Первинний огляд проходять особи, які працевлаштовуються на певну посаду. Періодичний огляд проводиться через визначені проміжки часу (різні для різних професій) протягом усього періоду роботи на своїй посаді. Питання про позачерговий огляд вирішується індивідуально.

Профілактичний наркологічний оглядЗАВАНТАЖТЕ: "Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду: форма № 140/о"

Хто має проходити обов’язків періодичний наркологічний огляд

Постанова № 1238 надає інформацію про перелік працівників, котрі мають проходити обов’язкові первинний та періодичний наркологічні огляди. До цього переліку належать:

 • особи, які через специфіку виробництва безпосередньо контактують з етиловим спиртом – виробництво косметичної продукції, засобів для стоматологічних потреб, виготовленні лікеро-горілчаних виробів (передбачена частота наркологічних оглядів – не рідше одного разу на 2 роки);
 • працівники фармацевтичних підприємств та аптечної мережі, котрі контактують з фармакологічними засобами та речовинами, які є основою для синтезу морфіну та його аналогів, анестетиків, сульфаніламідів, гормональних препаратів, протисудомних та снодійних засобів, засобів, що впливають на згортання крові, вітамінів (проходять щорічно);
 • співробітники медичних закладів (анестезіологи), які контактують з фторотаном та ефіром (огляд проходять щороку одноразово).

Працівники з вищеназваного списку повинні надати медичній комісії під час проходження щорічного медичного огляду Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду за формою 140/о (згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246). Лише після цього працівник отримує висновок про придатність до певного виду робіт.

Профілактичний наркологічний оглядЧитайте: "Медсестринська допомога: оцінюємо і поліпшуємо якість"

Де проводиться профілактичний наркологічний огляд

Місцем проведення профілактичного наркологічного огляду МОЗ України визначило наркологічні заклади (згідно з Постановою № 1238). Значна частина громадян України проходить цю процедуру в наркологічному закладі за місцем свого постійного проживання, крім співробітників:

 • Міністерства внутрішніх справ;
 • Служби безпеки України;
 • Служби зовнішньої розвідки України;
 • Державної прикордонної служби України.

Особи, які працюють у вищеперерахованих структурах, проходять наркологічні огляди у відомчих медичних закладах.

Перелік закладів, де можна пройти наркоогляд, затверджує своїм наказом МОЗ України в тому випадку, якщо ці заклади мають державну форму власності. Перелік закладів, що належать до комунальної форми власності, затверджують:

 • Міністерство охорони здоров’я Автономної Республіки Крим;
 • управління охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій.

Якщо особа пройшла наркоогляд в медичному закладі, який не внесений до затвердженого списку, Сертифікат такого огляду буде визнаний недійсним.

Підприємство має два шляхи організації профілактичних наркологічних оглядів:

 • договір між ним та медичним наркологічним закладом;
 • наркоогляд в медичному закладі, з яким договір не укладений.

Підприємство оплачує проходження його співробітниками наркооглядів, про що роблять відповідний запис в спеціальному документі. Управління охорони здоров’я на місцях затверджують вартість такого огляду.

Профілактичний наркологічний оглядЧитайте: "Iнфекційна безпека медичного персоналу: розробляємо план заходів"

Хто відповідальний за проведення наркологічного огляду

Проводити наркологічний огляд має право лікар-нарколог, який має  сертифікат за спеціальністю «Наркологія». До роботи допускаються спеціалісти, які пройшли спеціальну підготовку за затвердженою МОЗ програмою (Наказ № 339), тестування та

отримали Посвідчення за формою № 146/0.  Навчання з питань сучасного проведення наркооглядів лікар має проходити що три роки. Лікарі-наркологи, котрі не пройшли відповідне навчання, не можуть проводити профілактичні огляди.

Порядок проведення наркологічного огляду

Програма профілактичного огляду передбачає:

 • проведення обов’язкового комплексу обстежень;
 • додаткові обстеження за індивідуальними показаннями.

Всесвітня організація охорони здоров’я запровадила програми «Тест «Аудит» та «Тест клінічного скринінгу», які дозволяють виявити до 99% хворих на алкоголізм.

До огляду допускаються особи, які мають при собі паспорт, чи будь-який інший документ з фотокарткою, за яким можна ідентифікувати особу. За цим документом особа реєструється. Особи, які не досягли повноліття, повинні мати при собі свідоцтво про народження. Слід зазначити, що до обстеження пацієнт може бути допущеним лише після оплати цієї послуги.

Профілактичний наркологічний оглядЧитайте: "Які медичні рукавички обрати для роботи?"

Етапи наркологічного огляду:

 • визначення рівня гама-глутамілтрансферази;
 • огляд лікаря-нарколога (а також вивчення медичної документації, де зазначена інформація про його звернення за наркологічною допомогою);
 • психологічні тести;
 • обстеження в умовах стаціонару (якщо виникає необхідність).

Закінчується профілактичний наркологічний огляд видачею сертифіката про проходження наркологічного огляду.

До огляду не допускаються особи, в яких діагностовано гостре інфекційне захворювання, що може спричинити інфікування оточуючих їх осіб. Гострий період, та загострення при хронічному перебігу неінфекційного захворювання також не дозволять пацієнту пройти наркологічний огляд.

Як оцінюються результати наркологічного огляду

Профілактичний наркологічний огляд може мати такі наслідки:

 • видача Сертифікату про обов’язковий профілактичний наркологічний огляд форма №140/о;
 • додаткове обстеження в умовах стаціонару.

Якщо за результатами аналізів, психологічного тестування та огляду лікар- нарколог робить висновок, що у обстежуваного відсутні наркологічні протипокази до виконання певного виду діяльності, огляд закінчується видачею Сертифікату. Інформація про поточний огляд фіксується в медичній картці (форма №145/о). Даний документ залишається в медичному закладі, де проводився огляд, та зберігається в архіві протягом 5 календарних років. Жодна інша медична документація, крім Сертифікату (медична картка, протокол засідання лікувально – контрольної комісії), на руки пацієнту не видається.

Читайте: "Поширення ВЛІ через руки медиків - масштаби проблеми"

 Сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду має затверджену форму та містить наступну інформацію:

 • наявність чи відсутність у обстежуваного протипоказів до певного виду діяльності, що прописані в Постанові № 1238;
 • прізвище лікаря-нарколога, який провадив обстеження;
 • підпис лікаря;
 • печатку медичного закладу, в якому проводився огляд.

Якщо рішення про придатність чи непридатність до певного виду діяльності приймалось на засіданні лікувально – консультативної комісії, висновок підписується головою цієї комісії та завіряється печаткою медичного закладу. Законодавство передбачає можливість оскарження результатів профілактичного наркологічного огляду та визначає порядок цього оскарження.

Профілактичний наркологічний оглядЧитайте: "Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій"

Як проводиться додатковий наркологічний огляд

При виникненні будь-яких сумнівів під час проходження наркоогляду, особа поміщається в стаціонарне відділення наркологічної лікарні (третинний рівень медичної допомоги) на десятиденний термін. Порядок, за яким буде проходити профілактичний наркологічний огляд, прописаний в наказі Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Наркологія» від 21.09.2009 № 681. За результатами десятиденного обстеження засідає лікувально-консультативна комісія, яка складається з 3 лікарів-наркологів. Саме вона і робить остаточний висновок про придатність чи непридатність особи до виконання певної роботи.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся