З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Боротьба зі СНІДом: впровадження нової стратегії

  • 1 вересня 2017
  • 208

Одним із проблемних питань боротьби зі СНІДом та ВІЛ-інфекцією в Україні є те, що далеко не всі виявлені інфіковані потрапляють на диспансерний облік. 2015 року частка охоплення медичним наглядом виявлених ВІЛ-інфікованих становила лише 68,4%. Це означає, що понад 30% ВІЛ-інфікованих в Україні (а в деяких регіонах близько 55%) залишилися поза увагою медичних працівників та продовжували поширювати інфекцію.

За оцінювальними даними лише кожна друга ЛЖВ знає про свій ВІЛ-статус. Більше як у половини осіб ВІЛ-інфекцію виявляють вже на пізній стадії захворювання (2015 року — 53%), що означає тривалий період високого ризику передачі ВІЛ.

Дізнайтеся більше про нормативні акти з питань ВІЛ: готуємося до акредитації.

Враховуючи наявність ефективного заходу боротьби з ВІЛ-інфекцією — ВАРТ, 2014 року на міжнародній конференції зі СНІДу у Мельбурні (Австралія) лідери країн світу прийняли нову глобальну стратегію щодо ВІЛ-інфекції — «Прискорення: припинення епідемії СНІДу до 2030 р.» (Fast Track). Мета цієї стратегії — досягнути до 2020 року показників поширення ВІЛ-інфекції у співвідношенні 90-90-90.  

Очікувані результати стратегії боротьби зі СНІДом:

  • 90% людей, які живуть з ВІЛ, мають знати про свій ВІЛ-позитивний статус (показник розраховують від оціночної кількості таких людей);
  • 90% тих, хто знає про свій ВІЛ-позитивний статус мають перебувати на лікуванні;
  • у 90% людей, які перебувають на лікуванні, антиретровірусна терапія має бути ефективною (підтвердженням ефективності лікування є невизначальний рівень вірусного навантаження).

До 2030 року зазначені показники відповідно зростають до 95-95-90. Це означає виявлення майже усіх ВІЛ-інфікованих, забезпечення їх медичним наглядом, призначення лікування та утримання на ньому майже усіх виявлених ЛЖВ.

Державну політику України у сфері протидії поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу неможливо відокремити від міжнародних зобов’язань та рекомендацій. Проте 2015 року показники поширення ВІЛ-інфекції в Україні становили 58-31-24 (за наявності оціночної кількості ЛЖВ — 220 тис.). Тому, порівнявши показники поширення ВІЛ-інфекції в Україні з цільовими, усвідомлюємо обсяг зусиль, які потрібно докласти для досягнення мети.

Боротьба зі СНІДом: запроваджуємо нові стратегіїЧитайте: "Оцінювання якості роботи медичних сестер: якими критеріями оперувати"

90-90-90 — Новий підхід ЮНЕЙДС 

Щороку в Україні специфічне лікування стає більш доступним для людей, які живуть з ВІЛ. Однак програма АРТ  розширюється повільніше, ніж зростає кількість осіб, які потребують лікування.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України станом на 01.01.2016 в Україні АРТ отримували 60 753 пацієнти, що становило близько 28% від оціночної кількості людей, що живуть з ВІЛ. Протягом 2015 року кількість осіб, які отримували АРТ, зросла на 13%, а також відкрито 45 нових сайтів надання АРТ. Але показник охоплення АРТ ВІЛ-інфікованих все ще далекий від цільового — 90%.

Враховуючи недостатній показник диспансеризації ВІЛ-інфікованих та неповне охоплення обстеженнями на ВІЛ груп ризику, говорити про достатній рівень забезпечення терапією ВІЛ-інфікованих передчасно. Про це свідчать розрахункові дані щодо кількості осіб з позитивним ВІЛ-статусом у нашій країні, визначені міжнародними організаціями. Так, згідно з результатами ЮНЕЙДС реальні показники поширення ВІЛ-інфекції в Україні втричі перевищують дані офіційної статистики.

Боротьба зі СНІДом: запроваджуємо нові стратегіїЧитайте: "Наркологический осмотр: порядок и документация"

  

Децентралізація медичної допомоги та інтеграція необхідних сервісів у місці надання відповідних послуг сприятимуть подальшому розширенню надання АРТ ВІЛ-позитивним особам. Стратегія децентралізації як базовий підхід зможе забезпечити найбільший вплив на епідемію ВІЛ-інфекції.

Відповідно до нової глобальної та регіональної стратегії «Прискорення: припинення епідемії СНІДу до 2030 р.» в Україні наказом МОЗ України від 22.12.2015 № 887 внесено зміни до Клінічного протоколу антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків. Основні зміни у лікуванні ВІЛ-інфікованих полягають у тому, щоб почати лікування якомога раніше для зниження ризику прогресування захворювання та профілактики передачі ВІЛ.

Актуальне в журналі «Управління закладом охорони здоров'я»:

Центр профілактики та боротьби зі СНІДом

Наведено роз’яснення щодо того, яку документацію потрібно підготувати у лікувально-профілактичному закладі для успішного проходження акредитації. Експерти склали перелік документів, які підтверджують відповідність закладу кожному пункту Стандартів акредитації

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся