З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Правила використання медичних рукавичок

 • 28 липня 2017
 • 1276

Медичні працівники вчасно не змінюють медичні рукавички під час виконання лікувальних процедур чи догляду за хворими. Таке нехтування елементарними санітарно-гігієнічними вимогами призводить до стрімкого поширення ВЛІ у медичному закладі. Часто працівники можуть не помітити, коли рукавичка рветься і продовжують працювати. Тож нагадуємо, коли використання і зміна медичних рукавичок – особливо важливі.

Під час передбачуваного або очевидного контакту зі збудниками, а також сильного забруднення виділеннями організму, секретами і екскретами надягають захисні медичні рукавички.

Це стосується, наприклад, догляду за пацієнтами з нетриманням, миття пацієнтів, видалення випорожнень, догляду за ендотрахеальними трубками при трахеостомії, видалення секретів, екскретів і блювотних мас, взяття крові, видалення дренажів, зняття повʼязок, які контаміновані секретами або випорожненнями тощо.

План закуповування і використання медичних рукавичок

У закладах охорони здоровʼя доцільно складати план з використання рукавичок із зазначенням їх виду та мети використання.

У плані із забезпечення рукавичками медичної установи слід передбачити показання до застосування, враховуючи галузь використання та види рукавичок для виконання відповідних робіт.

Правила використання медичних рукавичокЧитайте: "Відмова від щеплення: як правильно оформити?"

Помилки використання/невикористання медичних рукавичок

Найбільш поширена помилка при поводженні з медичними захисними рукавичками — відмова від рукавичок у ситуаціях, які, на перший погляд, здаються безпечними.

Окрім цього, до типових порушень належать такі:

 • застосування медичних захисних рукавичок при контакті з мийними та дезінфекційними речовинами або при роботі на кухні. У цьому випадку слід надавати перевагу рукавичкам багаторазового використання (менший контакт з латексом, менші витрати коштів);
 • неправильне зберігання рукавичок, наприклад, на підвіконні або в машині швидкої допомоги (зміна властивостей матеріалу під впливом ультрафіолетового випромінювання і високої температури);
 • натягування рукавичок на руки, зволожені залишками спиртового засобу для антисептики рук (навантаження на шкіру і небезпека змін властивостей матеріалу рукавичок);
 • нехтування антисептиками для рук після зняття рукавичок, адже це контакт із потенційно інфікованим матеріалом (якщо рукавички забруднені зовні, рідко вдається зняти їх, не забруднюючи руки);

Оплата праці працівників закладів охорони здоров’я в 2019

Практичні поради
Анжела Купліванчукзавідувач відділу соціально-економічного захисту Профспілки працівників охорони здоров’я України
Конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат працівникам визначає керівник за рахунок і в межах фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі закладу охорони здоров’я. Вони відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати.
 • застосування хірургічних рукавичок для асептичних робіт, якщо достатньо і стерильних рукавичок (збільшення грошових витрат);
 • використання пари стерильних рукавичок на обидві руки для проведення обстеження, хоча досить однієї, наприклад, поліетиленової рукавички (збільшення грошових витрат);
 • застосування звичайних латексних рукавичок у службах спасіння або при прийомі хворих (медичні працівники, що працюють в службі порятунку, потребують високоякісних, особливо стійких до розриву рукавичок);
 • використання медичних захисних рукавичок при роботі з цито­статиками (недостатній захист медичного персоналу);
 • недостатній догляд за шкірою (схильність до хронічних екзематозних пошкоджень);
 • недостатньо чітке уявлення про необхідність застосування рукавичок з індикатором перфорацій або подвійних рукавичок при небезпечних втручаннях (недостатній захист медичного персоналу).

Правила використання медичних рукавичокЧитайте: "Правила виписування рецептів на лікарські засоби: запитання та відповіді"

Таблиця: як обрати медичні рукавички

Гумові медичні рукавички

Яку роботу виконуєте

Які рукавички підійдуть

Із латексу

Із синтетичного латексу

Із ПВХ

Із ПЕ

Рукавички для домашнього господарства

У сфері ортопедії і травматології

(подвійні)

(якщо лікар або пацієнт має алергію на латекс)

-

-

-

Інші операції

(якщо лікар або пацієнт має алергію на латекс)

-

-

-

Високої чутливості (коли потрібно пальцями відчути дрібні деталі, складки, сосочки, стінку кишки тощо); з перевʼязувальними матеріалами

(якщо лікар або пацієнт має алергію на латекс)

-

-

-

Інша діяльність

-

-

З очищувальними засобами

-

-

-

-

Із дезінфекційними засобами

-

-

-

-

Із цитостатиками

-

-

-

-

Правила використання медичних рукавичокЧитайте: "Манипуляционный кабинет: организация работы и оснащение"

Оптимальне застосування рукавичок

Стерильні

Нестерильні

Хірургічні

Оглядові

Стандартні

Для
мікрохірургії

Упаковані
попарно

Плівкові
(індивідуально
упаковані)

Для
особливого застосування

Для
неклінічної діяльності

Для клінічної
рутинної роботи

Для особливого застосування

Втручання з високим ризиком перфорації, за необхідності подвійні рукавички або з індикаторною системою перфорації

Офтальмологія,
нейрохірургія,
судинна
хірургія,
особливі
показання в інших
оперативних втручаннях

Для асептичних заходів, що передбачають сильне доторкання у разі помірного механічного навантаження і не тривають більше 30 хвилин; стерильні лабораторні роботи

Асептичний догляд, який не передбачає значного механічного навантаження

Робота з цитостатиками, робота у стерильних умовах, асептичні лабораторні роботи

Кухня, технічні приміщення, чищення (якщо немає контакту з інфікованим матеріалом)

Для простих робіт, які передбачають значне механічне навантаження, роботи, які передбачають сильне доторкання та механічне навантаження

При аварійних і рятувальних роботах, при роботі з цито­статиками, при розтині трупів

Правила використання медичних рукавичокЧитайте: "Профілактика післяопераційних інфекцій"

  

Порушення цілісності медичних рукавичок

Основне значення поряд з тривалістю використання медичних рукавичок має вид діяльності медичного персоналу. Велика частина перфорації рукавичок в ортопедії, травматології, кардіохірургії та гінекології. Частота перфорації при цьому коливається переважно від 20 до 30%. У таких відділеннях, як ЛОР або операційна стоматологія, число ушкоджень рукавичок під час їх носіння доходить до 25%.

Не викликає сумнівів, що частота перфорації двох одягнутих одна на одну рукавичок значно нижча, ніж однієї. В американському дослідженні загальна частота виникнення перфорації «подвійних» рукавичок визначена в 14% випадків, при цьому обидві рукавички були пошкоджені тільки в 1,4% випадків.

За особливо небезпечних втручань з підвищеною вірогідністю перфорації, наприклад, під час травматологічних операцій у пацієнтів, інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) або вірусом гепатиту С потрібно використовувати дві пари рукавичок — одна поверх іншої.

Також рекомендують використовувати так звані рукавички з індикатором перфорації, в яких пошкодження зовнішньої рукавички швидко призводить до видимої зміни забарвлення в місці перфорації.

Деградація/Проникність/Час перфорації

Під деградацією розуміють зміни однієї або декількох механічних характеристик, що зумовлені контактом з хімікатами, які пошкоджують матеріал захисних рукавичок (згідно зі стандартом DIN EN ISO 374-1).

Поняття «проникність» описує процес, при якому хімікати проходять через матеріал рукавички на молекулярному рівні.

Час перфорації позначає час, протягом якого зберігається герметичність рукавичок для певної хімічної речовини.

Головною характеристикою захисних рукавичок є щільність. Стерильні медичні захисні рукавички повинні мати таке саме значення AQL, як і нестерильні, які призначені для обстеження. Однак стерильні рукавички (за винятком поліетиленових) зазвичай є вищої якості, частота їх перфорацій (порушення цілісності) значно нижча.

Найбільш часто перфорації рукавичок спостерігають на домінуючій руці (58-62%), при цьому найбільшому ризику піддаються вказівний і великий пальці.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся