Профілактика емоційного вигорання — інноваційні підходи

113
Синдром емоційного вигорання у медпрацівників — явище не рідкісне. Перевтома, стрес, страх зробити помилку призводять до пригніченого стану, підвищеної втомлюваності у лікаря чи медсестри. Як цьому запобігти? Читайте в статті про інноваційні підходи до профілактики емоційного вигорання та втілюйте в життя.

Симуляція — це мистецтво імітувати реальність, що дає змогу досягти максимального ступеня реалізму при імітації різноманітних клінічних сценаріїв, а також відпрацювати як технічні, так і нетехнічні навички окремих діагностичних і лікувальних маніпуляцій. Завдяки симуляційним методам можна повернутися у вихідну точку у разі вчинення фатальної помилки й довести навички лікаря до автоматизму, навчити його ефективно реагувати на стресові чинники та долати їх. Також сучасні симулятори дають змогу моделювати клінічні ситуації, які рідко трапляються у практиці лікарів.

Профілактика емоційного вигорання — інноваційні підходиЧитайте: "Заява про отримання ліцензії на наркотичні лікарські засоби: зразок оформлення"

Переймаючи ефективний світовий досвід, дуже добре зарекомендовують себе як індивідуальні, так і групові форми тренінгової роботи: спеціальні заняття професійного і особистісного зростання і підвищення комунікативної компетентності, спрямування яких опишемо далі.

Тренінг комунікативних навичок — навчання навичкам ефективного міжособистісного спілкування. Виявлення й розширення значущих міжособистісних зв’язків (родина, друзі, колеги).

Переоцінювання ситуації — визначення наявності різних варіантів інтерпретації однієї і тієї ж ситуації. Можливість переглянути стресогенну ситуацію і знайти позитивні моменти (раціонально-­емотивна терапія).

Фрустраційна профілактика — зменшення помилкових сподівань, що робить ситуацію більш керованою та передбачуваною. Свідомий вибір професії, спеціальності, знання труднощів, що пов’язані з нею, реальне оцінювання власних здібностей допоможе уникнути або призупинити розвиток синдрому емоційного вигорання.

Профілактика емоційного вигорання — інноваційні підходиЧитайте: "Підвищення кваліфікації лікарів: види та форми навчання, документи для зарахування"

Тренінг упевненості у собі (асертивна терапія) — навчання навичкам особистості відверто заявляти про свої бажання та потреби, вмінню відмовляти у проханнях, відверто говорити про свої почуття та розпочинати, підтримувати і завершувати розмову. Люди із синдромом емоційного виснаження часто мають занижену самооцінку, є тривожними та не впевненими у собі.

Навчання технікам релаксування — використання різноманітних вправ, спрямованих на розслаблення м’язів (метод Джекобсона), медитацію, самонавіювання (методи Шульца і Куе) та інші.

Проведення дебрифінгу — обговорення дає змогу виразити свої думки, почуття, асоціації, спричинені будь­якою ситуацією. Так, під час відтворення сценарію (це можуть бути сценарії із використанням як манекенів різного рівня реалістичності, так і стандартизованого пацієнта) важливою особливістю є використання відео­ та аудіозаписувальної техніки, завдяки чому фіксуються всі дії лікаря під час спілкування із пацієнтом. А це не тільки додержання алгоритму надання допомоги, її обсягу, своєчасності і послідовності, а й спостереження починаючи від моменту, коли лікар увійшов, привітався: що та з якою інтонацією він говорив, чи використовував жести, міміку — фіксування елементів взаємовідносин між лікарем та пацієнтом. Далі під час проведення дебрифінгу можна закцентувати увагу лікаря на його почуттях, емоційній складовій (важливим є саме проговорювання цього) та особливому моменті — погляду лікаря на себе з боку. За допомогою дебрифінгу лікарі позбавляються затяжного почуття провини (залежно від сценарію), неадекватних та неефективних реакцій і можуть ефективно продовжити роботу.

Проведення спеціальних програм серед груп ризику (балінтовські групи) — це метод, центральним об’єктом якого є взаємовідносини «лікар — пацієнт». Під час групового тренінгу акцент робиться не на клінічному аналізі ведення конкретного пацієнта, а на різних особливостях і аспектах взаємовідносин лікаря із пацієнтом у межах цього випадку, їхній реакції на мінливі обставини цієї ситуації, на реакціях, труднощах, невдачах, які лікарі самі виносять на обговорення, що відрізняє балінтовські групи від традиційного клінічного розбору, консиліуму і супервізії. Для цього необхідно, щоб під час групових дискусій обговорювали не тільки те, що думає, а й те, що відчуває лікар (емоційно і тілесно) у взаєминах із пацієнтом, що лікар і пацієнт означають один для одного і як вони впливають один на одного. У роботі із групою також ефективно інтегрується симуляційне навчання з елементами психодрами, невербальних комунікацій та сенситивності.

Профілактика емоційного вигорання — інноваційні підходиЧитайте: "Калькуляція медичних послуг: як проводити?"

Переваги застосування інноваційних підходів профілактики

У результаті участі у тренінгах, поряд із набуттям фахівцями різноманітних клінічних навичок і вмінь, неминуче спостерігається позитивний емоційно­енергетичний ефект, підвищення соціально­комунікативної компетентності лікарів, трансферт­перенесення тренінгових конструктів до практики, що якісно впливає на профілактику синдрому емоційного вигорання у подальшій професійній діяльності медиків.

Так, використовуючи метод вхідного та вихідного анкетування курсантів, що проходили навчання на базі центру були отримані дані щодо підвищення в учасників рівня професійної та особистісної компетентності, активізації інтелектуального, мотиваційного й вольового потенціалів, відбулася поетапна трансформація суб’єктивного бачення і розуміння ситуації з використанням різних стратегій подолання професійного стресу: емоційної (актуалізація почуттів, зниження емоційної напруженості), когнітивної (переоцінювання ситуації і власних ресурсів із її розв’язання) і поведінкової (активної цілеспрямованої зміни ситуації) тощо.

Це стало можливим завдяки цілеспрямованому використанню під час тренінгів спеціальних процедур, зокрема психотехнічних, ігрових прийомів і методів, групових феноменів, спрямованих на цілісну профілактику та усунення синдрому емоційного вигорання лікаря.

Отже, симуляційний тренінг як один із найбільш дієвих методів роботи навчально­-інноваційного центру практичної підготовки лікаря істотно впливає на якісне становлення медичного працівника як професіонала і цілісної особистості, а також є ефективним методом профілактики та зняття синдрому емоційного вигорання лікарів. Іншими словами, — симуляційне навчання є одним із ефективних способів навчитися керувати помилками як у професійній сфері, так і у особистому житті.

Профілактика емоційного вигорання — інноваційні підходи

Скачайте анкету для оцінювання синдрому емоційного вигорання у медичних працівниківПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Книжкова полиця

«Новий номер УЗОЗ»

Електронна книга «Нові протоколи медичної сестри: аналізуємо проект»

для передплатників е-журналу «Довідник головної медичної сестри»

Читати книгу

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник головної медичної сестри» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити корисність публікацій.
© Медична справа, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу.

Журнал «Управління закладом охорони здоров’я», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №11426-299Р від 11.07.2006.

Журнал «Довідник головної медичної сестри», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації: КВ №18737-7537Р від 14.02.2012.


 


  • Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію:
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
Для реєстрації знадобиться 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І користуйтеся матеріалами порталу «Медична справа»!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль