text
Медична справа

Принципи надання невідкладної допомоги при анафілактичному шоці

  • 25 вересня 2017
  • 7574

Анафілактичний шок є одним з видів алергії, яка здатна призвести до смерті людини за короткий проміжок часу. Розвинутись подібний стан може у відповідь на укус комахи, прийом ліків, споживання їжі. Від чітких дій медичних працівників, які в цей час були поруч, залежить життя хворого.

Анафілактичний шок — найважчий прояв реакції організму на алергени будь-якого походження. Трапляється у людей усіх вікових груп та обох статей. Причинами, які провокують реакцію анафілаксії, можуть виявитись медикаменти, харчові продукти, домашні тварини, укуси комах та тварин, цвітіння рослин, переохолодження. Основним механізмом, що обумовлює важкість стану пацієнта, є різке падіння артеріального тиску у відповідь на виділення медіаторів клітинами організму. В результаті падіння тиску погіршується кровообіг у життєвоважливих органах. Тому життєво важливо, аби медичні працівники кожного рівня знали і могли застосовувати протокол надання медичної допомоги при анафілактичному шоці.

Як розпізнати анафілактичний шок

Першим і найнебезпечнішим симптомом анафілактичного шоку є різке падіння артеріального тиску. Слідом за цим процесом у пацієнта порушується свідомість (від оглушення до повної втрати свідомості). Як компенсаторна реакція організму виникає тахікардія з частотою скорочень серця до 120-150 за хвилину. Хворий може скаржитись на біль у животі, свербіж шкіри. Інколи у таких хворих виникає задуха через набряк гортані та спазму м’язів бронхів. Шкіра покривається висипом.

Принципи надання долікарської допомоги при анафілактичному шоціЧитайте: "Внутримышечные инъекции: алгоритм постановки и основные рекомендации для медсестры"

Часу на надання невідкладної допомоги хворому, у якого розвивається шок вкрай мало. Саме тому, велике значення має знання і суворе дотримання протоколів невідкладної медичної допомоги при анафілактичному шоці.

Принципи надання допомоги

Основні заходи

Спосіб виконання

Підтримання основних життєвих функцій організму.

Попередження виникнення гострої дихальної недостатності, що викликана анафілактичним шоком.

Хворого необхідно покласти на спину, повернути голову набік, відкрити рот. За можливості, зафіксувати язик язикотримачем чи іншими доступними засобами. Тісний одяг бажано розстебнути (ослабити краватку), відчинити вікно та забезпечити доступ свіжого повітря.

Зменшення вмісту алергену в організмі хворого залежно від шляху його проникнення.

При проникненні алергену через шкіру під час виконання ін’єкції чи при укусі комахи.

Місце укусу чи ін’єкції обкласти холодом (міхур чи грілка з холодною водою, ємність з замороженими продуктами). Холодний компрес не слід класти безпосередньо на шкіру, щоб не допустити відмороження. Шкіру огортають тканиною.

Накласти джгут на кінцівку вище  місця укусу. Це дасть змогу затримати розповсюдження алергену по організму до 30 хвилин.

Обколоти по периметру місце ін’єкції чи укусу комахи 0,1%-вим розчином адреналіну. Попередньо розвести адреналін в 5,0 мл ізотонічного розчину натрію хлориду. На процедуру використовують адреналін з розрахунку 0,1 мл препарату на рік життя.

При проникненні алергену через ніс, очі.

Відразу промивають очі чи ніс проточною водою.

При проникненні алергену через шлунок.

Якщо стан хворого дозволяє, важливо промити шлунок.

Медикаментозна допомога

Розчин адреналіну

Протокол надання медичної допомоги при анафілактичному шоці  вимагає введення 0,1%  розчину адреналіну у дозі 0,05–0,1 мл на рік життя (однак не більше 1 мл) в м’язи дна ротової порожнини чи внутрішньом’язово, після чого ввести його внутрішньовенно струменево з розрахунку 5 мкг/кг у 10,0 мл ізотонічного розчину натрію хлориду.

Розчин преднізолону

3%  розчин преднізолону у дозі 5 мг/кг у м’язи дна ротової порожнини чи внутрішньом’язово.

Антигістамінні препарати (слід пам’ятати, що препарати цієї групи здатні знижувати артеріальний тиск)

1% р-н димедролу у дозі 0,05 мл/кг (не більше 0,5 мл ― дітям до 1 року і 1,0 мл ― старшим року) або 2% р-н супрастину (0,1–0,15 мл/рік життя) внутрішньом’язово.

Принципи надання долікарської допомоги при анафілактичному шоціЧитайте: "Контроль качества стерилизации: методы, основные положения"

Слід акцентувати увагу, на ситуації, коли анафілактичний шок розвивається після внутрішньовенного введення ліків. Згідно з протоколом невідкладної допомоги при анафілактичному шоці, медичний працівник повинен негайно припинити введення ліків у вену, однак, в жодному разі не виймати голку з вени. Це дозволить в якнайшвидше налагодити внутрішньовенне введення ліків для порятунку життя. Після виконання першочергових заходів, важливо викликати бригаду швидкої допомоги. До приїзду спеціалістів в жодному разі не можна залишати хворого без нагляду та контролювати стан дихання, артеріальний тиск та частоту пульсу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО.

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах

Зареєструйтеся — і двері для Вас відчинені!

Отримуйте лише фахову інформацію:
  • скачуйте зразки документів безплатно
  • користуйтеся нормативно-правовою базою
  • дізнавайтеся новини галузі охорони здоров’я

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І читатиму далі
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль