З питань передплати телефонуйте 0 800 212 012 (усі дзвінки безплатні)

Активуйте подарунковий доступ >

Медична справа

Нобелівську премію з медицини присудили за дослідження механізмів, що регулюють везикулярний транспорт

  • 7 жовтня 2013
  • 337

Експерти зазначають, що розуміння цих процесів дозволяє точно зрозуміти механізми «роботи» багатьох захворювань і знайти засоби лікування.

Цього року Нобелівська премія з медицини та фізіології була присуджена вченим Джеймсу Ротману (James E. Rothman), Ренді Шекману (Randy W. Schekman) і Томасу Зюдофу (Thomas C. Südhof) за відкриття, що стосуються механізмів везикулярного транспорту всередині клітин та між ними.

Везикулярний транспорт відбувається за допомогою везикул — маленьких бульбашок, оточених мембраною, які містять різні речовини. Як наголошується в наукових роботах лауреатів Нобелівської премії, кожна везикула містить у своїй мембрані білкові молекули — «поштові адреси», що дозволяють доставляти її за призначенням — як усередині клітин, так і між клітинами.

Полем досліджень Ротмана була робота білків, що відповідають за злиття везикул із клітинною мембраною.

Ренді Шекман з’ясував, як везикули переміщаються всередині клітин, а Зюдоф досліджував везикулярний транспорт у нервових клітинах.

Експерти зазначають, що розуміння цих процесів дозволяє точно зрозуміти механізми «роботи» багатьох захворювань і знайти засоби лікування.

Компанія Thompson Reuters, яка регулярно публікує прогнози на основі аналізу власної бібліографічної бази даних Web Of Science, в якості ймовірних кандидатів на премію з медицини в 2013 році висувала три групи дослідників. Серед них були першовідкривачі регуляторного метилювання ДНК, біологи, що відкрили аутофагію («самопоїдання» організму в умовах нестачі їжі) і медик Денніс Слемон (Dennis J. Slamon), який пояснив роль онкогена HER-2 у формуванні раку грудей.

Нагадаємо, що у  2012 році Нобелівську премію в цій номінації отримали Джон Гардон (John Gurdon)  і Сінья Яманака за відкриття методів клітинного перепрограмування. Їх дослідження дозволили навчитися створювати індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS) зі звичайних клітин організму. Перепрограмовані клітини вже неодноразово застосовувалися для вирощування штучних органів.

Сума кожної з Нобелівських премій цього року становить 926 тисяч євро.

УНІАН
Корреспондент.net

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх професійних подій!

Освітні заходи

Школа

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

57 секунд на реєстрацію
І Ви отримаєте доступ до:
форм та зразків
фахових статей
найсвіжіших новин галузі
нормативних документів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І скачаю потрібні файли!
Зареєструюся

Щоб полегшити Вашу роботу, підготувала статтю "Медичні огляди медичних працівників: законодавство, періодичність, документація". 

Скачайте зразки документів та читайте, як організувати медогляди працівників Вашого закладу охорони здоров’я. 

Скачати форми 
Головний редактор
Олена Алехно