text
Медична справа

Набрала чинності Інструкція з виготовлення, використання та забезпечення якості компонентів крові

 • 20 січня 2014
 • 156

Затверджена Інструкція визначає процедури щодо проведення кроводач і методів переробки крові, використання та забезпечення контролю якості компонентів крові.

З 17.01.2014 набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Інструкції з виготовлення, використання та забезпечення якості компонентів крові» від 17.12.2013 № 1093.
Затверджена Інструкція з виготовлення, використання та забезпечення якості компонентів крові (далі — Інструкція) визначає процедури щодо проведення кроводач і методів переробки крові, використання та забезпечення контролю якості компонентів крові. Інструкція поширюється на всі компоненти крові, які виготовляються в установі служби крові.
Документом затверджена процедура виготовлення компонентів крові, зокрема заготівля донорської крові, виготовлення компонентів крові, вимоги до їх зберігання та транспортування.
Окремо подано процедуру використання крові та її компонентів. Зокрема зазначено заходи безпеки під час безпосереднього переливання крові та її компонентів, а також заходи що передують цій процедурі.

Під час переливання крові та її компонентів здійснюються наступні заходи безпеки:

 • перевірка особи хворого (повинна здійснюватися відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів» від 01.08.2005 № 385)
 • перевірка того, що відповідне обладнання для переливання крові та її компонентів використовується згідно з рекомендаціями виробника (проводиться медичним працівником перед тим, як приєднати контейнер з компонентом крові);
 • використання систем для переливання компонентів крові не більше шести годин;
 • порівняння інформації, отриманої від хворого, з даними, які подано в результаті лабораторної перевірки, на індивідуальну сумісність (якщо це необхідно);
 • порівняння групи крові хворого, вказаної в обліковій медичній документації, з групою крові, зазначеною на етикетці компонента крові;
 • перевірка відповідності ідентифікаційного номера дози крові або її компонентів на результаті лабораторного обстеження ідентифікаційному номеру на етикетці дози крові;
 • перевірка терміну придатності компонента;
 • реєстрація даних реципієнта;
 • лабораторні проби на сумісність крові реципієнта і донора;
 • зберігання контейнерів після переливання компонентів крові у холодильнику не більше 48 годин.

Також, документ містить окремий розділ щодо забезпечення якості компонентів крові. Зокрема, кожна установа служби крові повинна дотримуватись загальних вимог стосовно валідації обладнання, споруд та приміщень, процесів, автоматизованих систем та лабораторних тестів. Метою валідації є забезпечення відповідності отриманої крові та її компонентів вимогам законодавства України. Усі види робіт, які можуть вплинути на якість крові та її компонентів, повинні бути описані у стандартних операційних процедурах.

Про утилізацію залишків крові та інших біологічних матеріалів читайте у жовтневому (№ 10/2013) номері журналу «Довідник головної медичної сестри».

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх професійних подій!

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Щоб полегшити Вашу роботу, підготувала статтю "Медичні огляди медичних працівників: законодавство, періодичність, документація". 

Скачайте зразки документів та читайте, як організувати медогляди працівників Вашого закладу охорони здоров’я. 

Скачати форми 
Головний редактор
Олена Алехно