З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобів

 • 4 липня 2017
 • 1347

Дізнайтеся, яку документацію щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобів потрібно заповнювати та коли і куди подавати, щоб уникнути зайвих клопотів.

Юридичні особи, діяльність яких пов’язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зобов’язані подавати звітну документацію про кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які вони використовують, а також про кількість запасів вказаних речовин станом на 31 грудня звітного року до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу (згідно зі ст. 32 Закону України від 15.02.1995 № 60/95­ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»).

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Медична ефективність: складові елементи та формули"

Звіт про реалізацію та використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, препаратів (лікарських засобів), що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, включені до таблиць II і III переліку, та (або) прекурсори, включені до таблиці IV переліку, в кількості, що перевищує гранично допустиму за 20__ року (за формою згідно з додатком 9 до Постанови № 589) подають до 31 березня року, що настає за звітним.

Під час подання звітності найчастіше припускаються таких порушень:

 • не подають звіти в установлений строк;
 • подають звіти не встановленої форми (інвентарні описи, баланси, розписки матеріально-­відповідальних осіб, звіти з даними про основний запас або окремо за відділеннями закладу);
 • не враховують у графі «складські запаси станом на 31 грудня 20__ р.» залишки в цілому у закладі (подають залишки з місця концентрації);
 • не враховують прекурсори (наприклад перманганат калію).

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Медична етика: складні ситуації та поради на щодень"

Надсилати окремі звіти від кожної старшої медичної сестри відділень однієї лікарні не потрібно.

У середньому, майже 30% від загальної кількості ліцензіатів не подають обов’язкової звітності до Держлікслужби. Утім, однією з підстав позапланової перевірки, є саме неподання в установлений строк обов’язкової звітної документації або подання неправдивої інформації (відповідно до Закону України від 05.04.2007 № 877­V «Про основні засади державного нагляду (контролю)»).

Якщо під час приймання препаратів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів встановлюють факт, наприклад, нестачі таких препаратів або порушення цілісності їхньої упаковки тощо, утворена керівником комісія оформлює Акт приймання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я.

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Застосування грілки: алгоритм для медсестер"

Такий акт заповнюють за формою, наведеною у додатку 1 до Постанови № 333 та подають у трьох примірниках:

 • один — залишають у відповідальної особи;
 • другий — надсилають постачальнику (продавцю) разом з прибутковим документом;
 • третій — передають у бухгалтерію закладу охорони здоров’я.

Якщо препарати наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів за будь­-яких умов були пошкоджені вже у закладі і стали непридатними для використання, комісія оформлює Акт про факт пошкодження в закладі охорони здоров’я наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, внаслідок чого вони стали непридатними для використання.

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Накладання гірчичників: алгоритм для медсестер"

Такий акт заповнюють за формою, наведеною у додатку 2 до Постанови № 333 та подають у трьох примірниках:

 • один — залишають у закладі охорони здоров’я;
 • другий — надсилають до територіального органу внутрішніх справ;
 • третій — надсилають до Держлікслужби.

Рецептурні бланки форми № 3

Вимоги щодо обігу рецептурних бланків форми № 3 встановлено згідно з Наказом № 360.

Діяльність, пов’язану з обігом спеціальних рецептурних бланків форми № 3, в Україні не ліцензують. Тому лікувально­-профілактичному закладу не потрібно отримувати ліцензію на обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, якщо лікарі закладу будуть призначати та виписувати наркотичні лікарські засоби лише на спеціальних рецептурних бланках форми № 3. А отже, працівникам закладу не потрібно отримувати довідки Міністерства внутрішніх справ про відсутність судимості та проходити наркологічний огляд.

Спеціальні рецептурні бланки форми № 3 для виписування наркотичних та психотропних лікарських засобів (форма згідно з додатком 8 до Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у закладах охорони здоров’я України, затвердженого наказом МОЗ України від 21.01.2010 № 11) дійсні до повного їх використання.

Заклад охорони здоров’я отримує ці бланки через аптечні склади (бази), аптеки або місцеві управління (відділи) охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій, або самостійно, уклавши угоду з поліграфічним комбінатом «Україна».

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Накладання хрестоподібної пов'язки на потилицю: алгоритм"

Насамперед наказом суб’єкта господарювання призначають особу, яка відповідає за зберігання, облік та видачу рецептурних бланків та визначають лікарів, які мають право виписувати рецепти.

Запас спеціальних рецептурних бланків форми № 3 на поточні потреби у лікувально-­профілактичних закладах не має перевищувати одномісячної потреби в них. Їх зберігають виключно у сейфах та видають медичним працівникам у необхідній кількості для роботи протягом місяця.

Звітна документація щодо обігу наркотичних (психотропних) лікарських засобівЧитайте: "Право пацієнта на відмову від лікування у невідкладних випадках"

При звільненні медичного працівника залишки рецептурних бланків повертають до місця їх отримання.

Облік рецептурних бланків форми № 3 ведуть у спеціальних журналах (книгах) обліку за формою 129-­12/о, затвердженою Наказом № 494. Сторінки журналу мають бути пронумеровані, а журнал — прошнурований, завірений підписом керівника та печаткою суб’єкта господарювання.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся