Заповнення листка непрацездатності: на що звернути увагу медику

781
Листок непрацездатності — документ, який є підставою для надання допомоги з тимчасової непрацездатності. Порушення правил заповнення листка непрацездатності призводить до затримки нарахування коштів, оскільки документ повертають до медичного закладу для внесення правок. Акцентуємо увагу на основних аспектах заповнення листка непрацездатності.

Процедура заповнення листка непрацездатності визначена сумісним наказом МОЗ України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 03.11.2004 № 532/274/136­ос/1406. Інформацію до документа вносить лікар на основі записів, зроблених в первинній медичній документації, особистого огляду пацієнта та експертизи тимчасової непрацездатності згідно з Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності (наказ МОЗ України від 09.04.2008 № 189). Лікарняний листок видають в випадку лікування хворого в умовах поліклініки чи стаціонару.

Порядок заповнення листка непрацездатності для хворих, що лікуються в амбулаторно-поліклінічних умовах

Згідно з інструкцією щодо заповнення листка непрацездатності, у  випадку, коли хворий проходить лікування в умовах поліклініки, лікуючий лікар може видати йому лікарняний лист на 5 календарних днів. Надалі, за потреби, термін звільнення від роботи через хворобу може бути подовженим до 10 календарних днів.

В разі, якщо термін лікування хворого триває довше, ніж 10 календарних днів, листок непрацездатності продовжують два лікарі:

  • лікуючий лікар;
  • завідувач відділення.

Правдивість внесеної в документ інформації засвідчують обидва лікарі, прописуючи в графі «Посада і прізвище лікаря» свої прізвища, посади та проставляючи підписи.

Порядок заповнення листка непрацездатності передбачає, що у випадку, коли лікування триває понад 30 днів, листок непрацездатності пацієнт отримує за згодою лікарсько-консультативної комісії (ЛКК). Слід звернути увагу, що огляд пацієнта при цьому повинен відбуватись не рідше, ніж кожні 10 днів. Виключенням з цього правила є хвороби, лікування яких значно розтягнуте в часі (важкі травми чи туберкульоз). Тоді хворий має з’являтись на огляд до ЛКК кожні 20 днів. Правдивість внесених до листка непрацездатності даних в цих випадках засвідчуються вже трьома лікарями:

  • лікуючим лікарем;
  • завідувачем відділення;
  • керівником ЛКК.

Як і в попередньому випадку, кожен спеціаліст вказує в документі свою посаду, прізвище та ставить підпис. Прізвища та ініціали лікарів повинні збігатись з тими, що зазначені на печатках. Кожний спеціаліст засвідчує свій підпис  власною печаткою. В разі продовження терміну непрацездатності, всі наступні записи лікарі також засвідчують підписами та печатками.

Заповнення листка непрацездатності — на що варто звернути увагуЧитайте: "Епікриз: правила оформлення, види"

Інструкція щодо заповнення листка непрацездатності не дає чітких вказівок стосовно того, чи повинні стояти в документі підписи трьох лікарів та чи повинні вони засвідчуватись печатками. Однак в медичних закладах звичним стало засвідчувати підпис лікаря печаткою. Перейшло це правило з вимог щодо заповнення фінансових документів.

Під час лікування хворого в амбулаторних умовах листок непрацездатності йому видається в день встановлення факту непрацездатності. Дата першого дня непрацездатності має збігатися з датою видачі лікарняного листа. Це правило порушується лише в одному випадку — коли пацієнт відпрацював повну зміну до моменту звернення до лікаря з приводу хвороби. Даний факт засвідчується записами в медичній документації, що дозволяє видати лікарняний лист з наступного дня від того, коли хворий звернувся до лікаря.

Порядок заповнення листка непрацездатності для хворих, що лікуються в умовах стаціонару

В інструкції про заповнення листка непрацездатності не передбачені конкретні вимоги щодо терміну видачі документа під час лікування в умовах стаціонару. Практичний же досвід засвідчив, що найоптимальніше видавати листок непрацездатності в останній день лікування. При цьому одним рядком прописують повну тривалість перебування в стаціонарі. Правдивість інформації підтверджують своїми підписами та печатками лікуючий лікар та завідувач відділення (біля підпису кожен з них зазначає свою посаду та прізвище). Таким чином, в документі мають бути підписи двох лікарів:

  • лікаря, який проводив лікування;
  • завідувача відділення.

Роз’яснення стосовно ситуації, коли лікування хворого здійснював сам завідувач відділення, викладене в Наказі № 189. Інструкція щодо заповнення листка непрацездатності в цьому випадку вимагає ставити підписи лікуючого лікаря (він же є завідувачем відділення) та заступника головного лікаря медичного закладу з експертизи тимчасової непрацездатності. Якщо в закладі така посада відсутня, другим підписом в листку непрацездатності має стояти підпис особи, на яку покладені обов’язки керівника комісії з тимчасової непрацездатності закладу чи самого керівника закладу.

Після виписки зі стаціонару пацієнту може бути продовжений листок непрацездатності уже в амбулаторних умовах. Продовжити його в цьому випадку можна не більше, ніж на  три дні. Інформацію про це вказують в документі окремим рядком. Правдивість запису підтверджують своїми підписами та печатками лікуючий лікар та завідувач відділення.

Термін непрацездатності повинен збігатись з часом перебування в стаціонарі. Єдиним винятком з цього правила може стати ситуація, коли пацієнту, який лікувався в стаціонарі, листок непрацездатності продовжують в амбулаторно-поліклінічних умовах. Термін непрацездатності в цьому випадку буде довшим, ніж час стаціонарного лікування.

Заповнення листка непрацездатності — на що варто звернути увагуЧитайте: "План підготовки молодшого спеціаліста з медичною освітою"

   

Оформлення листка непрацездатності в разі вагітності та пологів

Інструкція про заповнення листка непрацездатності № 455 містить вимогу видавати листок непрацездатності з 30 тижнів вагітності одномоментно на термін 126 днів. Жінкам,  IV категорії постраждалих під час аварії на ЧАЕС, листок непрацездатності видається з 27 тижня вагітності на термін 180 днів.

При оформленні документа в рядку «Звільнення від роботи» зазначається дата відкриття та сумарна тривалість відпустки. При цьому запис можна робити в двох варіантах:

  • цифровому – 126 (180) днів;
  • прописному – «сто двадцять шість (сто вісімдесят) днів».

Інструкція про заповнення листка непрацездатності вимагає від лікуючого лікаря та завідувача жіночої консультації засвідчити правильність записів своїми підписами за загальними вимогами.

Заповнення листка непрацездатності — на що варто звернути увагуЧитайте: "Підвищення кваліфікації молодших медичних сестер: приклад наказу"Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Вітаємо на порталі! І даруємо санбюлетені

Зареєструйтеся — і гайда до розділу «Санбюлетені»:

• Ризики в роботі медичної сестри — вірусний гепатит В

• Перша допомога у випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ

Скачуйте безплатно
розміщуйте на інфостендах медичного закладу

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль