З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Лікарська помилка: види, основні причини, відповідальність медичних працівників

 • 4 вересня 2017
 • 6075

Помилка в роботі представника будь-якої професії негативно впливає на загальний результат роботи. Проте лікарська помилка може не лише позначитися на здоров’ї пацієнта, але й здатна позбавити його життя. Тому в суспільстві не втихають суперечки з приводу ступеня відповідальності лікарів за подібні помилки.

Досі в законодавстві немає чіткого визначення поняття — лікарська помилка. Одначе відповідальність за її вчинення несуть лікарі усіх країн світу. З іншого боку ступінь цієї відповідальності залежить від багатьох обставин, а відшкодування моральної та матеріальної шкоди не завжди має лягати на плечі лише медичного працівника. Частина помилок пояснюється об’єктивними обставинами, що не залежать від лікаря (відносно низький рівень розвитку медицини та медичної техніки, недосконале вивчення хвороб медичною наукою). Проте в ситуації, коли перетинаються інтереси лікарів та пацієнтів, питання вини медичного працівника стає особливо гостро.

Дізнайтеся про відмова від медичного втручання та лікування пацієнтів без їхньої згоди

Види лікарських помилок

Для початку слід розібратись з самим поняттям лікарської помилки. Це поняття слід трактувати як похибку в професійній діяльності лікаря за умови, що ним не було допущено свідомої халатності чи недбальства. Це поняття слід відрізняти від професійного злочину медичного працівника та нещасного випадку:

 • Лікарська помилка передбачає дефект в роботі, який виник попри сумлінне виконання лікарем своїх обов’язків.
 • Нещасний випадок у медицині — виникнення наслідків, які неможливо було передбачити чи попередити.
 • Професійні правопорушення: недбальство, халатність чи свідомі дії, спрямовані на завдання шкоди здоров’ю пацієнта.

Лікарська помилкаЧитайте: "Декларація про відходи: зразок та правила надання"

Залежно від підходу до класифікації, розрізняють декілька видів лікарських помилок. Виходячи з нозологічного підходу, помилку розрізнять залежно від виду патології, під час  лікування якої вона виникла:

 • помилка при лікуванні гострого інфаркту міокарда;
 • помилка при «гострому животі»;
 • помилка при бронхіальній астмі та ін.

Враховуючи перебіг лікувально-діагностичного процесу, помилки розподіляють залежно від його етапів:

 • діагностичні;
 • лікувально-тактичні;
 • технічні;
 • деонтологічні;
 • організаційні.

Сьогодні ведуться розмови в юридичних колах про те, щоб термін «лікарська помилка» замінити терміном «медична помилка». Пояснення цьому досить просте – помилки трапляються на будь-якому етапі лікувально-діагностичного процесу та можуть трапитись як з вини лікаря, так і з вини іншого медичного персоналу (медичної сестри, фельдшера).

Лікарська помилкаЧитайте: "Боротьба зі СНІДом: впровадження нової стратегії"

  

Причини лікарської помилки

Медична помилка може виникнути з об’єктивних і  суб’єктивних причин. Перші виникають за обставин, що не залежать від особи, яка проводила лікування конкретного пацієнта.

Об'эктивні причини лікарських помилок

 • Відсутність належних умов, необхідних для проведення повноцінного лікування. Однією з причин, що призводять до погіршення умов надання меддопомоги можуть стати раптові соціальні заворушення, війни, стихійні лиха, що призвели до руйнування мережі медичних закладів.
 • Недосконале вивчення медичною наукою причин виникнення захворювання та ланок його перебігу.
 • Недосконалість способів лікування захворювання.
 • Індивідуальні особливості організму пацієнта та важкість його стану. До цього пункту відносять індивідуальні особливості будови органів пацієнта чи вроджені вади розвитку. Крім того, на перебіг захворювання можуть несподівано вплинути індивідуальні реакції організму пацієнта (алергічні, токсичні, психологічні) на введення препаратів, проведення діагностичних процедур.

До суб’єктивних причин лікарських помилок юристи відносять:

 • недостатньо високий рівень підготовки конкретного медичного працівника;
 • неправильне трактування ним результатів проведених діагностичних процедур;
 • недооцінка чи переоцінка лікарем рекомендацій фахівців інших спеціальностей, запрошених для консультації.

Кожний випадок дефекту при наданні медичної допомоги не повинен замовчуватись, а має об’єктивно розслідуватись в самому медичному закладі, де він стався. Для цього кожний такий випадок повинен заноситись до Журналу реєстрації та розгляду лікарських помилок. Після проведення всебічного розслідування, його результати також вносяться до цього журналу.

Лікарська помилкаЧитайте: "Наркологический осмотр: порядок и документация"

Ступінь відповідальності лікаря за лікарську помилку

На думку юристів оцінювання дефект лікування до розряду медичної помилки є досить непростим процесом, оскільки це питання стосується саме якості роботи медичного персоналу. Внаслідок неналежного надання медичної допомоги для лікаря може настати відповідальність:

 • цивільно-правова;
 • кримінальна;
 • визнання невинності лікаря та звільнення його від відповідальності.

Та тільки докладне вивчення обставин, за яких лікарська помилка сталася, дасть змогу юристу правильно класифікувати несприятливий результат події для пацієнта, ступінь відповідальності лікаря та механізм компенсації матеріальної шкоди пацієнту.  

За яких обставин лікарська помилка не тягне за собою відповідальності

Стаття 614 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435­IV передбачає  підстави, за яких особа, яка здійснювала лікування пацієнта, несе відповідальність за порушення взятих на себе зобов’язань. Відповідальність настає в кожному випадку, коли доведена вина цієї посадової особи (необережність чи умисел). Цим же документом визначені і випадки, коли така відповідальність не настає. Перелік таких випадків складений на підставі ситуацій, коли лікарська помилка не стала результатом безвідповідального ставлення лікаря до своєї роботи, а виникла як наслідок впливу непередбачуваних чинників:

 • несприятливого збігу обставин;
 • наявності питань, на які наука ще не дала відповіді;
 • недосконалості медичної техніки;
 • недосконалості фармацевтичних препаратів, вплив яких на організм пацієнта не обмежується лише позитивною дією, але й здатен викликати негативні побічні ефекти.

Лікарська помилкаЧитайте: "Современные виды анестезии"

  

Частина шоста статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023­XII передбачає можливість звільнення від відповідальності лікаря в разі, якщо лікарська помилка сталась з вини пацієнта. Слід акцентувати увагу на тому факті, що пацієнт може просто не виконувати свою частину обов’язків в процесі лікування (ігнорувати рекомендації лікаря), або навмисно перешкоджати правильному процесу лікування. Це можуть бути наступні дії замовника медичних послуг (пацієнта):

 • не дотримання дієти;
 • порушення режиму прийому ліків.

Рішення про звільнення лікаря від відповідальності Феміда прийме лише у випадку, якщо буде доведений факт неналежного виконання зобов’язань збоку пацієнта (замовника медичних послуг).

Лікарська помилка не тягне за собою відповідальності також у ситуаціях, якщо вона спричинена настанням непереборних чинників (форсмажором). Такими чинниками стають зовнішні обставини, на які виконавець медичних послуг (медичний працівник) не може вплинути. При укладанні договору про надання медичних послуг сторони можуть прописати всі ці чинники у окремому розділі.  

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся