Замовте видання онлайн або телефонуйте 0 800 212 012. Дзвінки безплатні

Активуйте подарунковий доступ

Медична справа

Відмова від щеплення: як правильно оформити?

24 липня 2017
10930
Середній бал: 0 із 5

Повідомлення про ускладнення після вакцинації, якими періодично вибухають у ЗМІ, призводять до почастішання випадків відмови від щеплення. Законодавство не чинить перешкоди пацієнту у прийнятті такого рішення. Одначе відмова від щеплення має бути обдуманою та виваженою, а медичний персонал повинен володіти процедурою оформлення документів, що засвідчують такий вибір пацієнта.

Сьогодні не існує на 100% переконливих підтверджень, що вакцинація повністю нівелює можливість захворіти на ту чи іншу інфекційну хворобу. Інформація ж про негативний вплив на здоров’я дітей, та навіть випадки смерті після щеплень, навіває на батьків певний скепсис щодо цієї процедури. Допомогти прийняти обдумане та виважене рішення стосовно вакцинації пацієнту допоможе інформація про переваги та ризики цієї процедури, яку має надати лікар під час консультування. Відмова від щеплення, має бути належним чином оформлена. Тому медичні працівники повинні бути ознайомлені з алгоритмом її проведення.

Акт відмови від щепленняСкачайте приклад

Законодавчі підстави

Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» № 1645­III від 06.04.2000р. (надалі – Закон № 1645) передбачено, що пацієнт (стосовно дитини, це батьки чи інші законні представники) повинен дати згоду на проведення профілактичної вакцинації. Залежно від віку пацієнта рішення про згоду на вакцинацію надають:

 • дієздатні повнолітні особи самостійно;
 • батьки або сам претендент на щеплення віком від 15 до 18 років;
 • батьки за осіб, які не досягли чотирнадцятирічного віку.

Право відмови від щеплень передбачене Законом № 1645. В будь-якому випадку пацієнти повинні знати, що не всі щеплення, внесені до Календаря щеплень, є обов’язковими. Законом про захист населення від інфекційних хвороб до цього переліку віднесені щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, правця, поліомієліту та туберкульозу. Решта щеплень (в тому числі і вакцинація від гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи і паротиту) є додатковими.

Порядок проведення консультування перед щепленням

Стаття 12 Закон № 1645 зобов’язує медичних працівників, які будуть проводити щеплення, надати пацієнту повну інформацію про: 

 • методику проведення процедури;
 • препарат, який буде використовуватися;
 • ефективність цієї процедури;
 • ймовірні негативні наслідки для здоров’я (побічні дії вакцини, ризик виникнення алергічних реакцій);
 • ймовірність відмови від зарахування до дитячого закладу при відмові від щеплення.

Для прикладу лікар може навести статистичні дані про кількість осіб, які захворіли на певну інфекційну хворобу, кількість зареєстрованих побічних реакцій. Ця інформація не є конфіденційною. Можливість її надання передбачена п. 3 ст. 21 Закону України «Про інформацію», прийнятого 02.10.1992 № 2657­XII.

Як правильно оформити відмову від щеплення

Законодавство України з питань охорони здоров’я передбачає можливість відмовитись від профілактичного щеплення за умови дотримання декількох вимог:

 • Лікар зобов’язаний пояснити можливі ризики відмови від щеплення для здоров’я.
 • У разі, якщо пацієнт і після цього не змінює своє рішення, лікар має право вимагати від нього письмового підтвердження.
 • Якщо отримати письмову відмову неможливо лікар оформляє її письмовим актом та засвідчує його правдивість підписами двох свідків. 

Стаття 12 Закон № 1645 зобов’язує медичного працівника вносити до різних медичних форм відомості про:

 • профілактичні щеплення;
 • випадки поствакцинальних ускладнень;
 • дані про відмову від профілактичних щеплень.

Інформація щодо кожного факту відмови від щеплення (з зазначенням, що медичний працівник роз’яснив можливі негативні наслідки для здоров’я) вноситься до форми № 063­2/о «Інформована згода та оцінка стану здоров’я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики»:

8. Згода особи, батьків або законного представника дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики для профілактики

____________________________

(чого саме)

Даю згоду на проведення щеплення

____________________________

(дата)                                (підпис)

Не даю згоди на проведення щеплення (чому саме)

____________________________

(дата)                                (підпис)

Документ підписує з одного боку — пацієнт (батьки чи інші законні представники, якщо щеплення передбачене неповнолітній особі), з іншого — медичний працівник. Ця процедура передбачена пунктом 19 «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень» наказу МОЗ України № 595 від 16.09.2011 р. Лікар чи медична сестра повинні завжди пам’ятати, що правильно оформлений документ допоможе захиститись від необгрунтованих звинувачень на свою адресу в разі виникнення проблем зі здоров’ям, пов’язаних з відмовою від щеплень.

З якими формами зберігають "Відмову від щеплення", читайте в статті


Форма № 063­2/о є обов’язковим документом при проведенні вакцинації або  туберкулінодіагностики, її зберігають разом з однією з таких форм:

 •  № 003/о «Медична карта стаціонарного хворого», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 № 110;
 • № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 № 110;
 • № 025­1/о «Вкладний листок на підлітка до медичної карти амбулаторного хворого», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.1999 № 302;
 • № 025­3/о «Медична карта студента», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.05.2013 № 435;
 • № 026/о «Медична карта дитини (для школи, школи ­ інтернату, школи ­ ліцею, дитячого будинка, дитячого садка)», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.05.2013 № 435;
 • № 112/о «Історія розвитку дитини», затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.07.2014 № 527.

Документ заповнюють на кожного пацієнта, котрий підлягає щепленню чи туберкулінодіагностиці, незалежно від місця його проживання.

Заповнена форма є підтвердженням того факту, що пацієнт (його батьки чи законні представники) були поінформовані про:

 • процедуру щеплення;
 • процедуру туберкулінодіагностики;
 • можливі ускладнення від цих маніпуляцій;
 • препарат, яким проводиться маніпуляція.

Важливо пам’ятати, що лише письмово оформлена відмова від щеплення може стати доказом з юридичної точки зору.

Ризики відмови від профілактичного щеплення

Медичний працівник, який консультує батьків з приводу щеплення дитини має докладно ознайомити їх з усіма можливими наслідками відмови. В першу чергу, це можливість інфікування. Крім того, відмова від щеплень може призвести до проблеми з влаштуванням дитини у дитячі дошкільні заклади та школи, адже «Примірним положенням про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу», затвердженого наказом МОЗ України № 434 від 29.11.2002, чітко прописано, що вирішенням питання відвідування цих закладів дітьми, які не отримали профілактичних щеплень, займається лікарсько-консультативна комісія. Про це ж ідеться в листі Міністерства освіти та науки України від 14.02.2015 № 1/9­71 «Щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу».

logo
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся
57 секунд зараз = доступ до документів постійно!

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів медзакладу, алгоритми дій, поради юристів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію: 
 • скачуйте зразки документів безплатно
 • користуйтеся нормативно-правовою базою
 • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І читатиму далі
Зареєструюся

Увага! Готові протоколи надання невідкладної допомоги! Щоб працювати без порушень, читайте статтю "Принципи надання невідкладної допомоги за анафілактичного шоку"

Скачайте алгоритми від експертів "Невідкладна допомога за анафілактичного шоку" та "Додаток до протоколу: як визначити диференціальні стани"

Скачати пам'ятки 
Головний редактор
Олена Алехно